Akciové trhy: Evropa i Amerika slušně rostly, tuzemská burza šla opačným směrem

Analýza
Široký americký index S&P500 od pondělí do čtvrtka odepsal 0,97 procenta (4 151,28 b.). V pátek otevřel silným růstem o 0,6 procenta vzhledem k optimismu týkajícího se uzavření dohody o dluhovém stropu. Prakticky by to mělo stačit na eliminaci ztráty nakumulované od začátku týdne. Za celý týden to vypadá na výkon kolem nuly.
Evropské i americké akciové trhy tento týden slušně rostly, avšak pražská burza šla opačným směrem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 většinu dnů v tomto týdnu klesal. V pátek předvedl obvyklou volatilitu, ale zhruba od oběda jen rostl. Pomohlo mu taky pozitivní otevření amerických trhů. Krátce před koncem páteční seance byl silnější o 1,1 procenta. Ale zejména kvůli středečnímu kolapsu pravděpodobně ztratí za celý týden asi 1,6 procenta.

Pražská burza, týdenní výkon

Index PX pražské burzy skončil tento týden lehce v plusu, když si připsal mírných 0,07 procenta (1 317,67 b.). Nejvyšší zisk si v tomto týdnu připsala Komerční banka (+2,68 %, 670 Kč). Philip Morris ČR (+1,92 %, 16 980 Kč) se nevzrušuje diskusí o růstu spotřební daně na zejména zahřívané produkty.

Colt CZ (+0,67 %, 598 Kč) v prvních dvou dnech týdne oslaboval, ale po kvartálních výsledcích zamířil směrem nahoru a převážil váhy do plusu. Moneta (+0,76 %, 79,10 Kč) klesla pouze ve čtvrtek, ostatní dny rostla a za celý týden je silnější o necelé procento.

Obchodování s akciemi ČEZu je v posledních dnech charakteristické velkými objemy. Dva dny slušně posiloval, ale pokles v ostatních, zejména v pátečním obchodování, dosavadní zisky vymazaly, doslova. Za týden se jeho cena nezměnila (0 %, 1 025 Kč). Za tento týden oslabily pouze Erste (-3,37 %, 721,80 Kč) a pojišťovna VIG (-0,48 %, 616 Kč).

Pražská burza, páteční výkon

V pátek rostly akciové indexy slušným tempem v Evropě i USA. Praha naopak klesla, bohužel. Index PX odepsal 0,24 procenta (1 317,67 b.). A to přes to, že většina titulů rostla. Důvod byl jednoduchý. Akcie ČEZu opět padly. Cena se snížila o 3,22 % (1 022 Kč), což vymazalo předchozí růst.

A vzhledem k tomu, že v pátek tvořily obchody s akciemi ČEZu přes 80 procent celé burzy, stáhl pod vodu celý index. Mírně oslabila i Erste (-0,15 %, 721,80 Kč). Komerční banka (+1,82 %, 670 Kč), VIG (+0,74 %, 616 Kč), Philip Morris ČR (+0,24 %, 16 980 Kč) a Moneta (+0,13 %, 79,10 Kč) se v pátek snažily pokles ČEZu vyrovnat, ale nestačilo to a PX oslabil.

PSALI JSME:
Akciové trhy: ČEZ opět v hledáčku investorů, využili poklesu ceny k nákupům

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

ČEZ zveřejnil pozvánku na valnou hromadu, která se bude konat v pondělí 26. června 2023. Návrh dividendy je očekávaných 117 korun na jednu akcii. To odpovídá hrubému výnosu 11,3 procenta. Poslední den obchodování s právem na tuto dividendu je 28. června, tedy dva dny po konání valné hromady a po očekávaném schválení dividendy.

Ve středu oznámil čtvrtletní čísla Colt CZ. Došlo k poklesu na klíčovém komerčním trhu USA. To nemohl kompenzovat růst ČR i ostatní Evropy. Čísla zaostala za konsensem. Zdá se, že ztráta tržního podílu v USA je vyšší, než jsme čekali. Vedení Coltu potvrdilo celoroční cíle.

Očekáváme, že v průběhu roku dojde k nárůstu dodávek ozbrojeným složkám. EBITDA dosáhla 683 milionů korun (-28,4 % y/y) při tržbách tři miliardy korun (-15,2 % y/y). Čistý zisk pozitivně ovlivnily derivátové transakce, díky nim meziročně vzrostl a překonal konsensus.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Colt CZ: Velmi silné čtvrté čtvrtletí, překonání cíle a růst dividendy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Japonsko a Řecko – dvojitý akciový comeback

Japonské a řecké akcie letos zažívají velký comeback. Tyto dva akciové trhy vzrostly ve svých domácích měnách o 16,5 a 31 procenta. Japonské akcie se staly velkým tématem poté, co je s poukazem na jejich …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB