Autolékárničky už mohou obsahovat méně. Něco ale ponechte

Od prvního října se mění povinná výbava automobilů. Část změn se týká lékárniček, u nichž můžete některé věci nechat doma a také se přestat starat o expiraci.
Ne všechny země vyžadují autolékárničku jako povinnou výbavu automobilu. Například ve Francii, Španělsku nebo v Rumunsku ji mít nemusíte, zatímco Nizozemsko či Polsko ji pouze doporučují. Reprofoto: raphael-apo.de

Ministerstva dopravy a zdravotnictví usoudila, že čeští motoristé už nemusí ve svých autolékárničkách vozit takové položky, jako jsou náplasti s polštářkem, plastová rouška na zakrytí otevřeného hrudníku nebo trojcípý šátek.

Další změnou je, že obsah sady už není nutné pravidelně obměňovat, jinými slovy na expiraci už nemusíte brát ohled. Eventuální potíže způsobené porušenou sterilitou vyřeší zásah zdravotníků v nemocnici, kam by se zraněný měl samozřejmě dostat co nejrychleji.

Co tedy vozit

Od října by řádná autolékárnička měla vypadat takto: 3x hotový obvaz s jedním polštářkem široký aspoň osm centimetrů a 3x podobný obvaz se dvěma polštářky + hladká náplast (cívka) + pár latexových rukavic + pryžové škrticí obinadlo minimálně 60 x 1250 milimetrů + nůžky.

Pro ignorování data použitelnosti je nutné, aby sterilní výrobky byly stále v neporušených obalech. Na druhou stranu je hloupost, abyste vyhláškou vyhozené předměty z balení vyjímali, zvláště umíte-li s nimi zacházet (to je hlavně případ plastové roušky).

Řada lidí se bojí na zraněného sáhnout i kvůli obavě z možné nákazy. Proto jsou v lékárničce gumové rukavice. U této položky za pár korun se ale vyplatí si ji rovnou nanečisto otestovat, může se totiž stát, že v sadě pořízený produkt bude nekvalitní nebo malý. Nejlepším řešením jsou v tomto případě pravé chirurgické rukavice, protože jsou pevné.

PSALI JSME:
Systém, kterým si automobil v případě nehody sám zavolá o pomoc, už je v ostrém provozu

Vždy s sebou

Je zajímavé, že ne všechny země vyžadují autolékárničku jako povinnou výbavu. Například ve Francii, Španělsku nebo v Rumunsku ji mít nemusíte, třeba Nizozemsko či Polsko ji pouze doporučují. Ovšem zase v Rakousku nejenže platí opak, navíc je ale požadováno, aby celá sada byla v pevném a prachotěsném obalu, což různé sáčky atd. splnit nedokážou.

Ilustrační foto: Archív

V souvislosti s lékárničkami je hojně diskutováno téma nůžek. Nástroj určený k stříhání náplastí, uvolňování oděvů zraněných nebo vyprošťování ze zaseklých bezpečnostních pásů sice v lékárničkové sestavě zůstal, ale je jasné, že aby splnil výše zmíněné úkoly, musí být mimořádně kvalitní.

Proto doporučujeme dokoupit do sady pořádné nůžky a k tomu ještě investovat do speciálního řezáku, který je na boj s pásy přímo určen. Nejlepší řešení jdou na popruh jednoduše připnout, a ještě navíc obsahují hrot na rozbití skla nebo baterku.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru