V tuzemském zpracovatelském průmyslu v březnu klesla výroba i nové zakázky

Analýza
Na tuzemský zpracovatelský průmysl začínají dopadat komplikace a nejistoty spojené s válkou na Ukrajině. Průzkum PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) za březen hlásí jak pokles výroby, tak nových zakázek v tuzemském zpracovatelském sektoru. Souhrnný indikátor PMI se sice drží výrazně nad kritickou úrovní padesáti bodů, to je ale dáno komplikacemi v dodávkách a snahou firem předzásobit se.
Na tuzemský zpracovatelský průmysl začínají dopadat komplikace a nejistoty spojené s válkou na Ukrajině. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Cenové tlaky ve zpracovatelském průmyslu rostou a optimismus ohledně výhledu výroby na příští rok v březnu klesl na nejnižší úroveň za uplynulých 22 měsíců. Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v březnu klesl z úrovně 56,5 na 54,7, což je nejnižší hodnota od listopadu 2020. Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 55,3.

Na situaci v tuzemském zpracovatelském průmyslu dopadají komplikace a nejistoty související s válkou na Ukrajině, patrný je také další růst inflačních tlaků. Průzkum hlásí, že v březnu v tuzemském zpracovatelském průmyslu klesla jak výroba, tak nové zakázky. Výroba vykázala pokles poprvé od loňského října, coby příčina byla zmiňována slabší poptávka, nedostatek potřebných pracovníků, nedostatek surovin a rostoucí nejistota ohledně vývoje válečného konfliktu.

PSALI JSME:
Průmyslníkům kazí náladu válečná nejistota a inflace

Válka vede ke ztrátám či výpadkům na zasažených exportních trzích, tedy na Ukrajině, ale také v Rusku. Exportní objednávky vykázaly v březnu nejvýraznější pokles od července 2020. Vše je doprovázeno prudkým růstem nákladů, situaci komplikují i delší lhůty v dodávkách potřebných komponent. Výrobci se snaží přenést vyšší náklady do prodejních cen pro své odběratele, růst prodejních cen byl v březnu historicky druhý nejsilnější, hned po rekordním růstu, jenž byl zaznamenán letos v lednu.

Optimismus ohledně výhledu výroby byl v tuzemském zpracovatelském sektoru v březnu nejslabší za uplynulých 22 měsíců a spadl pod historický průměr. Pokles PMI indikátoru v tuzemském zpracovatelském průmyslu není překvapením a úroveň souhrnného indikátoru za letošní březen fakticky poněkud maskuje mnohem horší detaily, skryté pod povrchem.

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku: Válka na Ukrajině vystrašila především domácnosti

Válka na Ukrajině, související nejistoty, ztráty exportních trhů, ale i nové komplikace na straně dodávek, vedly dle průzkumu k poklesu výroby a v březnu ve zpracovatelském sektoru klesly také nové zakázky. Na počátku dubna jsou zatím karty rozdané ve směru dalšího zhoršení situace na straně nových objednávek a také na straně růstu nákladů.

Pomyslnou „alfou a omegou“ pro další vývoj bude situace na Ukrajině a situace na ose vztahů s Ruskem. Zklidnění konfliktu a naděje na diplomatické urovnání by samozřejmě zlepšily jak náladu, tak objektivní situaci i v tuzemském zpracovatelském průmyslu, toto příznivé řešení se ale zatím nezdá být nadohled.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Obejdeme se bez ruského plynu? Jaké jsou jeho vhodné alternativy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pád cen v zemědělství nezpomaluje

Po šesti měsících meziměsíčních poklesů tentokrát ceny průmyslových výrobců stouply o 0,2 procenta. V meziročním srovnání ceny rostly o 1,8 procenta. Srpnový výsledek tak předčil naší i tržní prognózu, přesto jde o …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?