Barometru obliby spoření už pět měsíců kralují drahé kovy

Průzkum
Češi tváří v tvář dramaticky rostoucí inflaci ztrácejí apetit spořit, tvrdí Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) a odvolává se na svůj pravidelný čtvrtletní Barometr obliby spoření, který s výjimkou posledního čtvrtletí loňského roku klesá již od počátku roku 2021.
V turbulentních dobách považují tradičně investičně konzervativnější Češi zlato a další drahé kovy za nejlepší formu uložení peněz. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle výsledků za druhé letošní čtvrtletí, které má redakce FAEI.cz k dispozici, klesl Barometr na 35,6 procenta, přestože ještě ke konci roku 2020 měl hodnotu 41,5 procenta. Favoritem pro uložení peněz jsou pro Čechy podle aktuálního Barometru stále drahé kovy.

Barometr obliby spoření pravidelně každý kvartál sleduje, jakou možnost ukládání nebo spoření peněz považují Češi za zvlášť zajímavou bez ohledu na to, jak sami v danou chvíli spoří. A v době strmě rostoucí inflace vedou v Barometru již pět čtvrtletí za sebou drahé kovy.

V turbulentních dobách, kdy roste inflace, reálná úroková sazba z vkladů významně klesá a kapitálové trhy se pohybují na houpačce, považují tradičně investičně konzervativnější Češi zlato a další drahé kovy za nejlepší formu uložení peněz. Drahé kovy jsou tak na čele aktuálního Barometru s 55procentní oblíbeností.

PSALI JSME:
ČNB loni nakoupila jeden a půl tuny zlata. Češi dvojnásobek

Na druhém místě se drží stavební spoření, které je dlouhodobě nejoblíbenějším spořicím produktem, který se na stupnici Barometru obliby spoření tentokrát umístil na děleném druhém místě s hodnotou 46 procent. Druhá polovina druhého místa patří penzijnímu spoření.

Stavební spoření je sice v očích řady Čechů dlouhodobě favoritem ve spoření, protože nabízí stabilní výnos prakticky bez rizika a s bonusem státního příspěvku, ale i na něm, stejně jako na většině spořicích produktů, se postupně odráží vysoká míra inflace, která v květnu dosáhla 16 procent.

„Pro klienty stavebních spořitelen jsou tak nyní díky odlišnému způsobu konstrukce produktu zajímavější úvěry, zejména pak řádné úvěry ze stavebního spoření,“ informoval naši redakci Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

PSALI JSME:
ČNB zvyšuje své investice do zlata. Je to prozíravé i z hlediska drobného investora

„U řádných úvěrů ze stavebního spoření si klient fixuje sazbu úvěru již v době uzavření smlouvy o spoření, což představuje zásadní výhodu v dobách rostoucích sazeb na trhu. Aktuálně má něco přes dva miliony klientů nárok na úvěr s fixovanou roční sazbou kolem čtyř procent. Uvážíme-li, že hypotéky už skoro nelze pořídit pod pět procent, jde o alternativu, kterou stojí za to zvážit.

Z vývoje Barometru je podle AČSS patrné, že Češi v turbulentní době preferují dlouhodobější formy úspor a investic, které by je měly zajistit v delší budoucnosti a jednoznačně patří ke konzervativnějšímu přístupu k zajištění na důchod.

Na čtvrté příčce se umístil skokan druhého letošního čtvrtletí – spořicí konta, která si polepšila o tři procentní body. Dosáhla tak hodnoty oblíbenosti 45 procent. Podle asociace je to „patrně dáno nejen již zmíněným konzervativnějším přístupem řady Čechů k uložení peněz, ale i rostoucím úročením na spořicích účtech a jejich výraznou marketingovou podporou ze strany bank“.

PSALI JSME:
Češi utíkají před inflací ke zlatu. Němce ale jen tak nedoženou

Propady na kapitálovém trhu se podepsaly na pádu oblíbenosti podílových fondů, upozornila AČSS. Z pohledu Barometru je potkal největší pád za čtvrtletí – a to o pět procentních bodů. S 30 procenty jsou na sedmém místě. Přímé investice na kapitálovém trhu do akcií a obligací bez prostřednictví podílových fondů se těší o něco málo vyšší oblibě se 32 procenty.

Podobně velký pád oblíbenosti jako kapitálový trh postihl trh kryptoměn. To je spolu s rezervovaným přístupem Čechů k této formě investic poslalo na dno Barometru s propadem o čtyři procentní body na hodnotu 22 procent.

„Méně oblíbené je již jen uložení peněz „do matrace“, které však současná inflace staví do tak nevýhodné role, že dosáhlo své nejnižší hodnoty v historii,“ informovala AČSS.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Lidé v době nejistoty více preferují spoření do matrace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.