Bitcoin překonává 50 000 dolarů, příliv spotových ETF pokračuje

Analýza
Bitcoin v minulém týdnu pokračoval ve své růstové trajektorii, posílil o osm procent a prolomil hranici 50 000 amerických dolarů.
Bitcoin minulý týden posílil o osm procent a prolomil hranici 50 000 amerických dolarů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ačkoli cena bitcoinu zaznamenala pokles v návaznosti na horší než očekávané údaje o americkém indexu spotřebitelských cen, zůstala díky pokračujícím čistým přílivům ze spotových ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. red.) na bitcoin stále dostatečně vysoká.

V současné době se bitcoin obchoduje na ceně 51 280 dolarů, což je nejvyšší úroveň od prosince 2021. Tržní kapitalizace bitcoinu se rovněž vrátila nad 1 bilion dolarů.

Ostatní kryptoměny s velkou tržní kapitalizací, jako je ethereum a solana, se tento týden také výrazně posunuly a získaly 15 procent, resp. pět procent. Ethereum se aktuálně obchoduje za 2 887 dolarů a solana za 107 dolarů.

PSALI JSME:
První bitcoinový fond v USA je „na spadnutí“. Cena kryptoaktiva stoupá

Vzhledem k tomu, že se bitcoin tolik zaměřuje na americký dolar, často to zastiňuje cenu bitcoinu vůči jiným měnám. Ve čtvrtek bitcoin na burze bitFlyer dosáhl rekordní hodnoty 7 900 000 jenů, čímž se Japonsko stalo první ze zemí G7, kde letos došlo k dosažení nové historicky nejvyšší ceny bitcoinu.

Páry bitcoin-kanadský dolar, bitcoin-britská libra a bitcoin-euro jsou od svých rekordních hodnot vzdáleny přibližně 20-22 procent. Pár bitcoin-americký dolar je v době psaní článku vzdálen přibližně 30 procent od historického maxima 69 000 dolarů.

Ostatní země mimo skupinu G7 nadále zaznamenávají historická maxima bitcoinu vůči svým měnám. Pro 21 zemí (které představují více než 17 % celkové světové populace, pozn. aut.), Argentinu, Turecko, Nigérii, abychom jmenovali alespoň některé, stanovil bitcoin v tomto roce nové historické maximum vůči domácí měně.

PSALI JSME:
Bitcoinové ETF otevírají nové příležitosti

Společnost Franklin Templeton se stala po společnostech Blackrock a Fidelity zatím posledním správcem aktiv, který podal u americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) žádost o založení spotového ETF na etherum.

V žádosti je jako správce fondů a správce vkladů uvedena Bank of New York Mellon a jako „ether custodian“ společnost Coinbase Custody. K dnešnímu dni podalo žádost o spuštění spotového ethereového ETF u SEC osm poskytovatelů ETF.

Krypto komunita bude skutečně vyhlížet datum 23. května, kdy SEC musí vydat konečné rozhodnutí, a to buď schválit, nebo zamítnout konkurenční žádost o spotové ETF na ethereum od společnosti VanEck. Pokud bude schváleno, je pravděpodobné, že ve stejnou dobu budou schváleny i všechny současné žádosti o spotové ETF na ethereum.

PSALI JSME:
Na burze v USA se začíná obchodovat s fondy, které investují do bitcoinu. Evropané ostrouhají

Immutable-X patřila minulý týden k nejvýkonnějším kryptoměnám, a to se ziskem 22 procent. Posláním immutableX je pohánět novou generaci her Web3, zlepšovat zkušenosti uživatelů i vývojářů tím, že nabízí bezproblémové hraní, bleskovou rychlost transakcí a „gas-free“, plně uhlíkově neutrální ražbu NFT (non-fungible token).

Není jasné, co přesně způsobilo nárůst ceny minulý týden, ale pokračuje to v silném výkonu, který token IMX zaznamenal od oznámení partnerství s herním gigantem Ubisoft 9. listopadu 2023.

Od tohoto prohlášení vzrostl IMX o 285 procent. V současné době se IMX na platformě eToro obchoduje za 3,32 dolaru.

Autor je analytik kryptotrhů společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
2023: Rok technologií a vysokých úrokových sazeb. Bitcoin přidal 150 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.