Autolékárničky už mohou obsahovat méně. Něco ale ponechte

Od prvního října se mění povinná výbava automobilů. Část změn se týká lékárniček, u nichž můžete některé věci nechat doma a také se přestat starat o expiraci.
Ne všechny země vyžadují autolékárničku jako povinnou výbavu automobilu. Například ve Francii, Španělsku nebo v Rumunsku ji mít nemusíte, zatímco Nizozemsko či Polsko ji pouze doporučují. Reprofoto: raphael-apo.de

Ministerstva dopravy a zdravotnictví usoudila, že čeští motoristé už nemusí ve svých autolékárničkách vozit takové položky, jako jsou náplasti s polštářkem, plastová rouška na zakrytí otevřeného hrudníku nebo trojcípý šátek.

Další změnou je, že obsah sady už není nutné pravidelně obměňovat, jinými slovy na expiraci už nemusíte brát ohled. Eventuální potíže způsobené porušenou sterilitou vyřeší zásah zdravotníků v nemocnici, kam by se zraněný měl samozřejmě dostat co nejrychleji.

Co tedy vozit

Od října by řádná autolékárnička měla vypadat takto: 3x hotový obvaz s jedním polštářkem široký aspoň osm centimetrů a 3x podobný obvaz se dvěma polštářky + hladká náplast (cívka) + pár latexových rukavic + pryžové škrticí obinadlo minimálně 60 x 1250 milimetrů + nůžky.

Pro ignorování data použitelnosti je nutné, aby sterilní výrobky byly stále v neporušených obalech. Na druhou stranu je hloupost, abyste vyhláškou vyhozené předměty z balení vyjímali, zvláště umíte-li s nimi zacházet (to je hlavně případ plastové roušky).

Řada lidí se bojí na zraněného sáhnout i kvůli obavě z možné nákazy. Proto jsou v lékárničce gumové rukavice. U této položky za pár korun se ale vyplatí si ji rovnou nanečisto otestovat, může se totiž stát, že v sadě pořízený produkt bude nekvalitní nebo malý. Nejlepším řešením jsou v tomto případě pravé chirurgické rukavice, protože jsou pevné.

PSALI JSME:
Systém, kterým si automobil v případě nehody sám zavolá o pomoc, už je v ostrém provozu

Vždy s sebou

Je zajímavé, že ne všechny země vyžadují autolékárničku jako povinnou výbavu. Například ve Francii, Španělsku nebo v Rumunsku ji mít nemusíte, třeba Nizozemsko či Polsko ji pouze doporučují. Ovšem zase v Rakousku nejenže platí opak, navíc je ale požadováno, aby celá sada byla v pevném a prachotěsném obalu, což různé sáčky atd. splnit nedokážou.

Ilustrační foto: Archív

V souvislosti s lékárničkami je hojně diskutováno téma nůžek. Nástroj určený k stříhání náplastí, uvolňování oděvů zraněných nebo vyprošťování ze zaseklých bezpečnostních pásů sice v lékárničkové sestavě zůstal, ale je jasné, že aby splnil výše zmíněné úkoly, musí být mimořádně kvalitní.

Proto doporučujeme dokoupit do sady pořádné nůžky a k tomu ještě investovat do speciálního řezáku, který je na boj s pásy přímo určen. Nejlepší řešení jdou na popruh jednoduše připnout, a ještě navíc obsahují hrot na rozbití skla nebo baterku.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Co jste si od moře přivezli? Pokutu!

Mávat nad tím rukou se rozhodně nevyplácí. Kdo dostane v zahraničí pokutu, nejčastěji za dopravní přestupek, měl by se snažit ji zaplatit co nejdříve. Tedy hned na místě oprávněné úřední osobě v hotovosti nebo …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB