Běžný účet platební bilance zůstává v deficitu

Názor
Běžný účet platební bilance ČR v červenci dosáhl deficitu 19,5 miliardy korun. To byl hlubší deficit, než trhem očekávaných 14,7 mld. Kč. Oproti našemu odhadu deficitu 25 mld. Kč to byl naopak lepší výsledek. 
Běžný účet platební bilance ČR v červenci dosáhl deficitu 19,5 miliardy korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z hlediska struktury se oproti našemu očekávání lépe vyvíjela obchodní bilance, která se udržela v mírném přebytku 1,2 miliardy korun. Naopak odliv na důchodovém účtu byl oproti očekávání vyšší, konkrétně 25,2 miliardy korun. S ohledem na sezónu výplat dividend je to však stále podprůměrná hodnota.

Samotný odliv dividend dosáhl v červenci 22 miliard korun. V meziročním srovnání sice bilance běžného účtu zaznamenává zhoršení o téměř 40 miliard, ale to je dáno především výjimečným vývojem bilance v minulém roce. V porovnání s dřívějšími roky není deficit kolem 20 miliard korun v červenci nikterak výjimečný.

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance sklouzl do deficitu

Nadále čekáme, že přebytky obchodní bilance ve srovnání s loňským rokem letos zeslábnou a počítáme tak i se snížením přebytku na běžném účtu k 1,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) po loňských 3,6 procenta.

Na finančním účtu byl v červenci vykázán příliv ve výši 43,5 miliardy korun. Saldo přílivu přímých investic kleslo na 11,4 miliardy korun, po předchozích 12,7 mld. Kč. Výrazné pohyby se odehrávaly především v případě odlivu portfoliových investic a přílivu ostatních investic. Devizové rezervy se zvýšily o 1,5 miliardy korun, ovšem saldo chyb a opomenutí tentokrát ukazuje vysokých -25,1 mld. Kč.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance na vzestupu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB