Bez informací chytrá karanténa fungovat nebude

Analýza
Jak se žije během karantény? Transakční data ukazují, že propad karetních transakcí už není tak bezprecedentní jako na začátku karantény, kdy klesal o více než pětinu. Nicméně meziroční pokles o deset procent ve druhém květnovém týdnu je stále masivní a potvrzuje, že pokles spotřeby domácností je vyšší, než během Velké recese v letech 2008-09.
Pokles spotřeby domácností je vyšší, než během Velké recese v letech 2008-09. Výběry z bankomatů České spořitelny meziročně poklesly o 27 procent. Foto: Depositphotos.com

Nadále platí, že Češi více platí bezhotovostně (výběry z bankomatů meziročně poklesly o 27 %). Růst on-line nákupů (e-shopy) zpomalil na 34% a víceméně se vrátil na předcovidové úrovně. Ale nákupy jídla přes internet (+193 %) nebo on-line objednávky v restauracích (+326 %) ukazují, že v některých oblastech nám digitální svět vyhovuje více.

Čína jako první do epidemie spadla a jako první se z ní dostává. Meziroční růst průmyslu o čtyři procenta v dubnu potvrzuje, že průběh výroby v Číně má tvar ostrého V. To může být pozitivní zpráva pro ekonomiky EU a USA: Pokud jsou podniky a pracovní místa zachráněné, tak oživení výroby může být relativně rychlé. Nicméně maloobchodní tržby v Číně poklesly i v dubnu (meziročně o osm procent). To na druhé straně potvrzuje, že i přes otevření obchodů se do nich lidi automaticky nevracejí tak rychle a průběh může mít podobu spíše U.

Důvodem jsou samozřejmě obavy z nákazy a obavy z nižších příjmů. I tento průběh je poučný pro USA a EMU, protože jasně ukazuje, že bez obnovení důvěry lidí v těchto dvou oblastech, bude oživení pomalejší.

PSALI JSME:
Karty na stůl – karanténa zásadně ovlivnila spotřebu českých domácností

Průzkum mezi Brity, který ukazoval, že například zajít po otevření do restaurace nebo hospody bude pro více než polovinu Britů nekomfortní. Podobný průzkum mezi Američany ukazuje podobný průzkum pro USA s podobnými výsledky.

Mimochodem, obecně se má za to, že až plošné karantény, které zavřely obchody, zvrátily průběh počtu nakažených a počtu obětí. Nicméně karetní transakce ukazují, že lidéomezili kontakty a návštěvy obchodů už před uvalením plošné karantény. Například data pro USA ukazují, že transakce klesaly ještě před nařízením uzavřít ekonomiku a dokonce klesaly i tam, kde k tomuto uzavření nedošlo. Podobný průběh najdeme například i v ČR (např. nákupy oblečení) nebo ve Švédsku.

A toto dobrovolné omezení kontaktů je jedním z důvodů, proč standardní epidemiologické modely SIR předpokládající fixní R0 (pozn. aut. – kolik lidí nakazí jeden nakažený) nadhodnocovaly průběh onemocnění Covid-19.

Tyto modely nepředpokládají, že R0 je ovlivněno chováním lidí, že je endogenní. Jinými slovy, modely SIR nepředpokládají, že lidé koukají na zprávy, a že pokud mají správné informace, tak dokáží své chování změnit a omezit například kontakty, izolovat se, začít nosit roušky.

PSALI JSME:
Jak Češi utrácejí v době karantény

A za druhé, R0 je výrazně ovlivněno super-přenašeči, respektive aktivitami, kde hrozí zvýšené riziko nákazy. Opět je potřeba mít správné informace. Studie z Číny ukazují, že třetina ohnisek nákazy vznikla z MHD. Další studie ukazují, že rizikovým místem jsou uzavřené nevětrané prostory. Zdravotní studie ukazují, jaké skupiny mají vyšší riziko nákazy a smrtnosti, což jim umožní se více izolovat…

Prostě informace jsou základ pro rozhodování. Proto je chybou, pokud vláda a státní úřady informace nechtějí sdílet s veřejností, protože to nutně vede k vyšším nákladům na zvládnutí epidemie. Součástí chytré karantény, která nám pomůže zvládnout další ohniska nákazy nebo druhou epidemiologickou vlnu, musí být dostatek informací. Bez nich nemůžeme být chytří.

A chytří potřebujeme být dlouhodobě: Světová zdravotnická organizace varovala, že může trvat až pět let, než se podaří Covid-19 dostat pod kontrolu.

Autor je hlavní ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čas epidemiologů skončil. Nyní musí převzít otěže ekonomové

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Předvídanost bitcoinu? Bude omezen celkovou zásobou stejně jako zlato,“ říká Dominik Stroukal

Rozhovor
Kryptoměnový svět se bouřlivě rozvíjí. Od roku 2009, kdy vznikly první kryptoměny jsme byli svědky několika vzestupů a pádů. Spousta lidí a firem se snaží z „bitcoinového světa“ udělat víc, než jen „digitální zlato“ a vytvořit standardní finanční produkty. Vloni se cena bitcoinu vyšplhala až k magické hranici 40 tisíc dolarů za jeden bitcoin. Nyní se dá očekávat, že bitcoin může letět strmě dolů až o 80 %, říká …
Rolovat nahoru