Americká ekonomika zůstala v posledním čtvrtletí roku 2023 v dobré kondici

Názor
Americký dolar ve středu těžil z růstu tržních úrokových sazeb po silných maloobchodních tržbách. Ty v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,6 procenta, zatímco konsenzus trhu očekával 0,4 procenta.
Americký dolar ve středu těžil z růstu tržních úrokových sazeb po silných maloobchodních tržbách. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ještě větší překvapení se pak konalo ve struktuře, kde o 0,8 procenta meziměsíčně vzrostla kontrolní skupina (očekávání byly 0,2 % meziměsíčně, pozn. aut.), která je důležitým ukazatelem fundamentálních poptávkových tlaků.

Celkově se tak zdá, že ekonomika Spojených států si po velmi silném třetím čtvrtletí zachovala solidní dynamiku i ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Dolarové tržní úrokové sazby v reakci na data vzrostly na kratších splatnostech zhruba o deset bazických bodů.

PSALI JSME:
Německá inflace nepatrně pod odhady a silná data z USA

O něco mírnější zvýšení ve středu zaznamenaly i eurové sazby. Ty patrně reagovaly na slova prezidentky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové, která se připojila ke svým kolegům ve snaze tlumit očekávání blížícího se uvolnění měnové politiky.

Připustila však, že ke snížení úrokových sazeb by ECB mohla dospět již v létě. Americký dolar ve výsledku k euru posílil o 0,2 procenta na 1,086 USD/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Svět se už připravuje na Trumpův návrat do Bílého domu. Tedy až na šéfku ECB Lagardeovou

Zavřít reklamu ×
  1. Amerika je v těžbě ropy jednička na světě(mají nad 50% celosvětové těžby),prodávají LNG,Tesla si vede taky dobře a hlavně prodávají zbraně!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB