Češi si odnesli z lesa houby za miliardy

Sběr hub a dalších lesních plodů je takřka celonárodní koníček. Každý rok si Češi odnesou z lesa tuny hřibů, kozáků, lišek, borůvek, ostružin nebo brusinek za několik miliard korun. Vloni to bylo podle ministerstva zemědělství 41,3 tisíc tun v hodnotě 6,6 miliard, což je zhruba deset kilogramů na domácnost.
Pouze necelých šest procent Čechů sbírá houby, které dokonale znají. Foto: Pixabay

Samozřejmě, že nejčastěji Češi míří do lesa na houby. V uplynulém roce jich nasbírali 27,7 tisíc tun za 4,6 miliard korun. Znamená to, že Česká republika patří mezi země s nejvyšší koncentrací houbařů na světě.

Loňský průzkum agentury SANEP ukázal, že Češi sbírají houby ve všech ročních obdobích a připravují z nich bezpočet pokrmů. Za skutečně vášnivé houbaře se pokládá bezmála 40 procent lidí. Houby ovšem – aspoň příležitostně – sbírá mnohem více Čechů. Podle jiného průzkumu vloni vyrazilo aspoň jednou na houby sedm z deseti občanů. Letos se očekávají podobná čísla.

Zálibu českého národa v houbaření dokumentuje další zjištění výzkumné agentury, že téměř polovina lidí se sběru hub věnuje rovněž na dovolené. Naopak poněkud zarážející je zjištění průzkumu prováděném na reprezentativním vzorku obyvatel, že pouze necelých šest procent Čechů sbírá houby, které dokonale znají.

Borůvky a maliny

Za houbami skončily borůvky, kterých lidé natrhali sedm tisíc tun v hodnotě jedné miliardy korun, a za nimi maliny (2,2 tisíc tun za 327 milionů korun). Nejméně se sbírají bezinky a brusinky.

Pokud se tyto hodnoty rozpočítají na domácnosti, vychází, že jedna rodina vloni sklidila v průměru 6,67 kilogramů hub a 1,71 kilo borůvek. Pod jedním kilogramem skončily ostružiny, bezinky, maliny a brusinky.

Každý Čech zavítal v uplynulém roce do lesa v průměru skoro jednadvacetkrát. Výrazně vyšší návštěvnost je ve Středočeském kraji, kam jezdí houbařit rovněž Pražané.

PSALI JSME: V košíku s houbami si můžete z lesa přinést i pokutu 50 000 Kč

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Letos maximálně 362 mrtvých na silnicích? Nereálné

Analýza
Podle dlouhodobé Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by letos na českých silnicích mělo zemřít maximálně 362 lidí a těžce zraněných by mělo být 2 222 osob. Tento cíl není příliš reálný. I vzhledem k počtu usmrcených a těžce zraněných v uplynulém roce.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru