Auta v únoru potopila průmysl i zahraniční obchod

Analýza
Na průmyslovou výrobu i zahraniční obchod v únoru podle nejnovějších statistik dopadly problémy se subdodávkami, které brzdily automobilovou výrobu. Na zahraničním obchodě se navíc podepsaly vysoké ceny komodit. Průmysl pak negativně ovlivnilo teplé počasí a s tím spojená nižší výroba elektřiny, plynu a teplu.
K výraznému propadu v tuzemském průmyslu došlo především ve výrobě motorových vozidel. Ilustrační foto: Škoda Auto

Svižným tempem růstu naopak překvapila stavební výroba. Zde se zřejmě odráží vyšší aktivita státu, významnou roli ale sehrála i nízká statistická základna z loňského roku. V každém případě stavební výroba přesáhla svou před-pandemickou úroveň.

Průmyslová výroba v únoru zklamala, když meziměsíčně poklesla o 2,4 procenta. V meziročním srovnání pak byla o 0,3 procenta nižší. K výraznému propadu došlo především ve výrobě motorových vozidel. Tato kategorie z meziroční dynamiky českého průmyslu ukrojila 1,8 procentního bodu.

Vzhledem k teplému počasí byla nižší i výroba elektřiny, plynu a tepla, což ubralo dalších 0,8 procentních bodů. Propad ve výrobě automobilů se pak negativně podepsal i na souvisejících odvětvích. Výroba pryžových a plastových výrobků tak snížila meziroční výstup průmyslu o 0,2 procentního bodu.

K mírnému poklesu výroby došlo i ve zpracování dřeva a farmaceutických výrobků. Ostatní kategorie průmyslovou výrobu zvyšovaly, ačkoli pouze mírně. Nejvíce se dařilo výrobě nekovových materiálních výrobků a strojů a zařízení. Hodnota nových zakázek v únoru stoupla o 5,6 procenta. Výsledek je ovšem výrazně ovlivněn silným cenovým růstem.

PSALI JSME:
Český průmysl v únoru místo očekávaného růstu klesl

Problémy v automobilovém průmyslu dopadly i na zahraniční obchod. Jeho bilance skončila v únoru ve schodku 4,4 miliardy korun. My jsme přitom v únoru očekávali mírný přebytek ve výši 2 mld. Kč a trh dokonce šest miliard.

Meziročně jde o 25,7 miliardy korun horší výsledek. To bylo negativně ovlivněno jednak nižším vývozem aut v důsledku problémů se subdodávkami komponent, ale také vyšším dovozem ropy, zemního plynu a kovů, což patrně odráželo zejména jejich výrazný cenový růst.

Tuzemská stavební produkce se v únoru zvýšila meziměsíčně o výrazných 4,8 procenta po lednovém nárůstu o 1,8 procenta a pokračoval tak její svižný růst. Od začátku letošního roku roste rychlým meziměsíčním tempem především inženýrské stavitelství, které pravděpodobně odráží vyšší investiční aktivitu státu. V únoru jeho produkce vzrostla o 8,9 procenta.

Vyšší růstová dynamika se však v únoru obnovila také v pozemním stavitelství, které vzrostlo o 3,1 procenta. Ve srovnání s loňským rokem celková stavební produkce rostla o závratných 18,9 procenta, významně se na tom však stále podílela nízká srovnávací základna. I tak však díky dynamickému růstu v posledních čtyřech měsících přesáhl objem stavební výroby na konci loňského roku svou před-pandemickou úroveň.

PSALI JSME:
V tuzemském zpracovatelském průmyslu v březnu klesla výroba i nové zakázky

Další vývoj průmyslové výroby i zahraničního obchodu bude poznamenán eskalací konfliktu na Ukrajině. Vzhledem k přerušení některých dodávek z této oblasti lze v březnu čekat ještě výraznější propad českého průmyslu i zahraničního obchodu.

Rizikem jsou i lockdowny v Číně, které mohou opět narušit dodavatelské řetězce, které se začátkem letošního roku již začínaly narovnávat. Pozitivní je, že objednávkové knihy zůstávají plné a poptávka se zatím zdá být silná.

Škodě Auto se také podařilo přemístit část výroby kabelů z Ukrajiny do Mladé Boleslavi, problémy s nedostatkem čipů by podle vyjádření Škodovky měly odeznívat ve druhé polovině letošního roku.

Stavební výroba by měla být podpořena čerpáním EU fondů, přičemž pozitivně vyznívá i rostoucí počet vydaných stavebních povolení. Limitem může být naopak chybějící pracovní síla, stavební materiály i jejich rostoucí ceny.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Invaze a šíření covidu v Číně zasáhnou globální obchod, Česko nevyjímaje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.