Běžný účet po osmi letech v pasivu

Názor
Schodek běžného účtu platební bilance skončil v prosinci se schodkem 18,3 miliardy korun. Byl tak o 1,2 miliardy korun nižší, než s čím počítal trh. Náš optimistický odhad jednociferného schodku se ale nenaplnil.
Za celý loňský rok skončil běžný účet platební bilance ČR se schodkem ve výši 12,8 miliardy korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z hlediska struktury k prosincovému pasivu přispěly obě hlavní položky – bilance zboží a služeb (-5,3 mld. Kč) i bilance prvotních důchodů (-11,4 mld. Kč). Na finančním účtu byl v závěrečném měsíci loňského roku vykázán příliv 24,6 miliardy korun.

Přímé zahraniční investice vykázaly odliv 6,2 miliardy korun, naopak reinvestované zisky činily 7,8 procenta. Tradiční optimalizace struktury bilancí bank ke konci roku kvůli regulatorním požadavkům (Fond pro řešení krize, pozn. aut.) výrazně ovlivnila saldo portfoliových investic (příliv 352,9 mld. Kč) a ostatního kapitálu (odliv 271,1 mld. Kč).

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance skončí po osmi letech se schodkem

Za celý loňský rok skončil běžný účet platební bilance se schodkem ve výši 12,8 miliardy korun. Stalo se tak poprvé od roku 2013.Hlavním viníkem stojícím za zhoršením je mezinárodní obchod se zbožím, kde na vývozní straně naše ekonomika doplatila na potíže s nedostatkem materiálů pro výrobu; nedostatek čipů ochromil zejména tuzemský nejúspěšnější exportní artikl – osobní automobily.

Z pohledu absolutních čísel představují největší negativní položku prvotní důchody, které vloni zaznamenaly schodek 184,2 miliardy korun. Zde jde o převod zisků k zahraničním majitelům tuzemských firem.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Běžný účet platební bilance prohlubuje deficit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.