To jen podpořilo zpevňující trend amerického dolaru vůči euru, který však probíhal již před zveřejněním těchto dat. Mimo nich středeční ekonomický kalendář nic dalšího nenabídl. Dolar vůči společné evropské měně během dnešního evropského obchodování posílil o zhruba 0,6 procenta, s kurzem mírně nad 1,111 USD/EUR.
I přesto se ale americká měna nyní pohybuje poblíž nejslabších úrovní za poslední rok. Neprospívá jí hlavně blížící se počátek snižování úrokových sazeb Fedu (centrální banka USA, pozn. red.), které by podle současného tržního zacenění mohlo být relativně rychlé.
Do konce letošního roku trh zaceňuje snížení v souhrnu o 100 bazických bodů. V polovině příštího roku by se měnově-politické sazby v USA měly pohybovat kolem 3,5 procenta oproti současným 5,25-5,50 procenta. Středeční posílení dolaru neprospělo středoevropskému regionu, když všechny tři měny v důsledku toho ztrácely.
Koruna nebyla výjimkou a odepsala 0,1-0,2 procenta. Její kurz se tak vzdálil od hranice 25 CZK/EUR. Z dlouhodobějšího úhlu pohledu ale samozřejmě slabší dolar středoevropským měnám, stejně jako dalším měnám rozvíjejících se trhů prospívá. Tuzemská měna je tak nyní nejsilnější za celé letní prázdninové období.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)