Bankovní asociace předpovídá další zpomalování růstu české ekonomiky

Analýza
Další zpomalování růstu české ekonomiky pro rok 2019 na hodnotu 2,6 % předpovídá ve své aktuální prognóze Česká bankovní asociace (ČBA). „Kromě brexitu zůstává zdrojem nepredikovatelné nejistoty faktor Trump,“ říká Miroslav Zámečník, ekonomický analytik asociace.
Na poli globálních rizik se oproti minulým prognózám bankovní asociace objevuje tentokrát i poukaz na vývoj v Číně. Foto: Pixabay

V prvním čtvrtletí letošního roku se podle ČBA pokles růstového tempa ještě nemusí projevit intenzivně. Jsou zde signály, že zakázkové knihy některých vývozců jsou pro nejbližší měsíce ještě plné, což lze spojovat s předpokladem, že výkon německého exportu, který je pro českou ekonomiku zásadní, nesklouzne do volného pádu. Co však může výkony exportérů dočasně zvyšovat, je předzásobení v Británii před termínem brexitu.

Nicméně v roce 2020, který je do prognózy nově zahrnut, se s dalším zpomalením růstu nepočítá (růst reálného HDP je odhadován na 2,5 %). ČBA totiž odhaduje, že zpomalení ekonomického růstu v eurozóně, které nastane v roce 2019, se v roce 2020 již nebude dále prohlubovat.

PSALI JSME:
Podniky začínají propouštět, český průmysl padá do mizérie

Nízká nezaměstnanost a růst mezd

Na snížení růstové dynamiky se budou rovnoměrně podílet domácí faktory, uvádí prognóza ČBA, ať už jde o soukromou a vládní spotřebu, nebo investice. Zároveň však stejně jako v předchozí prognóze platí, že na tuzemském poli budou ještě v letošním roce 2019 přetrvávat jevy, které jsou spíše symptomem ekonomického přehřátí.

Jsou a budou jimi zejména nízká nezaměstnanost a s ní spojený výrazný růst mezd. I když ten letos oproti předchozímu roku mírně zpomalí, jeho odhadovaná dynamika na úrovni bezmála sedmi procent může pro některé firmy znamenat budoucí existenční nejistotu. Týká se to především firem v sektoru malých a středních podniků a ve firmách s vyšším podílem mzdových nákladů.

Růst mezd je sice primárně tažen situací na trhu práce, ale do jisté míry je také ovlivněn dynamickým vývojem mezd ve veřejném sektoru. Souvislost mezi růstem platů ve veřejném sektoru s růstem mezd v sektoru soukromém je empiricky ověřenou skutečností v řadě zemí, kde stát zůstává významným zaměstnavatelem. Odhadované postupné zpomalování růstu soukromé spotřeby mezi lety 2018, 2019 a 2020 tak podle asociace odpovídá předpokládanému mzdovému vývoji.

PSALI JSME:
Zaměstnancům s nízkými příjmy rostou mzdy rychleji

Fiskální politika a dopad na veřejné rozpočty

Pokud jde o vývoj českých veřejných rozpočtů, jejich výsledná salda působila v posledních letech na ekonomický cyklus spíše neutrálně. Letos však fiskální politika vyšle do ekonomiky expanzivní impulz, jehož velikost (možná až přes 1 % HDP), časování a také struktura, jsou podle ČBA zatím obestřeny značnou nejistotou.

Výdajová expanze kumulující se postupně v posledních čtvrtletích vede k úvaze, zda právě ve fázi zmírňování hospodářského růstu s nevyhnutelným nepříznivým dopadem do dynamiky příjmové strany veřejných rozpočtů a při zohlednění dalšího očekávaného růstu úrokových sazeb nezakládá tato expanze nejistotu ohledně prostoru pro reakci fiskální politiky v případě, že by ekonomika byla zasažena větším vnějším šokem.

PSALI JSME:
Překvapení: Vláda v roce 2018 zvládla mírně přebytkové hospodaření. Jde o úspěch politický a částečně i ekonomický

Krizový otřes ekonomiky?

Již v minulé prognóze jsme upozorňovali na to, že pokud by došlo ke krizovému otřesu ekonomiky, ať už by tato situace byla vyvolána čímkoliv, dopad na veřejné rozpočty by mohl být poměrně značný,“ píše se v prognóze bankovní asociace.

Otřes by se podle ní projevil například snížením příjmů státního rozpočtu a tlakem na nárůst rozpočtového deficitu. Souběžně by nejspíš docházelo k růstu nákladů na dluhové financování rozpočtového deficitu. Samozřejmě v závislosti na tom, jak by na takovou situaci reagovala politika měnová.

Pominout, píše asociace, nelze ani strukturální rizika veřejných rozpočtů, vyplývajících zejména ze stárnutí populace a z vysokého podílu souvisejících mandatorních výdajů. Nastávající další kolo debaty o penzijní reformě proto bude třeba bedlivě monitorovat jako příležitost dát fiskálu stabilní dlouhodobou perspektivu.

PSALI JSME:
Ministryně Maláčová žádá narovnání penzí žen a mužů. Z mezinárodního srovnání OECD plyne, že nijak pokřivené nejsou

Koruna prý bude zpevňovat

Scénář České bankovní asociace předpokládá pro celý horizont prognózy do roku 2020 zpevňování koruny, a to v ročních průměrech za rok 2019 proti 2018 o 25 haléřů a za rok 2020 proti roku 2019 o dalších 55 haléřů.

Samotný devizový kurz tak bude sehrávat roli stabilizačního činitele inflačního vývoje. To nemění nic na samotném předpokladu, že řídící úrokové sazby měnové politiky nadále porostou. „Prognóza tak pracuje s předpokladem, že trajektorie růstu těchto úrokových sazeb bude pozvolnější, než se donedávna očekávalo,“ uvádí ČBA.

Inflace se podle asociace bude v celém horizontu prognózy pohybovat blízko dvouprocentní hranice, i když spíš těsně nad touto úrovní, a nebude tedy problémem. Stabilitu inflace bude pomáhat udržet nejen posilující koruna, ale také např. očekávaná stabilita cen ropy.

Pokud jde o vývoj bankovních úvěrů, překvapením podle ČBA není odhad zpomalení růstu úvěrů domácnostem a to zejména kvůli nižší poptávce po hypotékách. Tento vývoj však má být do značné míry kompenzován oživením růstu podnikových úvěrů.

PSALI JSME:
Hypotéky v prosinci zdražily nejvýrazněji za více než deset let. Opravdu prohloupil ten, kdo si ji nesjednal včas?

Rizika vnějšího charakteru

„Rizika prognózy se oproti předchozí prognóze rovněž nemění,“ uvádí Česká bankovní asociace. Hlavní nejistotou podle ní zůstává vývoj světové ekonomiky, zejména pak brexitu a z USA přicházející hrozby obchodních válek.

Varování před možnou náhlou změnou růstových scénářů směrem k horšímu trvá nadále, jednak proto, že naše velmi otevřená ekonomika je vůči případným výrazným vnějším šokům velmi citlivá a také proto, že trvají rizika tvrdého brexitu i globálních obchodních konfliktů.

PSALI JSME:
Brexit si už teď vybírá svou daň na českém dovozu z Británie

Krátkodobě je podle asociace největší nejistotou brexit – resp. způsob, jak k němu dojde a jaké bude mít dopady. „Ve scénáři prognózy uvažujeme pouze dopady organizovaného brexitu, jsme si ale vědomi, že s přibližujícím se termínem efektivního odchodu Velké Británie z EU se význam rizika dopadu tvrdého brexitu na českou ekonomiku zvětšuje,“ uvádí prognóza.

Nepřehlédnutelným činitelem, který může ovlivnit dynamiku české ekonomiky, je podle prognózy asociace hospodářský vývoj našeho hlavního obchodního partnera – Německa, přes nějž by se dopady globálních ekonomických šoků přenášely i na nás.

Velkou nejistotou – a to nejen v případě české ekonomiky – je, jak se bude vyvíjet situace v automobilovém průmyslu, a to včetně celé subdodavatelské linie.

PSALI JSME:
Tempo německého hospodářství zpomalilo na 1,5 procenta

Čína nově mezi globálními riziky

Na poli globálních rizik se oproti minulým prognózám bankovní asociace objevuje tentokrát i poukaz na vývoj v Číně. I zde platí, že interpretace budoucího vývoje není snadná, protože se tu střetává množství vlivů, z nichž některé působí protisměrně.

Na jedné straně je tu možný dopad obchodního konfliktu s USA, přičemž je již nějakou dobu vidět zpomalování čínské ekonomiky. Při diskusi v prognostickém týmu asociace však také zazněl názor, že proti těmto vlivům mohou v horizontu prognózy protisměrně působit prorůstové impulzy, které do čínské ekonomiky vysílá expanzivní fiskální i měnová politika.

PSALI JSME:
Čínská ekonomika zpomaluje, a to i kvůli obchodní válce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Vláda zřejmě zastropuje marže pohonných hmot

Ministerstvo financí navrhuje zastropovat marže čerpacích stanic a distributorů pohonných hmot. Činí tak v reakci na výsledek červencového sledování marží. Ta se v případě benzínu a nafty pohybovala v průměru pro …

Cena benzínu míří pod 40 korun

Pohonné hmoty v Česku, jak vyplývá z údajů společnosti CCS, nadále poměrně rychle zlevňují, zejména pak benzín. Ten se v neděli poprvé od prvních březnových dnů, tedy také od prvních dnů ruské invaze na Ukrajinu, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.