Bankovní krize v USA teprve začíná

Celková výše dluhu USA je zhruba 200 bilionů dolarů, v přepočtu přibližně 4 300 bilionů korun, varuje Stanley Druckenmiller, dlouholetý investiční stratég miliardáře George Sorose. Cituje jej agentura Bloomberg. Pro srovnání, letošní celoroční hrubý domácí produkt (HDP) Česka bude zhruba 7,5 bilionu korun. Dluh USA tedy tuto hodnotu převyšuje přibližně 573krát.
Fed, centrální banka USA, svým „tištěním stovek miliard“ jednotlivé americké vlády vybízel k rozpočtově nezodpovědnému jednání. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Druckenmiller započítává nejen stávající dluh samotný, ale i současnou hodnotu všech plateb, které bude třeba ze zákona uskutečnit. Do roku 2040 například veškeré daně vybrané v USA na celostátní úrovni půjdou na starobní důchody. Podle Druckenmillera za nebezpečně kynoucí americký dluh může také tamní centrální banka.

Ta dlouhé roky provozovala extrémně expanzivní měnovou politiku, lidově řečeno „tištění stovek miliard dolarů“. Za ně nakupovala dluh americké vlády, který stále ve velkém objemu drží, takže vytváří falešnou iluzi, jak říká Druckenmiller, že s problémem extrémního veřejného zadlužení může vládě USA pomoci.

Fed, centrální banka USA, vlastně svým „tištěním stovek miliard“ jednotlivé americké vlády vybízel k rozpočtově nezodpovědnému jednání. Nějaká forma „resetu“ se tak nyní zdá být nevyhnutelná. S nedozírnými následky pro globální ekonomiku. Druckenmiller nevidí příliš náznaků zlepšování situace.

Naopak, když se v březnu otřásal bankovní sektor v USA a padla Silicon Valley Bank, americká centrální banka hned přispěchala na pomoc a zvrátila i ten malý progres, který do té doby učinila alespoň nějakým snížením své obří rozvahy. Právě bobtnající rozvaha americké centrální banky odráží její extrémně expanzivní měnovou politiku uplynulých let. A tedy i rostoucí veřejné zadlužování.

Takováto „asymetrická odpověď“ Fedu na vývoj v tamní ekonomice je podle Druckenmillera tím zásadním, co zákonodárce ve Washingtonu vede k tomu, že rostoucí veřejné zadlužení zatím nijak rázně neřeší. Asymetrie tkví v tom, že centrální banka i na relativně malé otřesy, reaguje velmi agilně, poskytováním nové likvidity čili pumpováním nových podpůrných peněz.

Druckenmillera by tak nepotěšila aktuální slova Roberta Kaplana, bývalého člena vedení Fedu. Podle něj je bankovní krize v USA stále teprve na svém začátku, pročež by americká centrální banka tak měla nyní upustit od dalšího zvyšování své základní úrokové sazby. Se snižováním objemu její rozvahy, by bylo slučitelné spíše další zvyšování základních úrokových sazeb.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 11
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. JS Jan Strapina

    Absolutní souhlas,ekonomický soudný den USA se blíží!!!!!

  2. SR Stanislav Roušar

    Pochopitelně a reálně vykreslený obraz ekonomiky dolarové oblasti světa, tedy i nás. Pěkně si to od . . . .m!

  3. Ha Hanus

    Proto . podle mého názoru nemůže být konec té války. Zůstává jen vojenská síla, která to může udržet.

    • Ja Jakub

      To je tak, kdyz kapitalismus prestava byt kapitalismem a totalne se utrhne ze retezu. Zacnou se davat dotace, zachranovat banky a firmy z natistenych nicim nepodlozenych penez. USA urcite padne, ale jeste to par desitek let bude trvat……

  4. VS Václav Soukup

    Stát je chudý, ale ta parta kolem Rotchilda a spol., která ho de facto řídí, je neskutečně bohatá.

  5. jb jan brnak

    vše se opakuje no a černý pátek je za dveřmi,tenkrát to u nás bylo 1 mil .lidi bez prace a nastoupily žebračenky.což u nás nazvali potravinovým bankovnictvím

  6. Pa Pavel

    a možná přijde i ježíšek kdyby se všechno pos…lo to by byl dáreček na který by se vzpomínalo hodně dlouho ale mi máme signalistu a ten ví co a jak takže v prd..i budeme jako první

  7. An Antonín

    Dluhy odmaže další válka ? David Rockefeller: ,,Válka je jenom výhodný obchod „. Válka je vždy prostředek jak nekryté peníze zajistit dluhem a dluhy umořit válkou v zisk ? BOHATÍ LIDÉ NEVÁLČÍ ALE Z VÁLEK JEŠTĚ VÍCE A RYCHLEJI BOHATNOU. To se opakuje v každé válce . Staré přísloví. Ve válce dají bohatí jídlo, politici munici a chudí životy svých dětí . Po válce politici sklidí slávu, uklidí munici , bohatí získají ještě více jídla a chudí jdou hledat hroby svých dětí Dějiny se opakují ?Kdo se znovu napakuje a kdo to zase odnese jako ,, potrava pro kanony „?Odkaz : Kdo financoval Hitlera – dokument BBC z roku 1988. Kola nové světové války se již znovu roztáčejí .Aneb: Karel Kryl Král a klaun – Král do boje táh‘, do veliké dálky, a s ním do té války jel na mezku klaun Než hledí si stáh‘, tak z výrazu tváře bys nepoznal lháře, co zakrývá strach. …. Otázkou je ,zda to tentokrát vyhraje král a nebo jeho šašek? Budou lidé naslouchat víc králům a nebo jejich šaškům co s loutnou promlouvají k lidu aby již nebojoval za své krále ? Čím to asi bude, ze král již netáhne do boje v čele svého vojska a neubylo by válek, kdyby se do čela vojska musel postavit a jako první ten kdo válku vyvolal padni komu padni ať politik a nebo Král https://www.youtube.com/watch?v=Mms6g6HGrO4&themeRefresh=1

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB