Firmy a živnostníci mají stále větší problémy se splácením svých úvěrů

Společnosti a podnikatelé v České republice mají stále větší problémy se splácením svých úvěrů. Od konce října, kdy skončil zákonný odklad splátek úvěrů, do konce letošního ledna se objem nesplácených firemních úvěrů zvýšil o sedm miliard korun, tedy o 17 procent. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.
Živnostníci patří mezi nejpostiženější skupinu obyvatel co do výpadku svých příjmů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mezi živnostníky se objem nesplácených úvěrů zvýšil od října do ledna o 813 milionů, což je nárůst o 38 procent. Firmy tak na konci ledna nesplácely úvěry v hodnotě 47 miliard korun, což představuje 4,2 procenta jejich celkového dluhu. Živnostníci řádně nespláceli úvěry v hodnotě tří miliard korun, tedy 6,6 procenta veškerého dluhu.

„Zatímco domácnosti splácejí i po konci úvěrového moratoria své úvěry poměrně dobře, u firem a živnostníků je situace o poznání horší. Právě živnostníci patří mezi nejpostiženější skupinu obyvatel co do výpadku svých příjmů. Řada z nich je už rok více či méně odkázaná na státní kompenzace, které však nemůžou pokrýt všechny jejich výdaje,“ říká analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková.

Přestože z dat firmy vyplývá, že počet ukončených živností se v průběhu posledních dvanáct měsíců zatím nijak nezvýšil, tedy že lidé se snaží své podnikání udržet, problémy podnikatelů se splácením úvěrů jsou podle analytičky varováním do budoucna.

Rostoucí objem nespláceného dluhu se totiž se zpožděním může projevit jak ve vyšším počtu ukončených živností, tak také ve větším počtu předlužených lidí, kteří budou muset požádat o oddlužení.

PSALI JSME:
Vklady obyvatel pořád rostou, firmy a živnostníci už začali sahat do rezerv

Živnostníci šetřili na horší časy a méně si půjčovali

Podobně jako domácnosti a firmy, i živnostníci v uplynulém roce především šetřili a omezili úvěry na rozvoj nebo start svého podnikání. Objem vkladů živnostníků u bank v České republice vzrostl od ledna 2020 do ledna letošního roku o 21 miliard korun, tedy o 14 procent. V lednu tak měli u bank uložených 166 miliard.

Podobně jako u podniků a domácností se i vklady živnostníků v uplynulém roce zvyšovaly rekordním tempem. Od listopadu do konce ledna se však už objem jejich vkladů nezvyšoval. Naopak celkový objem úvěrů živnostníků klesl od ledna 2020 do konce ledna letošního roku o 651 milionů tedy o 1,4 procenta.

„Živnostníci v uplynulém roce omezili své výdaje, výrazně zredukovali investice a ti, kteří mohli, se v nejisté situaci snažili vytvořit co největší finanční rezervy. Určitou roli patrně sehrály i banky, které jsou při půjčování živnostníkům z ohrožených oborů mnohem obezřetnější a některým žádostem o úvěr nevyhoví,“ domnívá se Kameníčková.

V posledních měsících své úvěry splácejí hůře také obchodní společnosti. Firmy měly ke konci ledna u bank půjčeno celkem 1,1 bilionu korun, pouze o 0,4 procenta více než o rok dříve. Z této částky nesplácely 47 miliard, tedy 4,2 procenta. Na konci října nesplácely 40 miliard (3,5 %) a v lednu 2020 pak 35 miliard (3,1 %).

PSALI JSME:
Rok koronaviru: Už polovina Čechů přišla aspoň o část svých příjmů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru