Trump opět v Bílém domě a mezinárodní obchod?

Názor
V posledních týdnech významně vzrostla pravděpodobnost, že v Bílém domě bude znovu Donald Trump. Ten prakticky převálcoval všechny konkurenty ve své domovské straně a svět musí reálně počítat s tím, že může porazit svého soka z minulé volby (současného prezidenta USA Joe Bidena, pozn. aut.). Co by to mohlo znamenat pro mezinárodní obchod, vzácné suroviny nebo ekonomiku?
S variantou, že prezidentské volby v USA vyhraje Donald Trump, je třeba reálně počítat a snažit se již teď o komunikaci, která bude mít za cíl přesvědčit republikánského kandidáta, že mezinárodní obchod není hra s nulovým součtem. Ilustrační foto: Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America – Donald Trump with supporters, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52647007

Prezidentské období Donalda Trumpa mělo významný dopad na obchodní vztahy mezi USA a Čínou. Jeho agresivní přístup vůči Číně zahrnoval zavedení cel na čínské dovozy a obchodní válku mezi oběma zeměmi.

Tato opatření způsobila obrovské obchodní napětí a vzájemné sankce, což vedlo ke snížení obchodu mezi oběma světovými ekonomikami a způsobilo nejistotu v globálním dodavatelském řetězci. Když se podíváme na trh s vzácnými surovinami, tak od té doby se závislost vyspělého světa na Číně (zejména v důsledku rychlejšího přechodu na obnovitelné zdroje) ještě prohloubila.

PSALI JSME:
Trump srazil na kolena trhy po celém světě

Stačí se podívat na aktuální data. Čína má například 80 procent ze všech fází výroby solárních panelů a 60 procent větrných turbín a baterií pro elektromobily. V případě některých materiálů používaných v bateriích a specializovanějších výrobcích se podíl Číny na trhu blíží 100 procentům.

Čína je hlavním producentem alespoň jedné fáze dodavatelského řetězce 35 z 54 nerostných surovin, které jsou např. pro USA považovány za kritické. Vezměme si třeba gallium. Tento kov USA využívají ve vojenství, včetně protiraketové obrany nové generace a radarových systémů. Čína je přitom odpovědná za 98 procent světových dodávek.

PSALI JSME:
Čína ovládá světovou produkci vzácných kovů, lithia či kobaltu. V krajním případě může způsobit obdobu ropného šoku 70. let

Nebo takový grafit. Ten se používá v anodách v lithium-iontové baterii. Čína má podíl na zpracování až 70 procent. To jsou zjevné důkazy o mimořádné závislosti na dovozu kritických materiálů a případné vyhrocení vztahů v mezinárodním obchodě se určitě těchto komodit dotkne. Dopad na reálnou ekonomiku po vyostření obchodních vztahů rovněž nenabízí příliš optimismu.

Trump navrhuje zavedení základního desetiprocentního cla na veškerý dovoz do USA. Německá ekonomika by za tohoto scénáře do roku 2028 klesla minimálně o 1,2 procenta. To jsou výpočty v rámci německého hospodářského institutu IW. To je samozřejmě negativní i pro nás, domácí ekonomika by rovněž musela počítat s poklesem produktu a nejistotou v obchodních vztazích.

PSALI JSME:
Trump: EU je ještě horší než Čína, jen menší

Myslím si, že je třeba s touto variantou reálně počítat a snažit se již teď o komunikaci, která bude mít za cíl přesvědčit republikánského kandidáta, že mezinárodní obchod není hra s nulovým součtem. Odvetná opatření nejsou rozhodně ideálním řešením.

Samozřejmě, jde zatím jen o předvolební rétoriku tohoto prezidentského kandidáta, ale investoři by rovněž měli začít s určitými riziky pracovat a případně se investičně zajišťovat na komoditních trzích.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Západu hrozí „druhý čínský šok“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB