Avatar místo bankéře. Důvěra firem v digitalizaci roste, šetří to náklady

Průzkum
Překvapivě polovina firem oslovených v průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) by si dokázala představit komunikaci s bankou prostřednictvím avatara umělé inteligence, ať už formou videohovoru nebo chatu.
Podle průzkumu mezi tuzemskými firmami přibližně polovina respondentů preferuje autorizaci transakcí prostřednictvím scanu prstu či obličeje v mobilním telefonu před použitím USB klíče nebo čipové karty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Přestože jsou poradenské schůzky s živými bankéři pro firmy stále zásadní, je zjevné, že důvěra firem v digitální nástroje rychle roste,“ uvedl v souvislosti s průzkumem podnikatelské asociace manažer firemního digitálního bankovnictví v České spořitelně Tomáš Kamenec.

Rychlý rozvoj digitalizace podle jeho názoru sice jednoznačně podporuje efektivitu firem, ale jak říká, „je nezbytné nezapomínat ani na bezpečnost a nepodceňovat autorizační mechanismy“.

PSALI JSME:
Čtyři z pěti podnikatelů si myslí, že jsou na digitální komunikaci se státní správou přichystaní

Tři čtvrtiny tuzemských firem loni posílily vlastní digitalizaci. Nejčastějším důvodem bylo umožnit zaměstnancům vzdálenou práci z domova (home office). Rychle se ale zvyšuje i obliba zavádění automatizačních technologií a používání digitálních platebních systémů.

Například popularita virtuálních platebních karet již překonává klasické plastové karty. Vyplývá to z průzkumu, který pro AMSP ČR loni v listopadu uskutečnila agentura IPSOS na vzorku 300 malých a středních podniků.

„Výzkum potvrdil, že hlavním měřítkem pro malé a střední podniky je při posuzování potřeby inovací potenciál snížení nákladů,“ shrnul předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Josef Jaroš.

PSALI JSME:
Chceme ušetřit, říkají malé a střední firmy, proč zavádějí cirkulární ekonomiku

Podle průzkumu osm z deseti firem upřednostňuje on-line podepisování bankovní dokumentace před podpisem v bance a přibližně polovina respondentů preferuje jednoduchou autorizaci transakcí prostřednictvím scanu prstu či obličeje v mobilním telefonu před použitím USB klíče nebo čipové karty.

Částečně překvapující je, že téměř polovina dotázaných firem by upřednostnila „pohodlí“ před „bezpečností“, a to i v případě autorizování plateb, kdy by po přihlášení do internetového bankovnictví z běžného místa a známého zařízení platily částky v obvyklé výši bez dodatečné autorizace.

PSALI JSME:
„V záplavě škrtů a vyšších daní postrádáme prorůstová opatření,“ říká šéf asociace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB