Bankovní rada vidí novou prognózu ČNB jako moc optimistickou

Názor
Bankovní rada České národní banky rozhodla (ČNB) minulý čtvrtek o ponechání úrokových sazeb na současné nízké úrovni. Výsledek samotného jednání tak naplnil očekávání analytiků, výrazně však překvapila nová prognóza centrální banky, která ukazuje až na trojí zvýšení sazeb v příštím roce. Guvernér Jiří Rusnok nicméně na následné tiskové konferenci uvedl, že podle bankovní rady zůstanou úrokové sazby na současné úrovni delší dobu.
Bankovní rada vidí novou prognózu ČNB jako moc optimistickou. Ilustrační foto: ČNB

Dnes zveřejněný záznam z posledního jednání bankovní rady ukazuje, že centrální bankéři vnímají novou prognózu ČNB jako moc optimistickou. Jde především o předpoklad poměrně optimistického vývoje v zahraničí, který nepočítá s významnými dopady druhé vlny koronavirové pandemie na ekonomiku eurozóny.

Podle nové prognózy ČNB v závěru letošního roku ani nedojde k prohloubení meziročního poklesu evropské ekonomiky a v příštím roce už počítá s pokračováním svižného návratu k normálu. To, že je nárůst úrokových sazeb v prognóze ČNB postaven na předpokladech, které již nyní neodpovídají skutečnosti. I nadále si tak myslíme, že měnově politické úrokové sazby setrvají na aktuální nízké úrovni alespoň do konce příštího roku.

PSALI JSME:
Nárůst sazeb v prognóze ČNB neberme moc vážně

Oproti poslední tiskové konferenci, je tak vyznění dnešních minutes opět výrazně holubičí, když zmiňuje především rizika ve směru nižšího růstu ekonomiky a nižší inflace. Ta podle bankovní rady sice zůstává zatím výraznější, její pokles však může být podle centrálních bankéřů rychlejší a následná nižší inflace více perzistentní ve srovnání s tím, co čeká nová prognóza.

Nižší inflační tlaky pramenící z oslabené poptávky se totiž podle bankovní rady v české ekonomice prozatím plně neprojevily. Ta zmiňuje také moc optimistický výhled zahraniční inflace v nové prognóze ČNB, který počítá s rychlým obnovením především jádrové, tedy poptávkově tažené, složky. Připomeňme, že aktuálně v eurozóně převládá mírná deflace, když spotřebitelské ceny meziročně klesají.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Měnová politika centrální banky zůstává podle očekávání beze změny

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Fatální omyl o snižování daní

Ve veřejném prostoru se hojně diskutuje o navrhovaných daňových změnách. V diskusích však bohužel zaznívají chybné argumenty, které jsou opakovány i některými renomovanými ekonomy a sociology. Následující text se …

Nižší daně rozpočet nerozvrátí

Jsou národy, které snadno skousnou zvýšení daní. Pak jsou národy, které to snášejí hůř. Reptají, bouří se v ulicích. A pak tu jsou Češi. Ti lamentují i nad tím, když se jim mají daně snížit. Jde tedy spíš o určitou …

V ekonomické krizi je správné snižovat daně

Nižší daně pomohou všem zaměstnancům, kteří byli vysokým daňovým a odvodovým zatížením práce dlouhodobě penalizováni. Snížení daní navíc nastartuje hospodářský růst a pomůže k obnově České republiky po koronavirové krizi.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé mají doma miliardy korun

Analýza
Celková hodnota všech bankovek a mincí, které jsou v současné době v oběhu, překonala 19. listopadu hranici 700 miliard Kč. Tato částka představuje víc než 2,6 miliardy bankovek a mincí v oběhu. Nejpočetnější zastoupení mají dvoutisícikorunová bankovka a korunová mince.
Rolovat nahoru