2023: Rok technologií a vysokých úrokových sazeb. Bitcoin přidal 150 %

Ačkoliv to tak při pohledu na zprávy nemusí vypadat, loňský rok (především díky mohutnému finiši, pozn. aut.) nakonec dopadl výnosově skvěle. Minimálně z pohledu kapitálových trhů. Hlavní akciový index S&P 500 dosáhl výnosu výrazně přes 20 procent.
V absolutních číslech byl loňským vítězem bitcoin, který přidal přes 150 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

O něco menší výnosy si pak připsal index celosvětový, evropský a japonský, zatímco jako poraženého můžeme opět uvést takzvané mladé trhy (emerging markets), tažené výrazně dolů ekonomickými problémy Číny i přes dobrou výkonnost Indie.

Z pohledu akcií byla jasným tématem loňska umělá inteligence (AI) a masové rozšíření aplikací umělé inteligence k široké veřejnosti. Asi málokdo si zatím nevyzkoušel textový fenomén ChatGPT nebo nežasl nad úchvatnými obrázky z Midjourney.

Hlavní monetizace je ale teprve před námi. Tento trend navíc opět zdůraznil historicky bezprecedentní koncentraci výnosů i tržní kapitalizace amerického akciového indexu jen do několika technologických firem.

Technologické akcie válcovaly trh

Takzvané uskupení „Magnificent 7“ dnes tvoří Amazon, Microsoft, Alphabet, Meta Platforms, Tesla a Nvidia. A proč je právě Nvidia aktuálním vítězem? Máme tu totiž dva hlavní technologické trendy příštích let – umělou inteligenci a virtuální/rozšířenou realitu.

V prvním spolu soupeří o tržní nadvládu Microsoft a Google (Alphabet), ve druhém Facebook (Meta) a všichni predikují budoucí tržby a zisky. Kdo má ale z této novodobé zlaté horečky tržby a zisky už nyní? Právě Nvidia, jakožto exkluzívní dodavatel čipových řešení všem těmto gigantům. Je to podobné, jako kdysi na Klondiku. Někdo zlato našel, někdo ne.

Kdo ale vydělal vždy? Prodejce krumpáčů a lopat. Zbytek indexu tak teprve bude dohánět aktuální lídry. S trhy výrazně nepohnula ani menší jarní bankovní krize, protože nešlo o systémový problém, ale o specifickou záležitost vesměs jen tří menších amerických bank.

Vysoké úrokové sazby hrály prim

Jediné menší korekce na akciích jsme se dočkali začátkem podzimu, kdy výnos na americkém desetiletém státním dluhopisu překročil pět procent. Pokud jste například velký penzijní fond, rádi přesměrujete peníze z dividendových akcií s polovičním výnosem a rizikem do de facto bezrizikové investice a uzamknete si dvě dekády neviděné výnosy na dlouhou dobu.

Proto ten přeliv kapitál z akcií do dluhopisů. S výhledem na snižování úrokových sazeb hlavními centrálními bankami v letošním roce ale symetricky klesají i výnosy na dluhopisech i to stálo za „Santa Claus Rally“ na konci roku.

Právě dluhopisy tak letos mohou patřit mezi vítěze, protože nárůst jejich ceny v případě rychlého snižování sazeb může být pro investora mnohem zajímavější než inkasované úroky. Snižování úrokových nákladů pomůže i realitnímu trhu, který spolu s dluhopisy loni výrazně trpěl v tomto tisíciletí neviděnými úrokovými sazbami.

Zlato a Bitcoin zabodovaly

Velmi dobře se dařilo zlatu, které už několik měsíců drží svá historická cenová maxima nad úrovní 2 000 dolarů za troyskou unci. Psychologicky k tomu přispěla geopolitická nejistota s pokračující válkou na Ukrajině i novým konfliktem v pásmu Gazy, oba nicméně lokální, a proto nemající na světovou ekonomiku a trhy velký dopad.

S globálně klesající inflací tak nejspíš i zlato opět půjde s cenou dolů. V absolutních číslech byl ale loňským vítězem bitcoin, který přidal přes 150 procent a „kryptozima“ je tak zřejmě už minulostí. Růstu pomohla jak vlna nárůstu akcií IT firem, se kterými je kurz bitcoinu poměrně dost korelován, jednak blížící se (a nyní už spuštěné) první burzovně obchodované fondy ETF na spotovou cenu pro širokou veřejnost.

A v neposlední řadě i tzv. halving (snížení odměny těžařům na polovinu) na jaře letošního roku, který se opakuje zhruba každé čtyři roky a ze své podstaty zatím vždy nastartoval nový býčí trh na tomto digitálním aktivu. Nový rok tak opět přinese řadu výzev i příležitostí. Jako vždy je tak třeba být připravený na různé scénáře vývoje a držet se své předem naplánované investiční strategie.

Autor je investiční stratég a majitel společnosti Odehnal & Partneři
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB