Alkohol za volantem. Jak je to s nehodami o Velikonocích?

Velikonoce jsou kromě pamlsků, barvení vajíček a pomlázky bohužel spojeny také se zvýšenou konzumací alkoholu. Což zejména u řidičů může představovat problém. Straší nás policie a pojišťovny zvýšenou nehodovostí kvůli alkoholu oprávněně? Podívali jsme se detailně na policejní statistiky.
Policie letos předem ohlásila zvýšený počet silničních kontrol. Hlídky řidiči potkají od pátku 18. dubna až do Velikonočního pondělí. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Policie letos předem ohlásila zvýšený počet silničních kontrol. Hlídky řidiči potkají od pátku 18. dubna až do Velikonočního pondělí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tak například ČSOB Pojišťovna s odvoláním na údaje Policie ČR před letošními Velikonoci uvedla, že během loňského března, na kdy svátky příchodu jara připadly, bylo evidováno 6 917 nehod. „Zhruba deset procent těchto nehod bylo spojeno s alkoholem za volantem, což je dvojnásobek obvyklého průměru,“ tvrdí pojišťovna ve své tiskové zprávě.

Společnost Vindicia, která se specializuje na odškodnění po dopravních nehodách, pak rovněž s odvoláním na policejní statistiky uvedla, že během loňského prodlouženého velikonočního víkendu počet nehod přesáhl 750, přičemž alkohol za volantem sehrál svou roli v pětapadesáti případech. Dodejme, že současnosti se řidičů v Česku týká nulová tolerance alkoholu.

Policie bohužel nespecifikuje počet nehod během loňského Velikonočního pondělí, které už bylo prvním dubnovým dnem, a velikonoční víkend ve své statistice definuje od pátku do pondělí. Ale pojďme k číslům: Při 92 217 dopravních nehodách, které za celý loňský rok Policie ČR podle svých statistik musela řešit, to znamená 4 703 nehody s alkoholem za volantem.

Zdroj: Policejní prezidium ČR, Český statistický úřad
Zdroj: Policejní prezidium ČR, Český statistický úřad

„Podíl nehod pod vlivem alkoholu za rok 2024 dosahuje úrovně 5,1 procenta,“ uvedl na konci loňského roku Petr Jedlička, pojistný matematik České kanceláře pojistitelů (ČKP). Při přepočtu na jeden den (a zohlednění loňského přestupného roku, pozn. red.) to znamená v průměru 252 nehody denně a zhruba 12,5 nehod zapříčiněných alkoholem.

Ale pojďme počítat ještě s přesnějšími čísly – i když… Bohužel i policejní statistiky disponují různými údaji k témuž období. Při využití údajů z databáze PČR o nehodovosti za jednotlivé měsíce loňského roku vychází, že v březnu došlo k 6 866 nehodám (nikoliv k 6 917, jak je s odvoláním na policejní zdroje uvedeno výše), přičemž u 338 z nich byl řidič či řidička pod vlivem alkoholu.

A pozor, průměr alkoholových havárií za březen 2024 se rázem z celoroční úrovně 5,1 procenta snižuje na 4,9 procenta. A na 221,5 při využití relevantních měsíčních čísel klesl také průměrný denní počet nehod v březnu 2024. Což současně znamená, že v jednom loňském březnovém dni bylo v průměru zaznamenáno necelých 11 nehod s alkoholem (10,9) denně.

Pokud budeme vycházet z policejních údajů za březen 2024 a budeme uvažovat jen poměrnou a průměrnou část třídenních Velikonoc, tedy jen březnové dny, při celkovém počtu 55 alkoholových nehod za celé čtyřdenní Velikonoce nám vychází, že během každého březnového svátečního dne došlo k 13,75 nehodám s opilým šoférem.

To je téměř o tři nehody denně nad březnovým průměrem a jednu a čtvrt nehody denně nad průměrem celoročním. Z výpočtu vycházejícího z loňských březových čísel Policie ČR tedy vyplývá, že pokud by loni na konci března nebyly Velikonoce, nebylo by za celý měsíc nehod s alkoholem 338, ale zhruba o devět méně (opět do březnové statistiky nezahrnujeme již dubnové Velikonoční pondělí).

Ve srovnání s prvními dvěma měsíci roku 2024 je to i tak výrazně více – v lednu česká policie šetřila 7 295 dopravních nehod, přičemž u 285 z nich bylo u viníka zjištěno požití alkoholu. V únoru to bylo 273 „veselých řidičů“ (celkem 5 974 nehod), a v dubnu byl alkohol za volantem viníkem 298 nehod z celkových 7 688.

Kde jsou nejrizikovější oblasti výskytu nehod s alkoholem. Zdroj: ČKP
Kde jsou nejrizikovější oblasti výskytu nehod s alkoholem. Zdroj: ČKP

Sečteno a podtrženo, preventivní apely na alkohol (včetně toho zbytkového) za volantem během velikonočních svátků dávají smysl. Přestože loňský březen jako celek nedosahoval celoročního průměru alkoholových nehod na tuzemských silnicích, během svátečních dnů statistiky vyskočily o 11 procent nad něj a o 25 procent při porovnání s ostatními březnovými dny.

Velikonoce tak pravidelně patří mezi nejrizikovější období na našich silnicích, zejména kvůli kombinaci zvýšeného provozu, nepřiměřené rychlosti a nezodpovědného chování některých řidičů. Hlavní příčinou nehod bývá nadměrná rychlost, která je také nejčastějším faktorem smrtelných nehod. Po ní následuje ji nedání přednosti v jízdě.

Zatímco za první čtvrtletí roku 2024 Policie České republiky šetřila 20 135 dopravních nehod, letos to za téže období bylo 19 229. V uvedeném období policie zjistila loni 896 nehod s požitím alkoholu, letos „jen“ 840. Doufejme, že dosavadní letošní pozitivní trend bude pokračovat i během Velikonoc. Přesná čísla se dozvíme už za pár dnů.

POZNÁMKA REDAKCE: Tento článek nebyl vygenerován pomocí umělé inteligence (AI) ani ve spolupráci s ní.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek