Arca Investments: Na Slovensku začal konkurz, v Česku se zatím přihlásili věřitelé s necelými pěti miliardami

Kauza
Okresní soud v Bratislavě se minulý týden usnesl, že na návrh společnosti RYG Investments, tedy společnosti Pavola Krúpy, zahajuje konkurzní řízení s Arca Investments. Kontroverzní slovenský investor Krúpa je přitom někdejším zakladatelem Arcy. Na Slovensku tak začalo hlavní insolvenční řízení s touto finanční skupinou, zatímco v České republice bylo už zahájeno místní řízení.
Okresní soud v Bratislavě se minulý týden usnesl, že na návrh společnosti RYG Investments, tedy společnosti Pavola Krúpy (na snímku), zahajuje konkurzní řízení s Arca Investments. Foto: Arca Capital CEE

„Bylo jen otázkou času, kdy slovenský soud insolvenční řízení s Arca Investments zahájí. Ostatně insolvenční návrh podal nejen Pavol Krúpa prostřednictvím své společnosti, ale také naše advokátní kancelář v zastoupení našeho klienta,“ informoval redakci FAEI.cz Jan Langmeier, jehož advokátní kancelář zastupuje několik set věřitelů Arca Investments.

Nyní je podle něj zřejmé, že Arca Investments požádá slovenský soud o přerušení konkurzního řízení, aby mohla požádat o povolení k restrukturalizaci. „Arca Investments už tyto kroky sama deklarovala,“ konstatoval Langmeier.

„Co je ale zásadní z našeho pohledu, a co také řešíme se všemi našimi klienty, je přihlášení pohledávek za Arca Investments do insolvenčního řízení jak v České republice, tak na Slovensku. To cítím, že je zatím trochu podceňováno z pohledu některých věřitelů, ale je to velmi důležité,“ upozornil advokát.

Právě fakt, že insolvence Arcy Investments se bude odehrávat ve dvou zemích, je velmi významný i z hlediska přihlašování pohledávek. Langmeier tvrdí, že rozumné je přihlásit pohledávku jak v České republice, tak na Slovensku.

PSALI JSME:
Další návrh na insolvenci Arca Investments na Slovensku. Náhradu škody chce advokát vymáhat po slovenském státu

„Slyšel jsem už názory, že stačí přihlásit pohledávku v České republice. Slyšel jsem dokonce názory, konkrétně od Jana Stávka z Traficon Advisor, že pohledávky přihlásí jen na Slovensku. To považuji za velmi nešťastné a nezodpovědné vůči věřitelům,“ konstatoval Langmeier.

Přihlašování do obou větví insolvenčního řízení ale má svá úskalí. To hlavní se týká držitelů směnek, neboť soud vyžaduje jejich originál. Langmeier informoval, že se osobně angažuje v tom, aby byl nastaven bezpečný mechanismus, jak budou moci věřitelé a jejich právní zástupci přihlásit pohledávky jak v Česku, tak na Slovensku.

Konečná lhůta pro podání přihlášek na Slovensku nebyla dosud stanovena. Dvouměsíční lhůta na přihlašování pohledávek do insolvenčního řízení s Arca Investments se v České republice dostala do svojí druhé poloviny.

K minulému pátku bylo do insolvenčního řízení přihlášeno 460 pohledávek v celkovém objemu čtyř miliard a 780 milionů korun. Dlužník přitom ohlásil výši dluhů 18,6 miliardy korun. Mezi věřiteli stále přetrvává nejistota, kde se bude odehrávat hlavní insolvenční řízení.

PSALI JSME:
Arca Investments je černá banka, tvrdí zástupce poškozených věřitelů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Padá bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejichž největším a nejznámějším zástupcem – bitcoinem – v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože nejde o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB