Americký dolar na začátku týdne oslabil

Ekonomický sentiment v eurozóně se v únoru oproti lednu prakticky nezměnil. Zůstal tedy lehce pod dlouhodobým průměrem. Konsenzus trhu však se zlepšením celkové důvěry počítal, a tak byly dnešní údaje určitým zklamáním. Ve struktuře došlo na jednu stranu k mírnému zhoršení nálady ve službách a průmyslu, zatímco spotřebitelé, maloobchod a stavebnictví zaznamenaly zlepšení.
Dolar do nového týdne vstoupil v páru s eurem oslabením o zhruba 0,5 procenta na 1,06 USD/EUR. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za očekáváním dnes zaostaly i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA, které v únoru hlavně vlivem sektoru dopravy meziměsíčně klesly o 4,5 procenta (konsenzus -4,0 %, pozn. aut.), což je nejvíce od dubna 2020. Dolar ve výsledku do nového týdne vstoupil v páru s eurem oslabením o zhruba 0,5 procenta na 1,06 USD/EUR.

Koruna k euru drží silné pozice. V pondělí odpoledne se obchodovala nad 23,60 CZK/EUR. Apreciační tendence koruny ze začátku roku sice mohou z našeho pohledu ještě krátkodobě přetrvat, střednědobě by však hlavně v návaznosti na zužování úrokového diferenciálu měla koruna mít tendenci tyto zisky korigovat.

Radní České národní banky (ČNB) Tomáš Holub v pondělí v rozhovoru pro E15 uvedl, že by mohl zvednout ruku pro růst úrokových sazeb i na nadcházejícím zasedání 29. března. Obává se totiž, že centrální banka by mohla být bez jejich dalšího zvýšení nakonec nucena držet repo sazbu na aktuálních sedmi procentech po výrazně delší dobu.

Podle našeho odhadu se ale v ČNB většina pro růst úrokových sazeb již nenajde. S ustupujícími inflačními tlaky na nabídkové i poptávkové straně a vzhledem ke zpoždění v transmisi měnové politiky se naopak pravděpodobně začne přibližovat zahájení debaty o jejich snižování, což naznačuje i aktuální prognóza centrální banky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena