Colt CZ: Velmi silné čtvrté čtvrtletí, překonání cíle a růst dividendy

Analýza
Společnost Colt CZ minulý týden představila velmi silné výsledky za čtvrté čtvrtletí, respektive za celý minulý rok. Za růstem je vyšší počet prodaných zbraní a konsolidace Coltu.
Hlavním trhem Coltu jsou Spojené státy s podílem 47,9 procenta, následuje ČR (13,2 %), zejména kvůli plnění kontraktu, a Armádou ČR a Kanada (12,2 %). Ilustrační foto: Česká zbrojovka

Celoroční výsledky překonaly konsensus o 2,5 procenta na tržbách a o 6,2 procenta na zisku EBITDA, ale samotná kvartální čísla jsou nad konsensem o téměř devět procent u tržeb a 24 procenta u EBITDA zisku. Navržená dividenda ve výši 30 korun v meziročním srovnání vzrostla.

Ve čtvrtém čtvrtletí došlo k nárůstu prodaných zbraní o 11 procent 182 tisíc kusů. Na tomto růstu se podílely zejména dodávky pro Armádu ČR a dodávky v Kanadě. Na druhou stranu bylo patrné ochlazení poptávky v USA.

Za celý rok 2022 došlo k nárůstu prodaných zbraní o 10,5 procenta na 693 tisíc kusů. Nicméně zlepšil se produkt mix, kdy výrazně narostl počet prodaných dlouhých zbraní (+17,6 % meziročně, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii

Hlavním trhem s výrazným náskokem před ostatními, přes patrný pokles poptávky, jsou Spojené státy s podílem 47,9 procenta (58,5 % v 2021) na celkových výnosech, následuje ČR (13,2 %) zejména kvůli plnění kontraktu a Armádou ČR a Kanada (12,2 %) díky konsolidaci akvírovaného Coltu (od května 2021).

Celoroční tržby vzrostly o vysokých 36,5 procenta na 14,6 miliardy korun. Za samotné čtvrté čtvrtletí byl růst 41,6 procenta na 4,4 miliardy korun. Upravená EBITDA je za čtvrté čtvrtletí jedna miliardy korun, což znamená růst o 84 procent, za celý rok dosáhla 3,4 miliardy korun (+55,2 % meziročně).

Hlavními důvody jsou zmíněný nárůst počtu prodaných zbraní a konsolidace Coltu. Na druhou stranu s tím souvisí nárůst spotřeby materiálu a ostatních provozních nákladů. Upravený čistý zisk za rok 2022 vzrostl na 2,3 miliardy korun vzhledem ke kladnému finančnímu výsledku.

Za čtvrtý kvartál dosáhl upravený čistý zisk 820 milionů korun. Colt na zisku EBITDA překonal svoji celoroční projekci v rozmezí 3,0-3,3 miliardy korun. U tržeb je reportovaná hodnota na samotné horní hranici cíle 14,0-14,6 miliardy korun.

PSALI JSME:
Výsledky společnosti Colt CZ Group SE nenaplnily vysoká očekávání

Management Coltu navrhuje vyplatit ze zisku roku 2022 dividendu ve výši 30 korun po 25 korunách vyplacených v roce 2022. To odpovídá výplatnímu poměru 46,3 procenta a hrubému výnosu 5,1 procenta.

To je nižší výplatní poměr ve srovnání s loňskou výplatou (72 %), nicméně v souladu s dividendovou politikou společnosti. V našich odhadech jsme očekávali podobnou distribuci jako vloni, a tedy vyšší dividendu na úrovni asi 35 korun.

Pokud jde o celoroční cíle pro letošní rok, management společnosti představil tři scénáře: Pesimistický, neutrální a optimistický. Naše odhady (14,8 mld. Kč a 3,0 mld. Kč) odpovídají spíše pesimistické projekci.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká zbrojovka kupuje legendární Colt

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB