Březnový růst průmyslové výroby mírně korigoval slabý výkon v předchozích měsících

Tuzemská průmyslová produkce v březnu mírně korigovala slabší výkon v prvních letošních měsících, když meziměsíčně vzrostla o solidní 1,7 procenta. Průmyslová výroba tak v březnu byla meziročně vyšší o 2,4 procenta (NSA), resp. 2,3 procenta po očištění o efekt rozdílného počtu pracovních dní. To bylo nad tržním konsensem, který předpokládal růst o 1,9 procenta meziročně (NSA) a naopak mírně pod naším odhadem, který činil 2,5 procenta (NSA).
Březnový výsledek celkové průmyslové výroby ovlivnil výrazný pokles v sektoru těžby a dobývání o 16,2 procenta meziměsíčně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za březnovým růstem stála produkce ve zpracovatelském odvětví, která meziměsíčně vzrostla o výrazná tři procenta po únorovém mírném růstu o 0,3 procenta. K tomu výrazně přispěla produkce v automobilovém průmyslu vlivem zlepšení situace v dodavatelských řetězcích, když producenti aut byli schopni v březnu vyrábět bez větších omezení v souvislosti s nedostatkem výrobních komponent.

V březnu produkce aut vzrostla o výrazných 11,7 procenta, čímž přispěla dvěma procentními body k meziměsíčnímu růstu celkové výroby. Příznivá situace v dodavatelských řetězcích by se měla i nadále pozitivně odrážet v automobilovém průmyslu, který stále disponuje značným počtem nevyřízených objednávek, byť nová poptávka je dle indikátorů sentimentu slabší.

V březnovém výsledku se pozitivně odrazil i růst v odvětvích výroby elektrických a elektronických zařízení a mimo jiné také energeticky náročný chemický průmysl, který v předchozích měsících podával slabé výkony v souvislosti s vysokými cenami energií. S ohledem na pokles velkoobchodních cen energií by produkce v ostatních energeticky náročných odvětvích měla také postupně výrazněji oživovat.

Březnový výsledek celkové průmyslové výroby ovlivnil výrazný pokles v sektoru těžby a dobývání o 16,2 procenta meziměsíčně, což i přes nízkou váhu tohoto odvětví znamenalo negativní příspěvek 0,4 procentního bodu k březnovému 1,7% meziměsíčnímu růstu.

Naopak pozitivně přispěl energetický sektor, když v tomto odvětví meziměsíčně výroba vzrostla o 11,7 procenta. Nicméně výroba v tomto odvětví nadále zůstává podstatně utlumená. Za tím by mohlo být jednak mírně teplejší počasí v porovnání s historickými průměry nebo také snaha o energetické úspory jak ze strany podniků, tak i domácností.

Meziroční růst mezd v průmyslu v březnu zpomalil na 9,3 procenta, zatímco zaměstnanost v průmyslu meziročně klesla o 1,3 procenta. V příštích měsících by dynamika mezd měla výrazně zrychlit s ohledem na výsledky kolektivních vyjednávání v jednotlivých průmyslových podnicích, které indikují poměrně výrazné mzdové nárůsty s platnosti od letošního dubna.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB