
Tržní očekávání bylo v průměru lehce nad pěti procenty, nicméně rozptyl odhadů byl velmi vysoký od 1,9 procenta do 8,5 procenta, což napovídá o vysoké nejistotě vývoje průmyslové produkce. Současně lze také říci, že průmyslová výroba v srpnu byla pod všemi odhady.
Srpnovému výsledku navíc pomohla meziroční kalendářní výhoda v podobě jednoho pracovního dne navíc. Po standardním očištění o tento efekt odhaduje statistický úřad pro meziroční srovnání dokonce záporných 1,4 procenta.
Není překvapením, že největší brzdou průmyslu v srpnu byly automobilky. Těm chybí důležité komponenty, a buď tedy hromadí nedodělaná auta, nebo odstavují provozy a lidé čerpají dovolenou. Meziroční pokles výroby zde v srpnu činil masivních 28,4 procenta, což představuje záporný příspěvek k celkovému průmyslu ve výši 5,1 procenta.
Průmysl byl dále tažen dolů odvětvím zpracování dřeva. Naopak potěšil meziroční růst produkce strojů a zařízení o 11,3 procenta, kovodělných výrobků a kovových konstrukcí o šest procent a výroba elektrických zařízení o 7,1 procenta. Tržby z průmyslové činnosti rostly meziročně o 5,4 procenta, za čímž ovšem do značné míry stojí navyšování cen.
Z vývoje průmyslové výroby v letních měsících není dobré činit velké závěry. Nicméně firmy se stále potýkají s nedostatkem materiálů a komponent. I pro další měsíce je na místě očekávat rozkolísaný vývoj průmyslové výroby a v průměru spíše pomalý růst.
Náš celoroční odhad průmyslové výroby činí i nadále 10,8 procenta. Vysoké číslo je důsledkem nízké srovnávací základny minulého roku, kdy se aktivita části průmyslu na určitou dobu zastavila. Nebýt chybějících komponent, byl by podle našeho odhadu pro letošek reálně dosažitelný růst průmyslu blízko dvaceti procentům.