Americký dolar v týdnu oproti euru posílil o půl procenta

Názor
Globální vývoj hrál tento týden jednoznačně do karet americkému dolaru. V Evropě byl makroekonomický kalendář v podstatě prázdný. Zveřejněny byly pouze lednové statistiky průmyslové produkce z eurozóny. Ta meziměsíčně klesla o 3,2 procenta. Po zveřejnění výsledků z jednotlivých členských států však již o významné překvapení nešlo.
Globální vývoj hrál tento týden jednoznačně do karet americkému dolaru. Oproti euru posílil o půl procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pesimismus kolem dat z evropského průmyslu doplnila revize prosincového růstu, který byl snížen o celý procentní bod na 1,6 procenta meziměsíčně. Vzruch na trhy nakonec nevneslo ani zveřejnění dlouho očekávané revize operačního rámce Evropské centrální banky, která na zásadní změny ve způsobu provádění měnové politiky neukazuje.

Hlavními hybateli globálních trhů v tomto týdnu byly cenové statistiky z USA, a to jak o vývoji spotřebitelských, tak i výrobních cen. Celková (3,2 %) i jádrová (3,8 %) inflace za únor skončily v meziročním vyjádření o desetinu nad očekáváním trhu. Stejnou odchylku vykázaly také ceny průmyslových výrobců bez potravin a energií, které v únoru vzrostly dvě procenta meziročně.

PSALI JSME:
Může Bidenova administrativa znovu zvýšit ceny energií?

Americké únorové maloobchodní tržby naopak za tržním očekáváním zaostaly a potvrdily trend chladnoucí spotřebitelské poptávky. Dolarové sazby ale i tak pod tlakem silnějších cenových statistik v průběhu týdne rostly.

Sázky trhu na první snížení sazeb Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) v červnu tak v průběhu týdne klesly z 85 procent na zhruba 60 procent. Americký dolar ve výsledku oproti euru v mezitýdenním srovnání posílil o přibližně 0,5 procenta a jeho kurz se dostal pod 1,09 USD/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflační tlaky v USA odeznívají pomaleji, než se očekávalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB