Běžný účet loni s deficitem za hranicí 400 miliard korun

Koruna sice v posledních měsících posilovala za podpory úrokového diferenciálu a pozitivní nálady na finančních trzích, ale rozhodně se kromě úroků nemohla opírat o silné domácí fundamenty. Příkladem budiž běžný účet platební bilance, který v loňském roce skončil rekordním deficitem přesahujícím šest procent hrubého domácího produktu (HDP).
Běžný účet platební bilance loni skončil rekordním deficitem přesahujícím šest procent hrubého domácího produktu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zjednodušeně to znamená, že do zahraničí odcházelo více peněz za běžné platby, než z něj přicházelo. A to až v nezdravém poměru, jak naznačuje poměr salda běžného účtu k HDP. Přesto k žádnému dramatu na devizovém trhu nedocházelo.

Proč? Nejenom díky zajímavějším úrokům lákajícím zahraniční kapitál do ČR, ale také proto, že běžný účet v tomto případě počítá i s penězi, které z ČR neodešly. Konkrétně s reinvestovaným či zadrženým ziskem společností pod zahraniční kontrolou.

Ve srovnání s rokem 2021 je výsledek o téměř 250 miliard korun horší, oproti roku 2020 dokonce o 530 miliard. Čím se to stalo? Na vině je především prudký propad přebytkové obchodní bilance do záporu v důsledku prudkého růstu hodnoty importu v důsledku extrémně drahých surovin.

Nepříznivý vývoj je však i odrazem vysoké ziskovosti firem pod zahraniční kontrolou operujících v ČR, která jim umožňuje vybírat si vyšší dividendy a rovněž i více investovat. Letošní rok začal běžný účet přebytkem necelých 13 miliard korun, avšak to není až takovým překvapením. V lednu byl od roku 2005 běžný účet vždy v plusu, takže nemá smysl z tohoto výsledku činit nějaké hluboké závěry.

Podstatné je, že díky pozitivnímu vývoji na komoditních trzích má ČR velkou šanci snížit svůj deficit zahraničního obchodu, a ten bude zřejmě jedním z hlavních důvodů, proč se letošní schodek běžného účtu může dostat na cca čtyři procenta HDP.

Pro korunu to sice ještě dostatečný fundament nebude, ale stále se bude moci opírat o atraktivní úrokový diferenciál. Sice se ještě zmenší, ale rozhodně zůstane zajímavý.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB