Na burze v USA se začíná obchodovat s fondy, které investují do bitcoinu. Evropané ostrouhají

Americká Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) schválila první americké ETF fondy (Exchange Traded Funds – burzovně obchodovatelné fondy, pozn. red.) investující do spotového bitcoinu, a umožnila tak expozici v této kryptoměně mnohem širšímu světovému publiku.
Předseda americké Komise pro kontrolu cenných papírů Gary Gensler výslovně uvedl, že i když komise tyto ETF schválila, neznamená to, že by obchodování na příslušném trhu jakkoli doporučovala. Foto: U.S. Securities and Exchange Commission - https://www.sec.gov/biography/gary-gensler, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=118139268

Nyní se tedy začíná obchodovat 11 nových ETF, a protože začíná boj o to, který se stane největším spotovým bitcoinovým fondem světa, mají všechny nízké ukazatele celkové nákladovosti. V tuto chvíli lze jen těžko říct, co to udělá s cenou bitcoinu.

Ale na jiných trzích, například u zlata a uranu, kde měly ETF v držení podkladová fyzická aktiva, byly dopady na cenu pozitivní. Pro evropské investory, pro něž platí předpisy ESMA, nebudou mít tyto nové americké ETF větší význam, protože se příslušnými předpisy neřídí.

Americká Komise pro cenné papíry tento týden přijala přelomové rozhodnutí a schválila k obchodování na burze první ETF se spotovým bitcoinem. Na tento okamžik čekaly kryptoměny už celé roky, a dokonce kvůli tomu vedly soudní spory s americkými regulačními úřady.

V tuto chvíli existuje 11 ETF, které se mají začít obchodovat, přičemž všechny už byly schváleny. Teď začíná závod o to, který z nich bude největší. Rok 2022 byl pro kryptoměny katastrofální, ale v listopadu 2022 dosáhly konečně svého dna a od té doby už spotový bitcoin posílil o 185 procent.

V roce 2023 se na obchodování čím dál víc projevovalo předjímání nadcházejícího rozhodnutí SEC o amerických ETF. Od chvíle, kdy bylo rozhodnutí vydáno, jsme zatím přílišný pohyb cen nezaznamenali, spotový bitcoin se obchodoval zhruba na hladině 46 250 dolarů, což je o necelé procento výše.

Velkou otázkou zůstává, jestli v případě tohoto obchodu s bitcoinem nejde o tzv. nákup fám a prodej faktů, jako v roce 2017, kdy CME Group a Cboe Global Markets přišly s prvními futures na bitcoin. Na jiných trzích, například u zlata a uranu, měly ETF, jež investovaly přímo do fyzických podkladových aktiv, na cenu pozitivní vliv.

Zejména v případě uranu přinesly nové fyzické ETF vyrovnání nabídky s poptávkou a oživení cen. Otázkou je, zda ke stejnému vývoji dojde postupně i u 11 nových ETF, které budou investovat do bitcoinu, protože ty otevřou dveře na největší finanční trh světa mnoha dalším investorům.

Zde je důležité poukázat, že předseda SEC Gary Gensler výslovně uvedl, že i když SEC tyto ETF schválila, neznamená to, že by obchodování na příslušném trhu jakkoli doporučovala, a prohlásil, že drobní investoři by měli být při investování do kryptoměn i nadále velice opatrní.

Ve Spojených státech je rozhodnutí SEC velká věc, ale mimo USA už ETF se spotovým bitcoinem a dalšími kryptoměnami existovaly dlouho.

Pro evropské investory pak spuštění amerických ETF se spotovým bitcoinem moc neznamená, protože tyto fondy nebudou drobným investorům v EU vůbec dostupné. Nesplňují totiž nařízení UCITS. V Evropě tak do nich budou moci investovat jen profesionální investoři.

V jurisdikcích, kde nařízení ESMA neplatí, například ve Švýcarsku, ve Spojených arabských emirátech nebo v Asii a Tichomoří, přinese spuštění amerických bitcoinových ETF nové příležitosti k levnějšímu investování do bitcoinu.

Existují však také jurisdikce, jako je třeba Velká Británie, kde mají tamní investoři kryptoměnové deriváty zakázané, či Hongkong, kde jsou kryptoměny ilegální. Tam žádný z těchto nových ETF nepřinese žádnou změnu.

Pro mnoho drobných evropských investorů se tedy přístup ke spotovému bitcoinu nijak nezmění. Největším ETF je tam Bitcoin Tracker EUR registrovaný a kotovaný ve Švédsku, s celkovým objemem aktiv 828 milionů eur a s ukazatelem celkové nákladovosti 2,5 procenta.

V případě tohoto konkrétního fondu mohou nové americké ETF přinést zvýšený tlak na cenu, protože je 20krát dražší než iShares Bitcoin Trust, a jinak by asi každý profesionální investor v EU, který jej využíval pro investice do bitcoinu, rychle přešel jinam.

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB