Kancelář tak mimo jiné reaguje na usnesení Městského soudu v Praze ze dne 11. května 2021, jímž bylo vyhlášeno místní insolvenční řízení s Arca Investments v České republice. Z tohoto usnesení zároveň vyplývá, že hlavní řízení by se mělo odehrávat na Slovensku, což pro české věřitele bohužel není dobrá zpráva.
„V místním a vedlejším insolvenčním řízení jsou rozdíly. Místní řízení je z povahy věci velice omezené, pokud jde o řešené otázky, neboť běží v době, kdy ještě není zahájeno hlavní řízení,“ vysvětlil Jan Langmeier z advokátní kanceláře Langmeier & Co.
Ta zastupuje více než dvě stovky věřitelů koncernové skupiny Arca Investments.
JUDr. Langmeier se proto tento týden společně se svým týmem a po dohodě s největším věřitelem, kterého jeho kancelář zastupuje, rozhodl nečekat na další dění v celé kauze a podat k soudu v Bratislavě návrh na insolvenční řízení s Arca Investments.
„Společně s naším klientem, který má pohledávku právě za Arca Investments, podáváme návrh na insolvenční řízení na Slovensku,“ potvrdil Langmeier redakci aktuální kroky advokátní kanceláře.
Podle něj se někteří hráči v České republice v této kauze snaží zvrátit usnesení, že se zde bude odehrávat pouze místní řízení. „Jelikož ale nevidím tuto snahu jako příliš nadějnou a navíc dlouhodobě tvrdím, že Arca Investments je opravdu jako slovenská společnost místně příslušná právě u slovenských soudů, nebudeme už dále čekat,“ doplnil Langmeier.
Advokátní kancelář Langmeier & Co. informovala, že využije odbornosti spolupracujícího advokáta Radka Vojtka, který se specializuje na úpadky a řešení selhání finančních institucí, a jenž dříve působil v České národní bance.
A také u slovenských soudů bude advokátní kancelář argumentovat právním názorem, že Arca Investments je tzv. černou bankou. Zástupce poškozených věřitelů tvrdí, že Arca vybírala peníze od veřejnosti, což činila formou směnek a dluhopisů, a zároveň poskytovala úvěry, které směřovaly dovnitř finanční skupiny. Splňovala tak definici bankovní instituce, aniž by měla bankovní licenci.
„Stále si stojíme za tím, že dozorové orgány, především pak na Slovensku, zanedbaly v případě Arca Investments dohled nad finančním trhem. Národní banka Slovenska (NBS) nechala na svém trhu vyrůst obrovskou holdingovou společnost, která se naprosto zjevně chovala jako banka, aniž by ji NBS jakkoliv kontrolovala či regulovala,“ prohlásil advokát Langmeier.
Nad touto částí celého příběhu, který skončil největším podobným krachem v historii samostatného Slovenska a samostatné České republiky, podle něj „prostě nelze zavírat oči“.
Advokátní kancelář je proto připravena vymáhat neuspokojené pohledávky svých klientů právě po slovenské centrální bance.
„O peníze tu přišly tisíce věřitelů, pohledávky mohou dle mého hrubého odhadu dosahovat až 30 miliard korun. Jsme přesvědčeni, že (slovenský)stát, potažmo jeho dohledové instituce, by měly přijmout odpovědnost. Způsob, jakým Arca fungovala, nebyl dlouhodobě udržitelný. Někdo jí ale umožnil, aby takto mohla fungovat. A ten někdo byl (slovenský) stát,“ uzavřel advokát Langmeier.