Přitom americká administrativa prezidenta Joea Bidena se uchýlila ke svému dosud nejzásadnějšímu navýšení cel na dovoz do USA z Číny, jímž navázala na obdobné, ovšem razantnější kroky předchozí administrativy Donalda Trumpa. Světové trhy však tedy nezneklidnil ani tah americké administrativy, ani jeho odsouzení ze strany Pekingu, jenž už podle svých slov chystá odvetná opatření.
Spojené státy zvyšují clo například na dovážené čínské čipy, solární panely či průmyslově využívané nerosty, dále třeba na autobaterie nebo elektroauta. Sazby se pohybují od 25 procent právě u baterií do sta procent u elektroaut. Navýšení je výsledkem revize celní politiky Trumpovy administrativy. Bidenova administrativa přitom všechna cla zavedená Trumpem ponechává v platnosti.
Podle Číny jde o „politickou manipulaci“, jež je motivována blížícími se prezidentskými volbami v USA. Zatímco na Trumpova cla Peking zpravidla reagoval ve stylu „oko za oko, zub za zub“, nyní bude jeho odezva patrně slabší. A to ze dvou klíčových důvodů.
Zaprvé, Peking se v současnosti snaží opět se vemluvit do přízně mezinárodních investorů. Čínská ekonomika se stále nevzpamatovala z takřka tří let, po která bojovala s covidem. Současně tamní režim neváhal až příliš „zatínat svaly“ jak ve vztahu k domácím, tak zahraničním investorům, které intervence Pekingu například v technologickém sektoru dodnes znejišťují.
Vnímají přitom i obojaký postoj Číny k válce na Ukrajině a hrozí se možné eskalace konfliktu kolem Tchaj-wanu. To vše snižuje jejich apetit po investování v Číně. Peking tedy vyráží do boje, aby u nich získal zpět alespoň část ztraceného lesku. Pokud nyní odpoví na Bidenova cla jakkoli razantněji, tato snaha přijde vniveč a důvěru mezinárodních investorů nezíská.
Navíc, pokud by Peking odpověděl rázněji, snadno se obchodní válka USA a Číny může stát klíčovým tématem předvolebního zápolení Bidena s Trumpem, který se do Bílého domu snaží vrátit a nemusí dvakrát váhat Čínu vykreslovat jako stěžejní hrozbu americké prosperitě.
A jako hrozbu, na niž je Biden ještě příliš měkký. Takové nasvícení čínského problému v Trumpově podání by ovšem jen dále zneklidnilo mezinárodní investory.
Zadruhé, Bidenova opatření vskutku poměrně měkká jsou. Zcela objektivně. Pokud by je tedy Trump jako taková líčil, vlastně bude mít pravdu. A právě protože jsou poměrně měkká a slabá, může být celkem slabá – ba až symbolická – také odveta Pekingu. Vždyť Bidenova cla představují v souhrnu nakonec jen nárůst o osm procent, pokud zohledníme celkový dotčený objem dovozu z Číny.
Ostatně, pokud by byla Bidenova cla skutečně razantní – a pokud by měla být razantní čínská odezva –, světové akciové trhy by kroky a hrozby obou zemí tak snadno nepřešly a místo zmíněného dosažení rekordu by se otřásly. Jako se otřásaly v řadě z těch případů, kdy cla v předcovidových letech zaváděl Trump a Peking na ně s gustem odpovídal. Jenže současná Bidenova obchodní válka je zatím jen „bouří ve sklenici vody“.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Biden už není svéprávný. Je to figurka a vládnou jeho poradci. Čína ovládá zásoby vzácných kovů do baterií,mají levnou pracovní sílu a levné energie.Bez Číny se nelze obejít. Jakékoliv sankce proti Číně se obrátí proti USA.
Pokud americké sankce v podobě navýšení cel na dovoz do USA z Číny dopadnou stejně, či podobně, jako sankce našeho „celého světa“ proti Rusku, tak se mají prostí američané na co těšit. Kontrolní otázka – v důsledku sankcí proti Rusku – cena čeho se nezvýšila?
Proč není autor vic konkrétní…. je to v podstatě nekolik skupin 1) zdravotnické vybavení, USA chtějí asi výrobu lokalizovat. Prázdná gesta = Clo na nezbracovany grafit ja jehož rafinaci nemaji USA technologii.. Čipy … jejichž výrobu USA masivně dotuje. Elektromobilita = to je jedinej segment kterej číně vadí. Jenže USA do číny dovází celkem hodně aut, a i když se bude jednat o auta vyrobená v číně stačí PR tipu kouknete se jak nás USA- EU šikanuje, a pár uředniku ktere budou při přidělováni SPZ preferovat ty správné značky navic u střední třídy mizí odpor k nákupu čínských aut. Solární panely to už tu bylo za obamy…. o uspěchu Obamových sankcí nejlépe mluví podíl USA na výrobě polysilikonu který klesl z 50 na 5pct.