Svět se už připravuje na Trumpův návrat do Bílého domu. Tedy až na šéfku ECB Lagardeovou

Názor
Svět se už připravuje na Trumpův návrat do Bílého domu, tedy až na šéfku Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou. Ta minulý týden – i s přihlédnutím k její vysoce apolitické pozici dosti neprofesionálně a hlavně neprozíravě – pronesla, že „Trump jednoznačně představuje hrozbu“. V pondělí Trump drtivě zvítězil v republikánském hlasování v Iowě.
Šéfka ECB Lagardeová minulý týden – i s přihlédnutím k její vysoce apolitické pozici dosti neprofesionálně a hlavně neprozíravě – pronesla, že „Trump jednoznačně představuje hrozbu“. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To estonská premiérka Kallasová jedná prozíravěji. Při své nedávné návštěvě Washingtonu se neopomněla setkat také s klíčovými Trumpovými spojenci. Estonsko si – na rozdíl od šéfky ECB – totiž dobře uvědomuje, jak zásadní může být získat Trumpa na svoji stranu, pochopitelně zejména s ohledem na válku na Ukrajině a další osud NATO.

I pro českou bezpečnost mohou být brzy zásadní dvě věci: Dobré vztahy s Trumpem a plnění závazků vůči NATO, tedy zejména ona dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na armádu, které dobré vztahy s Trumpem podpoří jako máloco jiného.

Také proto je nyní zcela nemístné řešit vstup ČR do eurozóny. A nejen proto, že „šéfka eura“ se dopouští nemístních výroků, jež potenciálně ohrožují bezpečnost Česka.

PSALI JSME:
Proč teď nelze přijetí eura Česku doporučit

Vstup do eurozóny by Česko přišel na nemalé desítky miliard korun jen na „vstupních nákladech“ a potenciálně by tak mohl ohrozit plnění finančních závazků vůči NATO (jež Česko neplnilo soustavně od roku 2005, pozn. aut.). A narušit tak dobré vztahy s Trumpem.

Pokud se Trump rozhodne opustit NATO, jak dříve hrozil, to poslední, co ho bude zajímat, je, zda Česko platí eurem nebo korunou. Euro není žádnou bezpečnostní pojistkou vůbec ničeho. Pokud už něco, tak s ohledem na zmíněný výrok Lagardeové ECB dokonce bezpečnost Česka spíše podrývá, než aby ji upevňovala.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Světovou ekonomiku ovládají amatéři,“ říká ekonom Vladimír Pikora

Zavřít reklamu ×
  1. Trump je čistě pravicový politik, což je pro Eurobolševiky něco jako čert. A protože v Evropě víme, že všechno lze vyřešit tím, že vydáme cár papíru s prohlášením, tak vlastně nic nepotřebujeme. Putinovi napíšeme, že válku nechceme a hurá, bude mír! Napíšeme, že všichni budou mít elektromobily a hurá, ono se to samo nějak zařídí. Energie všichni dovezeme. Odkud? To se samo nějak zařídí…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB