Daň z neočekávaných zisků se týká i bank

Názor
Daň z neočekávaných zisků, která byla schválena ve výši šedesát procent, se týká subjektů z oblastí, v nichž se díky současné situaci tvoří vysoké zisky. Jde o energetická odvětví, např. těžbu uhlí, ropy, zemního plynu, nebo výrobu elektřiny. Týká se ale také bankovního sektoru. Hranice, od které se bude v jednotlivých odvětvích daň platit, je však rozdílná.
Daň z neočekávaných zisků se týká i bank, platí pro ně limit šest miliard korun čistých výnosů z úroků. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pro banky platí limit šest miliard korun čistých výnosů z úroků. Firem z energetické oblasti se bude tato daň týkat již od hranice dvou miliard korun rozhodných příjmů za první ukončené účetní období od 1. ledna 2021.

Základem pro výpočet této daně bude rozdíl mezi základem daně a průměrem základů daně za poslední čtyři roky (2018-2021) navýšený o dvacet procent. Daň by se měla platit v letech 2023 až 2025. Firmy, jichž se tato daň bude týkat, však budou v roce 2023 platit zálohy, a to podle tzv. fiktivní daně za rok 2022.

Původně vláda odhadovala, že z příjmů z daně z mimořádných zisků vybere zhruba 85 miliard korun a dalších 15 miliard na odvodech z prodeje elektřiny u jejích výrobců.

PSALI JSME:
Bankám letos roste čistý zisk o desítky procent. Před pandemií to byla procenta

Svůj odhad však vláda snížila. V souvislosti se zavedením odvodu z výroby elektřiny odhaduje výnos z této daně kolem 45 miliard korun.

Už od prosince letošního roku dopadne na výrobce elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů za její prodej. Peníze vybrané na těchto odvodech, které budou trvat až do konce roku 2023, mají sloužit ke kompenzacím za vysoké ceny energií.

Odvody budou 90 procent z rozdílu mezi prodejní cenou a zákonem stanovenou cenou za megawatthodinu. Maximální ceny u výrobců elektřiny se budou lišit podle zdroje a měly by zaručit i přiměřený zisk. Stát doufá, že na odvodech se vybere zhruba 80 miliard korun ročně.

Autor je partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Banky v Česku vydělávají ročně desítky miliard. Na charitu a dobročinnost ale dávají jen „drobné“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.