Ženy a pivo? Pijí ho dokonce více než muži

Už dávno neplatí, že pro ženy je pivo nepříliš dobrý nápoj, kterému se spíše vyhýbají. Žen, které si rádi loknou pěnivého moku neustále přibývá. A mezi staršími dámami po padesátce je podle výzkumů dokonce víc těch, které holdují tradičním hořkým pivům, než mezi jejich mužskými vrstevníky.

Žen, které si rádi loknou pěnivého moku neustále přibýváFOTO: Pixabay.com

Žen, které by zůstávaly doma a nechodily do společnosti, je čím dál méně. „Naše průzkumy říkají, že české ženy se chtějí setkávat s přáteli a známými, mají chuť se bavit. Proto nepřekvapí, že i ženy si čím dál častěji dopřávají pivo,“ řekla Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

Nedávné šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ukázalo, že zlatavý mok aspoň občas pije 57 procent žen. Spotřeba piva se přitom v uplynulých dvanácti letech zvyšovala ve všech věkových skupinách žen, v posledních třech letech v té nejmladší kategorii 18 až 29 let. Nejvyšší podíl konzumentek tradičního českého nápoje je ovšem mezi ženami středního věku.

Pivo je zdrojem mnoha vitaminů, minerálů a přírodních antioxidantů. Podle pivovarníků může být vhodným nápojem právě pro ženy po padesátce, protože v pivu obsažené fytoestrogeny mohou pomoci s vyrovnáváním přirozeného úbytku ženských hormonů.  Zároveň ovšem platí zlaté pravidlo o tom, že „méně někdy bývá více“.

MAXIMÁLNĚ DVĚ TŘETINKY

„Ženám se doporučují maximálně dvě třetinky piva denně. Při tomto množství a zdravém životním stylu se není třeba obávat ani pivního bříška,“ tvrdí Ferencová. Pivo se podle ní hodí nejen k různým pokrmům, ale právě i jako zpříjemnění při setkání s rodinou či přáteli.

Z údajů Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského vyplývá, že české ženy si nacházejí cestu rovněž ke specificky hořké chuti klasického českého ležáku. Češky, zejména nad padesát let, výrazně preferují tradiční hořká piva, dokonce více než čeští muži. Ženy vypijí v průměru pivo dvakrát týdně, přičemž si od pondělí do neděle dopřejí dva půllitry. Dokonce preferují své oblíbené značky, které jim chutnají.

Do oblíbené restaurace zajdou ženy v průměru třikrát do měsíce. „Současným trendem je také to, že mezi českými ženami je stále méně těch, které nechodí nikam. Ani do kaváren, ani do restaurací nebo pivnic. Což je jistě dobrá zpráva a ukazuje na to, že české ženy jsou emancipovanější,“ soudí Ferencová z Českého svazu pivovarů a sladoven.

Statistiky ukazují, že se to týká hlavně žen nad 45 let. Podle průzkumu CVVM za posledních dvanáct let ubylo více než deset procent žen, které na otázku, jak často si zajdou na pivo nebo jiný alkoholický nápoj, odpověděly, že nikam.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Jak nasytit lidstvo. Pomůže genetický kód pšenice

Dvěma stovkám vědců z dvaceti zemí světa se po třinácti letech společného výzkumu podařilo rozluštit celý dědičný kód pšenice seté. Na bádání se významnou měrou podíleli také olomoučtí odborníci z Ústavu …

Češi si odnesli z lesa houby za miliardy

Sběr hub a dalších lesních plodů je takřka celonárodní koníček. Každý rok si Češi odnesou z lesa tuny hřibů, kozáků, lišek, borůvek, ostružin nebo brusinek za několik miliard korun. Vloni to bylo podle ministerstva …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru