
Po sezónním očištění schodek podle našeho dohadu dosáhl -0,6 miliardy korun, tedy nejlepšího výsledku od června 2021, kdy byla (sezónně očištěná) měsíční bilance naposledy v přebytku. Za celý loňský rok dosáhl deficit běžného účtu 380,1 miliardy korun, což je vůbec nejhlubší schodek minimálně od roku 2004.
Nejen k prosincovému, ale i celoročnímu deficitu běžného účtu nejvýrazněji přispěla negativní bilance prvotních důchodů. V rámci ní byl patrný odliv dividend z přímých zahraničních investic.
Vzhledem k výraznému růstu cen lze očekávat, že v nominálním vyjádření se i pasivum primárních důchodů oproti předchozím letům ustálí na o něco vyšších úrovních, v poměru k nominálnímu hrubému domácímu produktu (HDP) však jeho nárůst nečekáme.
Loni se ve schodku běžného účtu odrazil také obchod se zbožím. Ten již od druhé poloviny roku 2021 nedosahoval přebytků, které v minulosti více než kompenzovaly záporné saldo primárních důchodů.
Za deficitem zahraničního obchodu stály jednak problémy v dodavatelských řetězcích oslabující vývoz, a také dovoz drahých energií. Oba tyto negativní faktory však na konci loňského roku viditelně a oproti očekáváním i rychleji odeznívaly, což vyústilo v prosincový přebytek bilance se zbožím.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)