
„V místním a vedlejším insolvenčním řízení jsou rozdíly. Místní řízení je z povahy věci velice omezené, pokud jde o řešené otázky, neboť běží v době, kdy ještě není zahájeno hlavní řízení,“ vysvětlil Jan Langmeier z advokátní kanceláře Langmeier & Co., která zastupuje více než dvě stovky věřitelů koncernové skupiny Arca Investments. Ve chvíli, kdy se na Slovensku zahájí hlavní insolvenční řízení, v České republice by se už zahájené místní řízení mělo překlopit do vedlejšího.
Podle advokáta rozhodnutí o místním řízení v České republice nemusí být pro české věřitele zrovna výhodné. „Mohlo by se stát, že pokud na Slovensku poběží hlavní insolvenční řízení, což v podstatě musí, tak si výtěžek z prodeje majetku v ČR stáhne tamní insolvenční správce na Slovensko. A je otázka, jaké postavení pak čeští věřitelé, kteří se přihlásí do místního řízení, budou mít,“ vysvětlil.
„Za naši advokátní kancelář budeme zřejmě pohledávky přihlašovat do obou řízení, tedy jak v České republice, tak na Slovensku. Považujeme to z hlediska možných rizik v souvislosti s postavením věřitelů za jistější,“ upřesnil Langmeier. V ČR mají nyní věřitelé dva měsíce na přihlášení svých pohledávek.
Jak jsme již informovali, z nedávného usnesení odvolacího soudu je zřejmé, že největší skupinu věřitelů skupiny Arca Investments tvoří věřitelé ze směnek, z nichž téměř 84 procenta jsou osoby se sídlem nebo bydlištěm v Česku. Jde o 1574 věřitelů, jejichž pohledávky za dlužníkem převyšují 15 miliard korun. Většina těchto směnek byla dlužníkem vydána v českých korunách a jejich platební místo se nachází v České republice (82,5 %).
Podle Langmeier je velkou neznámou, jak velký majetek má Arca v České republice a jak velký na Slovensku. „A samozřejmě, v jaké kondici tento majetek je a jakou má hodnotu. Když se podíváme na hotel Savoy ve Františkových lázních, který už prochází reorganizací, tak z toho čeští věřitelé nejspíš neuvidí prakticky nic,“ dodal advokát.
K úpadku společnosti Arca Investments se včera stručně vyjádřil také brněnský investiční fond IFIS, jenž jako první podal návrh na insolvenční řízení v ČR a po celou dobu prosazoval insolvenční řešení českými soudy. Mluvčí fondu Kamila Svobodová redakci informovala, že IFIS zvažuje odvolání ohledně rozhodnutí o místním řízení a o ustanovení insolvenčního správce. „IFIS považuje Ing. Loudu ve vztahu k dlužníkovi za osobu podjatou,“ uvedla mluvčí bez dalších podrobností.