
Většina lesů u nás je vlastněna státem nebo samosprávnými celky. Nicméně pro potřeby sběru lesních plodiny není třeba rozlišovat, zda je les soukromý, nebo státní – podmínky platí všude stejné.
1. Vstup do většiny lesů je u nás volný, vyjma chráněných oblastí, je třeba respektovat nařízení vlastníka lesa o omezení vstupu. Zcela zakázán je vjezd motorových vozidel.
2. Sběr plodů je možný, ale výhradně pro vlastní potřebu. Prodávat je můžete jen v případě, že jste majiteli lesa, nebo máte k prodeji jeho souhlas.
3. Všichni prodejci potřebují zdravotní průkaz a být registrovaní u Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Prodávané plody také musejí splňovat veškeré nároky na označení.
Každý, kdo vstupuje do lesa, by si měl být vědom, že tak činí na vlastní nebezpečí. Při sběru je povinen les nepoškozovat, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka lesa, případně jeho zaměstnanců.
Vstup není volný
Omezení vstupu platí pro místa, kde se provádí těžba či manipulace dřeva, a do oblastí oplocených a označených zákazem vstupu. Dílčí omezení jsou také geografického rázu, zákaz sběru se vztahuje například na Národní park Krkonoše.
Jeho cílem je zabránit narušování vzácného ekosystému, kvůli jehož ochraně jsou národní parky zřizovány. Pozor na to, že porušením zákazu sběru v národním parku porušujete zákon o ochraně přírody a krajiny a hrozí vám pokuta až do výše sto tisíc korun.
Hřebeny patří do koupelny
Základním pravidlem je ohleduplnost k lesnímu prostředí, které bývá problematické zejména u komerčních sběračů. Sběr by měl probíhat výhradně ručně, populární hřebeny, jež sběr výrazně zefektivňují, jsou zakázány.
Po neopatrných sběračích zůstává poničené borůvčí a narušení celého prostoru, ve kterém žijí desítky živočichů. Přidáme-li si k tomu skutečnost, že řada návštěvníků lesa si dojede autem až k prvním modrajícím se keříkům, aby to s nasbíranou úrodou neměla daleko, vzpamatovává se les z jejich návštěvy hodně dlouho.
Mimochodem, častým porušením zákona je samotný vjezd motorových vozidel do lesního porostu. Tedy i na lesní cestu, která je využívána pro práce v lese.
Řešit takovéto excesy může na místě lesní stráž, zpravidla domluvou, ale i pokutou až v řádu desítek tisíc. Pravomoc lesní stráže byla nedávno posílena. Závažné případy jsou předávány k přestupkovému řízení příslušným úřadům.
Jen pro vlastní potřebu
Češi si každoročně z lesa donesou tisíce tun lesních plodů v hodnotě několika miliard korun. Přesné ohodnocení je otázkou, odhady se velmi výrazně liší – od sedmi až po dvacet miliard korun.
Nacenění odnesených lesních pokladů je složité, protože nejde v pravém slova smyslu o ceny prodejní, tržní. Není divu, že se majitelé soukromých lesů zasazují za zpoplatnění sběru plodů ve vlastních lesích stejně, jako je tomu v řadě jiných států.
Borůvky či maliny jsou sice zadarmo, ale s jejich sběrem je dost práce. Pokud by vás napadlo, že byste svou námahu rádi zpeněžili a vyrazili s nimi na místní trh, zadržte, tak jednoduché to není.
Sběr lesních plodů je určen výhradně pro vlastní spotřebu. Kdokoli tak chce natrhané ovoce prodávat, měl by být schopen doložit, jakým způsobem je nabyl. Legální je pak prodej jen v případě, že jste sami majiteli lesa, nebo s ním máte o sběru a následném prodeji uzavřenou smlouvu.
O souhlas s prodejem je třeba požádat soukromého majitele, v případě lesů státních je možné se obracet na místní lesní správy. Pokud prodejce není schopen příslušné povolení doložit, prodává nasbírané plody nelegálně a od příslušných kontrolních orgánů mu hrozí pokuta.
Nákup si lépe zkontrolujete
Všichni prodejci potřebují také zdravotní průkaz a být registrovaní u Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Prodávané plody musejí splňovat veškeré nároky na označení – tedy být opatřeny názvem a také zemí původu. Samozřejmostí je, že veškeré ovoce musí být neporušené, bez známek plísní a cizích látek.
Zatímco dříve jsme borůvky kupovali na litry, dnes již prodejci musejí volit výhradně hmotností jednotky. Jsou výrazně přesnější, u nákupu na litry bylo výrazným faktorem, jak moc výrobce např. borůvky setřese a kolik mezi nimi zůstane prázdného místa.
Díky přechodu na hmotnostní jednotky je nákup jednoznačný a nakupující si množství lépe zkontroluje. Pokud vás tedy zaskočilo výrazné zdražení v předloňském roce, šlo spíše o přecenění, neboť jeden litr odpovídá jen přibližně 600 gramům.
Ilustrační foto: Depositphotos.com