Berlín dává společné unijní půjčování k ledu

Společné půjčování EU dostává zásadní úder, nebude se prohlubovat. Německo využilo – či se spíše vylekalo – Macronova fiaska v eurovolbách a vypsání francouzských předčasných voleb a shazuje ze stolu plán na prohloubení společného půjčování EU. Tedy plán na další společné dluhopisy Bruselu, jež by financovaly třeba zbrojní, vojenské a bezpečnostní výdaje.
Společné půjčování EU se prohlubovat nebude, Berlín plán shazuje ze stolu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Německo tedy brzdí ekonomickou integraci EU. Je to pozitivní i z hlediska Česka, neboť ČR v rámci EU patří k rozpočtově nejukázněnějším zemím. Prohlubování společného půjčování EU totiž znamená, že i Česko by potenciálně přebíralo svoji část zodpovědnosti za obří francouzské nebo italské dluhy, a to i bez sdílení eura.

Berlín plán na prohloubení společného půjčování EU nyní zavrhuje i proto, že by mohl dále nahrát Alternativě pro Německo, jež už tak znatelně posiluje, jak ukázaly i nedávné eurovolby.

Společné dluhopisy EU inkasovaly nečekanou ránu už v polovině června. Vlivná americká společnost MSCI je tehdy, těsně po eurovolbách, odmítla zařadit do svého světově význačného indexu státních dluhopisů. EU je totiž mezinárodní investorskou komunitou vnímána stále jako příliš politicky roztříštěný celek.

EU jako celek si tak nadále bude půjčovat dráže než její mnohé jednotlivé členské země samostatně. To snižuje výhodnost a tlak na další prohlubování společného půjčování celé EU. Což je jen další důvod, proč Berlín nyní dává společné unijní půjčování k ledu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB