„Boháči“ s iPhony si dopřávají oběd za 132 korun a 90 haléřů

Mobilní telefon iPhone není zrovna levnou záležitostí. A jejich majitelé si oproti lidem s operačním systémem Android dopřávají i dražší obědy, jak ukazuje aktuální zjištění společnosti Edenred. V průměru o více než 11 korun za jeden pokrm.
Majitelé iPhonů utratí za obědy více, než majitelé telefonů s Androidem. Foto: Depositphotos.com

„V lednu 2020 činila průměrná mobilní platba iPhonem 132 korun a 90 haléřů, zatímco lidé s mobilními telefony s operačním systémem Android zaplatili v průměru 121 korun a 70 haléřů,“ řekl Jakub Ryba, šéf inovací a marketingu společnosti Edenred. Pro srovnání: Průměrná obědová transakce provedená pomocí plastových karet byla v lednu 127, 90 korun.

Mezi lidmi platícími mobilem a těmi s klasickou platební kartou eviduje Edenred v době oběda i další rozdíly ve spotřebitelském chování. Uživatelé stravenkových karet, kteří platí pomocí mobilu, obědvají v restauracích a jídelnách 1,3x častěji ve srovnání s těmi, kteří platí klasickou plastovou kartou. U plateb ve svačinových automatech představují mobilní platby dvojnásobek. Opačný trend je u plateb v obchodech potravin, kde lidé mobilními zařízeními platí o polovinu méně, než ti s klasickou stravenkovou kartou.

Ze srovnání obou mobilních platforem pak ještě vyplývá, že uživatelé Google Pay platí telefonem častěji, než lidé s iPhony.

PSALI JSME:
Naobědvat se za 120 korun? Už téměř nemožné

Dvě třetiny „jablíčkářů“

Data vydávala společnost Edenred k ročnímu výročí spuštění služby Apple Pay pro uživatele svých stravenkových a benefitních karet. Za 12 měsíců si stravenkovou nebo benefitní kartu Edenred aktivovaly v telefonu nebo hodinkách dvě třetiny všech uživatelů iPhone.

Edenred je jediná společnost na českém trhu se stravenkovými a benefitními kartami, která nabízí možnost plateb pomocí Apple Pay a Google Pay. Podle Jakuba Ryby z této společnosti jsou uživatelé mobilních plateb z 60 procent vlastníci zařízení Apple a z 40 procent majitelé telefonů s operačním systémem Android.

„To je samo o sobě zajímavé, protože podíl smartphonů na trhu je opačný: 80 procent chytrých telefonů běží na platformě Android a 20 procent na Apple iOS. Lze tedy říct, že mobilní platby jsou využívané více segmentem ‚tech lovers‘ a takzvanými jablíčkáři,“ uvedl Ryba.

Stravenkovou nebo benefitní kartu si rok po zahájení služby Apple Pay v Česku přidalo do svého mobilního zařízení celkem 40 tisíc „jablíčkářů“ z nichž 15 procent používá ke svým platbám Apple Watch. Dalších 30 tisíc lidí si přidalo karty Edenred do zařízení s operačním systémem Android. Karty vydávané společností Edenred jsou vloženy měsíčně do více než pěti tisíc nových mobilních zařízení.

PSALI JSME:
Proč se lidé brání mobilním platbám?

Pokračující zdražování

Ceny obědů rok od roku stoupají. To, že lidé bez ohledu na mobilní telefon, který využívají, budou za stravování platit čím dál více, naznačují aktuální údaje o inflaci. Významně se na nich podílejí právě potraviny – například vepřové maso, ale také ovoce a zelenina.

Český statistický úřad uvedl, že spotřebitelské ceny loni v průměru o 2,8 procenta. Byla to druhá nejvyšší průměrná roční míra inflace za posledních 11 let. Vyšší byla pouze v roce 2012, a to 3,3 %. Ceny zboží loni úhrnem vzrostly o 2,3 procenta, ceny služeb dokonce o 3,7 procenta.

Vedle cen za bydlení se na zvyšování cen nejvíce podílelo právě zdražování potravin a rovněž nealkoholických nápojů. V menší míře rostly ceny stravování a ubytování. Naopak ke snižování inflace přispíval vývoj cen oděvů a obuvi.

Nejnižší meziroční růst loni zaznamenaly spotřebitelské ceny v prvním čtvrtletí, a to o 2,7 procenta. V ostatních čtvrtletích byl růst mírně rychlejší. Ve druhém a třetím čtvrtletí ceny stouply shodně o 2,8 procenta, v posledním kvartále loňského roku zrychlila inflace na tři procenta. Také v letošním roce předpokládají ekonomové poměrně vysokou míru inflace, která se podepíše na cenách stravovacích služeb.

PSALI JSME:
Inflace v Česku se utrhla ze řetězu, koruna posiluje k novému rekordu

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: K Jadranu letos nepřijede ani polovina Čechů

Rozhovor
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží.
Rolovat nahoru