Banky po úvěrovém moratoriu kladně vyřídily 77 % žádostí

Ministryně financí Alena Schillerová tento týden jednala s Českou bankovní asociací (ČBA) a zástupci nebankovních poskytovatelů úvěrů o vývoji na úvěrovém trhu a aktuální praxi při vyřizování žádostí o odklad splátek. Informovalo o tom ministerstvo financí.
Banky po úvěrovém moratoriu kladně vyřídily 77 % žádostí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Banky i nebankovní sektor potvrdily vůli k pokračování ve vstřícném přístupu k žadatelům, k němuž se přihlásily po skončení půlročního zákonného úvěrového moratoria na konci října 2020.

Od té doby banky kladně vyřídily 77 procent obdržených žádostí o odklad (v případě podnikatelů a firem dokonce 92 procenta – pozn. red.), nebankovní subjekty pak zhruba 67 procent.

ČBA uvedla, že od loňského ukončení zákonného moratoria do konce letošního února byly podány 32 000 žádostí o odklad, či jiný typ restrukturalizace v celkovém objemu 31,7 miliardy korun.

Pro srovnání: Během plošného odkladu (tzv. splátkového moratoria – pozn. red.) bylo během šesti měsíců podáno přes 400 tis žádostí o odklad, kdy ve dvou třetinách šlo o spotřební úvěry, necelé jedné třetině o hypoteční úvěry a ve zbytku úvěry podnikům a další typy úvěrů.

K dohodě mezi bankovním sektorem a ministerstvem financí, resp. ministerstvem průmyslu a obchodu, došlo také na finálních parametrech programu Covid Invest, který umožní žádat o komerční úvěry se státní zárukou i na investiční účely.

Data České národní banky (ČNB) ukazují, že od ukončení zákonného moratoria do konce letošního února byly u bank podány 32 tisíce individuálních žádostí o odklad splátek úvěru, či jiný typ restrukturalizace v celkovém objemu 31,7 miliardy korun.

Z toho necelých 31 tisíc žádostí podaly domácnosti, zhruba v 1 200 případech žádali podnikatelé a firmy. Pro srovnání – za šest měsíců trvání zákonného moratoria žádalo o odklad přes 400 tisíc klientů.

PSALI JSME:
Jak reklamovat zamítavé rozhodnutí o restrukturalizaci úvěru?

Zhruba ve dvou třetinách případů se žádosti týkají spotřebních úvěrů, v necelé třetině jde o úvěry hypoteční. Z celkového počtu obdržených žádostí banky kladně vyřídily 77 procent z nich, podnikatelům a firmám dokonce 92 procenta žádostí.

„Aktuální relativně nízká čísla žádostí o odklad splátek potvrzují správnost rozhodnutí nepokračovat v plošném zákonném moratoriu,“ uvedla ministryně financí Schillerová. „Banky situaci na trhu pečlivě monitorují a jsou i nadále po dobu trvání vládních opatření připraveny přistupovat k těmto žádostem vstřícně a citlivě,“ dodal prezident České bankovní asociace Tomáš Salomon.

V kontextu oživování ekonomiky a vypořádávání se s následky pandemie sehrají významnou roli státem zaručené úvěry, které budou postupně nahrazovat přímou vládní pomoc. „Programem Covid III jsme vytvořili úvěrový rámec ve výši zhruba 500 miliard korun připravených u komerčních bank pro podnikatele a firmy k nastartování jejich podnikání,“ vysvětlila ministryně financí.

PSALI JSME:
Firmy a živnostníci mají stále větší problémy se splácením svých úvěrů

Převedení čerpání investičních úvěrů do praxe tak lze očekávat zhruba na začátku května. „Jsme přesvědčeni, že poptávka po investičních úvěrech začne nabíhat s opadající nejistotou způsobenou pandemií. Průzkumy přitom ukazují, že zaručené investiční úvěry by mohly nastartovat oživení zejména segmentu malých a středních podniků,“ doplnil Salomon.

Přetrvávající vůli ke vstřícnému vyřizování žádostí o odklad splátek úvěrů a k pokračování reportingu Ministerstvu financí vyjádřili také zástupci České leasingové a finanční asociace a Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů.

Zhruba polovina nebankovních poskytovatelů půjček, kteří se v listopadu 2020 ve společném prohlášení přihlásili ke společensky odpovědnému přístupu k pandemií poškozeným klientům, hodlá ve svém závazku pokračovat i nadále.

PSALI JSME:
Odkladů splátek úvěrů už bylo dost, myslí si Češi

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB ponechala sazby beze změny, jak se čekalo

Česká národní banka (ČNB) podle očekávání na dnešním měnově politickém zasedání úrokové sazby neměnila. Základní repo sazba tak zůstává 0,25 procenta a změn nedoznala ani diskontní a lombardní sazba (0,05 % a 1,00 …

Stát na dostavbě dálnice D4 ušetří až šest miliard

Dostavba dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem může začít. Francouzské konsorcium DIVia podepsalo s ministerstvem dopravy smlouvu, které mu umožní čerpat od bank úvěry v hodnotě 12,5 miliardy korun. Projekt rekonstrukce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru