Bankovní rada vidí novou prognózu ČNB jako moc optimistickou

Názor
Bankovní rada České národní banky rozhodla (ČNB) minulý čtvrtek o ponechání úrokových sazeb na současné nízké úrovni. Výsledek samotného jednání tak naplnil očekávání analytiků, výrazně však překvapila nová prognóza centrální banky, která ukazuje až na trojí zvýšení sazeb v příštím roce. Guvernér Jiří Rusnok nicméně na následné tiskové konferenci uvedl, že podle bankovní rady zůstanou úrokové sazby na současné úrovni delší dobu.
Bankovní rada vidí novou prognózu ČNB jako moc optimistickou. Ilustrační foto: ČNB

Dnes zveřejněný záznam z posledního jednání bankovní rady ukazuje, že centrální bankéři vnímají novou prognózu ČNB jako moc optimistickou. Jde především o předpoklad poměrně optimistického vývoje v zahraničí, který nepočítá s významnými dopady druhé vlny koronavirové pandemie na ekonomiku eurozóny.

Podle nové prognózy ČNB v závěru letošního roku ani nedojde k prohloubení meziročního poklesu evropské ekonomiky a v příštím roce už počítá s pokračováním svižného návratu k normálu. To, že je nárůst úrokových sazeb v prognóze ČNB postaven na předpokladech, které již nyní neodpovídají skutečnosti. I nadále si tak myslíme, že měnově politické úrokové sazby setrvají na aktuální nízké úrovni alespoň do konce příštího roku.

PSALI JSME:
Nárůst sazeb v prognóze ČNB neberme moc vážně

Oproti poslední tiskové konferenci, je tak vyznění dnešních minutes opět výrazně holubičí, když zmiňuje především rizika ve směru nižšího růstu ekonomiky a nižší inflace. Ta podle bankovní rady sice zůstává zatím výraznější, její pokles však může být podle centrálních bankéřů rychlejší a následná nižší inflace více perzistentní ve srovnání s tím, co čeká nová prognóza.

Nižší inflační tlaky pramenící z oslabené poptávky se totiž podle bankovní rady v české ekonomice prozatím plně neprojevily. Ta zmiňuje také moc optimistický výhled zahraniční inflace v nové prognóze ČNB, který počítá s rychlým obnovením především jádrové, tedy poptávkově tažené, složky. Připomeňme, že aktuálně v eurozóně převládá mírná deflace, když spotřebitelské ceny meziročně klesají.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Měnová politika centrální banky zůstává podle očekávání beze změny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru