Bernard pomůže před létem restartovat minipivovary

Rodinný pivovar Bernard před začátkem letní sezóny podpoří minipivovary, kterých je v Česku na pět set a které kvůli nouzovému stavu prakticky přes noc přišly o většinu svého odbytu. Bezmála stovka současných odběratelů pivovaru Bernard dostane zdarma dodávku pivovarských násadních kvasnic, které jsou jednou ze základních surovin pro výrobu piva. Navíc dostanou zdarma i slad, další surovinu nezbytnou pro výrobu piva.
Pokles produkce minipivovarů je mezi 80 a 85 procenty, protože jsou přímo závislé na restauračním provozu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Minipivovary patří k těm, na které opatření proti šíření koronaviru dolehla velmi tvrdě. Věříme, že jim naše podpora umožní zachovat výrobu a nastartovat novou sezónu,“ říká Stanislav Bernard, spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard. „Máme společnou naději, že se v létě podaří zmírnit dopady pandemie,“ dodal.

Minulý týden nabídl pivovar kvasnice zdarma svým dlouhodobým odběratelům. Nově podává pomocnou ruku i ostatním. „Ozývají se další minipivovary. I zde platí, že dokud budeme mít dostatečné množství kvasnic, zájemce podpoříme,“ ujišťuje generální ředitel pivovaru Josef Vávra.

Od tohoto týdne dává pivovar minipivovarům kvasnice. Pro každého zájemce bude připraveno 50 kg humnového Českého sladu ve Sladovně Bernard v Rajhradě u Brna. Slad se zde vyrábí tradičním humnovým způsobem, nejlepším pro výrobu typického českého ležáku. O podporu se mohou přihlásit minipivovary s ročním výstavem do deseti tisíc hektolitrů piva do konce května.

PSALI JSME:
Oblíbeného piva se už možná nenapijete. Zahubí ho koronavirus

Některé minipivovary se snaží prodávat alespoň částečně přes internet a u výdejních okének ve svých provozech, ale pokles jejich produkce je mezi 80 a 85 procenty. Jak jsme už psali, některé musely propouštět zaměstnance a bojují o přežití. Podle odhadu Českého svazu pivovarů a sladoven jich nejspíš část zkrachuje. „Zřejmě 25 procent minipivovarů tuto situaci nepřežije, protože jsou přímo závislé na restauračním provozu,“ konstatovala výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová.

Na počátku nebývalého rozvoje minipivovarů stojí právě Stanislav Bernard. V roce 1995 prosadil diferencovanou spotřební daň pro pivovary. Změna daně pomohla nejenom malým a středním průmyslovým pivovarům, ale následoval i boom minipivovarů, který v posledních letech vrcholil.

Úspěchu odvětví se zalekl pivovarnický gigant, který v roce 2011 přestal minipivovarům dodávat kvasnice. Pomocnou ruku obratem podal právě pivovar Bernard. „Dnes jsme partnery pětiny minipivovarů v ČR a několika v zahraničí. Z Humpolce odebírají kvasnice a také kvalitní humnový slad z naší sladovny v Rajhradě u Brna,“ uvádí vrchní sládek a generální ředitel pivovaru Josef Vávra.

PSALI JSME:
Ženy a pivo? Pijí ho dokonce více než muži

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.