Německo tedy brzdí ekonomickou integraci EU. Je to pozitivní i z hlediska Česka, neboť ČR v rámci EU patří k rozpočtově nejukázněnějším zemím. Prohlubování společného půjčování EU totiž znamená, že i Česko by potenciálně přebíralo svoji část zodpovědnosti za obří francouzské nebo italské dluhy, a to i bez sdílení eura.
Berlín plán na prohloubení společného půjčování EU nyní zavrhuje i proto, že by mohl dále nahrát Alternativě pro Německo, jež už tak znatelně posiluje, jak ukázaly i nedávné eurovolby.
Společné dluhopisy EU inkasovaly nečekanou ránu už v polovině června. Vlivná americká společnost MSCI je tehdy, těsně po eurovolbách, odmítla zařadit do svého světově význačného indexu státních dluhopisů. EU je totiž mezinárodní investorskou komunitou vnímána stále jako příliš politicky roztříštěný celek.
EU jako celek si tak nadále bude půjčovat dráže než její mnohé jednotlivé členské země samostatně. To snižuje výhodnost a tlak na další prohlubování společného půjčování celé EU. Což je jen další důvod, proč Berlín nyní dává společné unijní půjčování k ledu.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)