Americký Fed znovu sníží sazby

Americká centrální banka, Fed, ve čtvrtek sníží sazby o dalších 25 bazických bodů. Kroky ve stejném rozsahu budou podle naší prognózy následovat v prosinci a pak každé čtvrtletí, dokud klíčová sazba nedosáhne 3,25-3,50 procenta.
Fed, americká centrální banka, ve čtvrtek sníží sazby o dalších 25 bazických bodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Fed, americká centrální banka, ve čtvrtek sníží sazby o dalších 25 bazických bodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To je i v souladu s mediánem výhledu úrokových sazeb Fedu, který do konce roku počítá se snížením sazeb o 50 bazických bodů, v příštím roce pak o 100 bazických bodů. Terminální sazbu předpokládá medián níže než my (na 2,9 %). Americká centrální banka ji nicméně od začátku letošního roku postupně zvyšuje a podle našeho názoru v tom bude ještě pokračovat.

Náš odhad je v tuto chvíli v souladu i s tržními očekáváními, která také počítají pouze s pozvolným uvolňováním měnových podmínek. K agresivnějšímu snižování úrokových sazeb by podle nás Fed přistoupil pouze v případě výraznějšího ochlazovaní na tamním trhu práce, které ale zatím nepředpokládáme.

Data z reálné ekonomiky v USA překvapovala v posledních týdnech spíše ve směru nahoru. Hrubý domácí produkt (HDP) ve třetím čtvrtí dosáhl mezikvartálního anualizovaného růstu 2,8 procenta. Pozitivně překvapila především spotřeba domácností, která stoupla o 3,7 procenta mezičtvrtletně anualizovaně a výrazně tak předčila výsledek za druhý kvartál (2,8 %).

Počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru sice výrazně zaostal za tržními očekáváními (12 tisíc po zářijových 223 tisících, ve srovnání se 100 tisíci očekávanými, pozn. aut.), výsledek byl ale ovlivněn hurikány, které ochromily část Spojených států, stejně jako stávkou ve společnosti Boeing.

Zhoršení na trhu práce tak zřejmě bude dočasného charakteru, což naznačuje i vývoj míry nezaměstnanosti, která stagnovala na zářijových 4,1 procenta. Stále dobrou situaci na americkém trhu práce i přes říjnový výkyv potvrzuje vývoj hodinových výdělků, jejichž meziroční růst v říjnu zrychlil z 3,9 na čtyři procenta.

Zářijová inflace byla o desetinu výše, než s čím finanční trhy počítaly. Celková inflace v meziročním srovnání činila 2,4 procenta, když trh počítal s 2,3 procenta. Její jádrová složka stoupla z 3,2 na 3,3 procenta. Co je ale podstatné, tempo růstu cen nájemného, které tvoří třetinu amerického spotřebního koše, zpomaluje.

Inflace by se měla postupně vracet k cíli centrální banky a dalšímu snižování úrokových sazeb tak nestojí nic v cestě. Náš odhad počítá na čtvrtečním zasedání Fedu se snížením úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Kroky ve stejném rozsahu budou podle našeho názoru následovat i v prosinci a dále každé čtvrtletí, a to až do doby, než klíčová sazba dosáhne své neutrální úrovně.

Tu odhadujeme na 3,25-3,50 procenta. Náš odhad je tak v souladu s mediánem výhledu úrokových sazeb Fedu, který také do konce letošního roku počítá s dvojím snížením sazeb o 25 bazických bodů, v příštím roce pak o 100 bazických bodů. Neutrální sazbu odhaduje Fed na úrovni 2,9 procenta, tedy níže, než s čím počítáme my.

Úroveň terminální sazby ale americká centrální banka postupně zvyšuje, když ještě na začátku letošního roku stála na 2,5 procenta. Předpokládáme tedy, že ani úroveň 2,9 procenta není ještě konečná.

Další medián výhledu sazeb a nová prognóza bude zveřejněna až na prosincovém zasedání. Postupné snižování úrokových sazeb a odliv kapitálu z dolarových aktiv, který očekáváme po amerických prezidentských volbách, by měly vést k postupnému oslabování dolaru. Z toho by mohla profitovat česká koruna, ačkoli prostor pro její posílení vidíme v tuto chvíli limitovaný.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB