Češi si odnesli z lesa houby za miliardy

Sběr hub a dalších lesních plodů je takřka celonárodní koníček. Každý rok si Češi odnesou z lesa tuny hřibů, kozáků, lišek, borůvek, ostružin nebo brusinek za několik miliard korun. Vloni to bylo podle ministerstva zemědělství 41,3 tisíc tun v hodnotě 6,6 miliard, což je zhruba deset kilogramů na domácnost.
Pouze necelých šest procent Čechů sbírá houby, které dokonale znají. Foto: Pixabay

Samozřejmě, že nejčastěji Češi míří do lesa na houby. V uplynulém roce jich nasbírali 27,7 tisíc tun za 4,6 miliard korun. Znamená to, že Česká republika patří mezi země s nejvyšší koncentrací houbařů na světě.

Loňský průzkum agentury SANEP ukázal, že Češi sbírají houby ve všech ročních obdobích a připravují z nich bezpočet pokrmů. Za skutečně vášnivé houbaře se pokládá bezmála 40 procent lidí. Houby ovšem – aspoň příležitostně – sbírá mnohem více Čechů. Podle jiného průzkumu vloni vyrazilo aspoň jednou na houby sedm z deseti občanů. Letos se očekávají podobná čísla.

Zálibu českého národa v houbaření dokumentuje další zjištění výzkumné agentury, že téměř polovina lidí se sběru hub věnuje rovněž na dovolené. Naopak poněkud zarážející je zjištění průzkumu prováděném na reprezentativním vzorku obyvatel, že pouze necelých šest procent Čechů sbírá houby, které dokonale znají.

Borůvky a maliny

Za houbami skončily borůvky, kterých lidé natrhali sedm tisíc tun v hodnotě jedné miliardy korun, a za nimi maliny (2,2 tisíc tun za 327 milionů korun). Nejméně se sbírají bezinky a brusinky.

Pokud se tyto hodnoty rozpočítají na domácnosti, vychází, že jedna rodina vloni sklidila v průměru 6,67 kilogramů hub a 1,71 kilo borůvek. Pod jedním kilogramem skončily ostružiny, bezinky, maliny a brusinky.

Každý Čech zavítal v uplynulém roce do lesa v průměru skoro jednadvacetkrát. Výrazně vyšší návštěvnost je ve Středočeském kraji, kam jezdí houbařit rovněž Pražané.

PSALI JSME: V košíku s houbami si můžete z lesa přinést i pokutu 50 000 Kč

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Gottova eurobankovka bude sběratelským hitem

Ještě se ani nezačala prodávat, a její cena se už mezi sběrateli vyšplhala do astronomických výšin. Na jednom z českých aukčních portálů se cena dostala na pět tisíc korun, další zahraniční aukční web ji nabízí za …

Co nevíte o tenisu. Hra na lov s počítáním jako v hazardu

Jestli jsou Češi v nějakém sportu skutečně dobří, pak je to právě tenis. Na mimořádné úspěchy Lendla, Navrátilové, Mandlíkové, Sukové či Kordy navazuje i současná generace. Tenis je navíc stále dostupnější. Co o něm …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vyberte si správně pojištění pro vaši cestu

Analýza
Léto už propuklo a většina lidí už má jasno v tom, jak stráví svou letošní letní dovolenou. Aktivitám, které budete v létě podnikat, by měl odpovídat nejen obsah vašeho kufru, ale i pojištění, které si na cestu uzavřete. Jaké jsou nejoblíbenější druhy dovolených a jak se na ně správně pojistit?

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru