Akciové trhy: Evropa i Amerika slušně rostly, tuzemská burza šla opačným směrem

Analýza
Široký americký index S&P500 od pondělí do čtvrtka odepsal 0,97 procenta (4 151,28 b.). V pátek otevřel silným růstem o 0,6 procenta vzhledem k optimismu týkajícího se uzavření dohody o dluhovém stropu. Prakticky by to mělo stačit na eliminaci ztráty nakumulované od začátku týdne. Za celý týden to vypadá na výkon kolem nuly.
Evropské i americké akciové trhy tento týden slušně rostly, avšak pražská burza šla opačným směrem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 většinu dnů v tomto týdnu klesal. V pátek předvedl obvyklou volatilitu, ale zhruba od oběda jen rostl. Pomohlo mu taky pozitivní otevření amerických trhů. Krátce před koncem páteční seance byl silnější o 1,1 procenta. Ale zejména kvůli středečnímu kolapsu pravděpodobně ztratí za celý týden asi 1,6 procenta.

Pražská burza, týdenní výkon

Index PX pražské burzy skončil tento týden lehce v plusu, když si připsal mírných 0,07 procenta (1 317,67 b.). Nejvyšší zisk si v tomto týdnu připsala Komerční banka (+2,68 %, 670 Kč). Philip Morris ČR (+1,92 %, 16 980 Kč) se nevzrušuje diskusí o růstu spotřební daně na zejména zahřívané produkty.

Colt CZ (+0,67 %, 598 Kč) v prvních dvou dnech týdne oslaboval, ale po kvartálních výsledcích zamířil směrem nahoru a převážil váhy do plusu. Moneta (+0,76 %, 79,10 Kč) klesla pouze ve čtvrtek, ostatní dny rostla a za celý týden je silnější o necelé procento.

Obchodování s akciemi ČEZu je v posledních dnech charakteristické velkými objemy. Dva dny slušně posiloval, ale pokles v ostatních, zejména v pátečním obchodování, dosavadní zisky vymazaly, doslova. Za týden se jeho cena nezměnila (0 %, 1 025 Kč). Za tento týden oslabily pouze Erste (-3,37 %, 721,80 Kč) a pojišťovna VIG (-0,48 %, 616 Kč).

Pražská burza, páteční výkon

V pátek rostly akciové indexy slušným tempem v Evropě i USA. Praha naopak klesla, bohužel. Index PX odepsal 0,24 procenta (1 317,67 b.). A to přes to, že většina titulů rostla. Důvod byl jednoduchý. Akcie ČEZu opět padly. Cena se snížila o 3,22 % (1 022 Kč), což vymazalo předchozí růst.

A vzhledem k tomu, že v pátek tvořily obchody s akciemi ČEZu přes 80 procent celé burzy, stáhl pod vodu celý index. Mírně oslabila i Erste (-0,15 %, 721,80 Kč). Komerční banka (+1,82 %, 670 Kč), VIG (+0,74 %, 616 Kč), Philip Morris ČR (+0,24 %, 16 980 Kč) a Moneta (+0,13 %, 79,10 Kč) se v pátek snažily pokles ČEZu vyrovnat, ale nestačilo to a PX oslabil.

PSALI JSME:
Akciové trhy: ČEZ opět v hledáčku investorů, využili poklesu ceny k nákupům

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

ČEZ zveřejnil pozvánku na valnou hromadu, která se bude konat v pondělí 26. června 2023. Návrh dividendy je očekávaných 117 korun na jednu akcii. To odpovídá hrubému výnosu 11,3 procenta. Poslední den obchodování s právem na tuto dividendu je 28. června, tedy dva dny po konání valné hromady a po očekávaném schválení dividendy.

Ve středu oznámil čtvrtletní čísla Colt CZ. Došlo k poklesu na klíčovém komerčním trhu USA. To nemohl kompenzovat růst ČR i ostatní Evropy. Čísla zaostala za konsensem. Zdá se, že ztráta tržního podílu v USA je vyšší, než jsme čekali. Vedení Coltu potvrdilo celoroční cíle.

Očekáváme, že v průběhu roku dojde k nárůstu dodávek ozbrojeným složkám. EBITDA dosáhla 683 milionů korun (-28,4 % y/y) při tržbách tři miliardy korun (-15,2 % y/y). Čistý zisk pozitivně ovlivnily derivátové transakce, díky nim meziročně vzrostl a překonal konsensus.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Colt CZ: Velmi silné čtvrté čtvrtletí, překonání cíle a růst dividendy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.