Artesa má nejvyšší úrok, ale je částečně fiktivní

Při pátrání po nejvyšším výnosu na spořicích účtech lze narazit na spořitelní družstvo Artesa, které nabízí zhodnocení úspor 1,7 procenta bez nějakých zvláštních omezení. Z těch nejdůležitějších výhod stojí za zmínku, že peníze jsou kdykoli k dispozici, žádné sankce za zrušení účtu, žádná výpovědní lhůta ani poplatky, žádný limit na výši uložené částky.
Ilustrační foto: www.artesa.cz

„Úročení spořicích vkladů je podmíněno navýšením členských vkladů klienta na hodnotu 10 % z výše spořícího vkladu. Výši nově zakládaného spořícího vkladu a tím i potřebnou výši členského vkladu, si můžete stanovit dle Vašeho uvážení,“ informovala redakci klientská pracovnice spořitelního družstva Slavěna Khinová.

Jak tomu rozumět? Pokud si na spořicí účet uložíte sto tisíc korun, je třeba vložit členský vklad družstevníka ve výši deseti tisíc korun. Samozřejmě neúročených. Minimální členský vklad činí tisícovku, a to i kdybyste si nechali oním skvělým úrokem zhodnocovat třeba také tisícovku. Je jasné, že výnos bude poloviční. Nicméně to je teorie, spořicí vklad nebývá o tisícovce. V každém případě výnos z investovaných peněz rozhodně nebude 1,7 %. Ani před zdaněním.

„Navýšení Vašeho členského vkladu pro Vás znamená vyšší podíl na zisku družstva, vyšší majetkovou účast a také více hlasů při hlasování na členské schůzi. Družstvo má stabilní a dlouhodobě ziskové hospodaření,“ dodala Khinová.

Družstvo skutečně má podle poslední uzávěrky ziskové hospodaření. V roce 2019 činil zisk 8,457 milionu korun. Na doplňující dotaz, jak vysoké zhodnocení neúročeného členského vkladu loni vyšlo na jednoho klienta, však odpověď nedošla.

PSALI JSME:
Na spořicím účtu můžete i prodělat

Přesněji řečeno došla s radou, že si to klient má vyhledat ve výsledcích hospodaření na webových stránkách kampeličky. Výsledky hospodaření mají 84 stran. Těžko si představit, že se v nich běžný klient bez ekonomického vzdělání dokáže zorientovat.

Nicméně na straně 15 loňské uzávěrky stojí: „Představenstvo navrhuje následující způsob rozdělení zisku… do rezervního fondu 846 tis. Kč, do rizikového fondu 1691 tis. Kč.“ A teď to hlavní – převod do nerozděleného zisku 5 920 tis. Kč. Výsledkem je, že spořitel nedostane nic. Informace Khinové o vyšším podílu na zisku družstva tedy byla za rok 2019 pouze hypotetická.

A ještě něco. Khinová do e-mailu napsala: „V případě vypořádání je vypořádací podíl splatný do 3 měsíců ode dne schválení řádné účetní závěrky za účetní období, v němž byla podána Žádost. Výplatu vypořádacích podílů je Artesa oprávněna provést jedině s předchozím souhlasem ČNB.“

Na doplňující dotaz, co je vypořádací podíl a jak se to vztahuje k inzerovanému sloganu, že peníze jsou kdykoli k dispozici, jsem jako případný klient odpověď rovněž nedostal. Ani na poslední otázku, zda jsem jediný, komu se inzerované podmínky z pohledu běžné populace zdají nesrozumitelné.

A tak není divu, že Artesa má podle nejnovější výroční zprávy jen 3909 členů.

PSALI JSME:
Artesa dostala od ČNB pokutu, zisk se jí sníží o pětinu

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Fatální omyl o snižování daní

Ve veřejném prostoru se hojně diskutuje o navrhovaných daňových změnách. V diskusích však bohužel zaznívají chybné argumenty, které jsou opakovány i některými renomovanými ekonomy a sociology. Následující text se …

Nižší daně rozpočet nerozvrátí

Jsou národy, které snadno skousnou zvýšení daní. Pak jsou národy, které to snášejí hůř. Reptají, bouří se v ulicích. A pak tu jsou Češi. Ti lamentují i nad tím, když se jim mají daně snížit. Jde tedy spíš o určitou …

V ekonomické krizi je správné snižovat daně

Nižší daně pomohou všem zaměstnancům, kteří byli vysokým daňovým a odvodovým zatížením práce dlouhodobě penalizováni. Snížení daní navíc nastartuje hospodářský růst a pomůže k obnově České republiky po koronavirové krizi.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé mají doma miliardy korun

Analýza
Celková hodnota všech bankovek a mincí, které jsou v současné době v oběhu, překonala 19. listopadu hranici 700 miliard Kč. Tato částka představuje víc než 2,6 miliardy bankovek a mincí v oběhu. Nejpočetnější zastoupení mají dvoutisícikorunová bankovka a korunová mince.
Rolovat nahoru