Strojaři na vzestupu, zednické a truhlářské profese se propadají

Analýza

Nejprve dobrá zpráva: Meziroční pokles absolventů učňovských oborů se zastavuje, po deseti letech poklesu se již třetím rokem drží jejich počet na stejné úrovni. Oživuje strojírenství, elektro obory a potravinářství. A teď ty špatné: Pokles ale pokračuje ve stavebních profesích, své dno stále hledají nábytkářské obory a průměrná nezaměstnanost absolventů profesních oborů je téměř deset procent. Vyplývá to z nedávno zveřejněné analýzy řemesel, kterou zpracovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Kominíků v posledních letech přibývá. Můžou za to povinné revize komínů. Foto: Pixabay

Největší propad od roku 2005 nastal v oborech nábytkářských, kdy pokles absolventů představuje už 70 % a i nadále klesá. Stejně tak pokračuje pokles absolventů v oborech stavebních – ve srovnání s rokem 2005 je to o 39 %. Obory elektrotechnické, potravinářské nebo strojírenské sice vykazují od roku 2005 rovněž přibližně třetinový pokles, ale v posledních letech počty nových absolventů rostou.

DEMOGRAFICKÝ POKLES

„Příčinou dlouhodobého poklesu učňů je velká nabídka univerzálních škol s maturitou, obava z náročné manuální práce a přirozený demografický pokles. Růst vybraných oborů v poslední době je dán naopak tím, že mladí lidé vnímají možnost pracovat s novými technologiemi a vidí u svých vrstevníků v některých odvětvích zajímavé příjmy, ať již jako živnostníci nebo jako zaměstnanci. Je pravdou, že některé profese jsou dnes placeny lépe, než absolventi vysokých škol,“ vysvětluje situaci Karel Havlíček, předseda AMSP ČR.

Jiří Vojtěch z Národního ústavu pro vzdělávání potvrzuje, jednou z příčin poklesu počtu absolventů je demografický pokles, kterému nečelí pouze ČR, ale i další evropské země: „V 90. letech dosahoval populační ročník téměř 200 tisíc mladých lidí, v současné době jsme pod 100 tisíci a z hlediska prognózy dojde sice k mírnému nárůstu k 120 tisícům, ale poté se očekává opět pokles. Nicméně v tomto školním roce se počty žáků vstupujících do středního odborného vzdělávání již lehce zvýšily a v příštích deseti letech lze očekávat kontinuální růst.“

POČET KOMINÍKŮ ROSTE

Pokud jde o jednotlivé profese, z analýzy vyplývá, že nastal velký propad u truhlářů a čalouníků. Trvale klesá i množství absolventů zednických, instalatérských, malířských a lakýrnických profesí.

Naopak se stabilizoval propad u potravinářských a elektrikářských profesí a rostoucí tendence jsou v posledním roce ve většině strojírenských profesí. Strojírenství, elektrotechnické a stavební obory dnes absorbují více než tři čtvrtiny všech absolventů učňovských oborů.

Specifickým případem jsou absolventi kominických profesí, kteří v posledních deseti letech zejména díky povinným revizím komínů narostli zcela zásadně. A jejich počet i nadále roste.

JAKÉ JSOU ŠANCE NA ZAMĚSTNÁNÍ

Analýza rovněž přináší aktuální přehled o tom, jakou mají mladí absolventi profesních oborů šanci najít si zaměstnání. Na základě údajů o počtech absolventů, počtech nezaměstnaných a míře nezaměstnanosti v letech 2015, 2016 a 2017, vychází průměrná míra nezaměstnanosti absolventů učňovských škol 9,4 %.

U stavebních profesí je to obvykle více než deset procent 10 procent, naopak u oborů strojních, elektrikářských, ale například i některých potravinářských je nezaměstnanost mladých pod sedmi procenty.  Zatímco téměř každý nástrojař, elektromechanik nebo obráběč kovů okamžitě najde práci, hůře se shání mladým pokrývačům, klempířům či malířům.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB