Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů personální agentury Grafton Recruitment přitom hodinová mzda meziročně vzrostla ve všech regionech a v Praze dokonce v některých případech atakuje 150 korun.
O manuální práci brigádníci moc nestojí, nabízených pozic je přitom v této oblasti nesrovnatelně více a jejich ohodnocení se od administrativy příliš neliší. Foto: Pixabay

Brigádami se zaměstnavatelé snaží najít náhradu za pracovníky, které jsou momentálně na dovolené, ale řeší tím i obecný nedostatek pracovních sil. Nejvíce volných míst pro brigádníky je ve výrobních firmách, obchodech, logistických a zákaznických centrech.

„Situaci letos komplikuje velmi nízká nezaměstnanost, která způsobila pokles počtu zájemců o letní brigády a sezónní práce. Dříve totiž často na brigády nastupovali lidé, kterým se nedařilo najít práci na hlavní pracovní poměr,“ vysvětluje Jitka Součková, marketingová manažerka personální agentury Grafton Recruitment. Dodala, že poptávka po brigádách klesá i ze strany českých studentů a důchodců.

Zájem zahraničních studentů

Největší zájem o brigády proto mají zahraniční vysokoškolští studenti z Ruska, Ukrajiny či Běloruska, kteří v Česku studují a obvykle tady zůstávají i přes léto. Nejčastěji se zajímají o brigádnická místa v administrativě a v zákaznických centrech, kde je nutné hovořit cizími jazyky.

„O manuální práci brigádníci moc nestojí, nabízených pozic je přitom v této oblasti nesrovnatelně více a jejich ohodnocení se od administrativy příliš neliší. Když už manuální brigádu vezmou, preferují pozice bez směn, a to i přesto, že například za noční či víkendové směny mohou získat výrazné příplatky,“ konstatuje Součková.

Například v Brně si může brigádník ve výrobě vydělat 127 korun za hodinu a za noční směnu dostane ještě o 27 korun více. „Menší zájem studentů o manuální brigády je dán také tím, že firmy studentům ve stále větší míře umožňují placené stáže v jimi studovaném oboru. Motivace pro brigádu na dělnické pozici je proto čím dál menší,“ vysvětluje manažerka.

V Praze až 150 korun

Stejně jako u tradičních mezd je rovněž u brigádnických hodinových sazeb možné pozorovat regionální rozdíly. Pro všechny kraje ovšem platí, že se tam odměny za brigádnickou práci zvýšily o více než deset procent. Zaměstnavatelé zároveň nabízejí brigádníkům různé benefity jako například docházkový bonus, stravenky či dotované stravování.

Nejvíce volných míst je tradičně ve výrobě, ať už jde o operátory výroby či skladníky, dále v retailu, kde jde o pozice asistentů prodeje či pracovníky, kteří mají na starosti inventury.

Volná jsou místa rovněž v zákaznických službách, kde ovšem firmy kladou důraz na znalost angličtiny, případně i dalšího cizího jazyka.

Nezletilí studenti si zase vydělávají prodejem zmrzliny či ve stánku s občerstvením, na koupalištích anebo ve výrobě – ovšem jen v nesměnném provozu a pouze pokud jde o jednoduchou manuální práci.

Na co si dát pozor

Na co by si měli dát brigádníci pozor, upozorňuje Ondřej Wysoglad, ředitel personální agentury Adecco ČR. Například, pokud vám zaměstnavatel před nástupem na brigádu tvrdí, že smlouvu vyřešíte později, poohlédněte se jinde. „Zahájení brigády bez smlouvy je nezákonné a riskujete, že vám zaměstnavatel nevyplatí odpracovanou mzdu,“ říká.

„Každou smlouvu si před podpisem řádně přečtěte. Důležité jsou přitom body jako místo výkonu práce, druh práce a sjednaná odměna, která může být hodinová či měsíční,“ doplňuje Wysoglad.

A jaký zvolit druh pracovní smlouvy? Brigádníci nejčastěji pracují na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Při výdělku na DPP do deseti tisíc korun měsíčně hrubého nemusíte platit zdravotní ani sociální pojištění, ale můžete odpracovat jen 300 hodin ročně pro jednoho zaměstnavatele. DPČ je méně výhodná, platbám pojištění se vyhnete, jen když je měsíční hrubá mzda nižší než 2500 korun.

Zavřít reklamu ×
  1. Neni se cemu divit mila media vychovali jste si generaci milenialu k obrazu svemu.

    Tudis po vzoru vasich serialu ocekavaji praci v ktere nemusi pracovat budou brat aspon 500 na hodinu a pujdou kazdy den driv domu.

  2. Věřím, že kdyby brigádník dostal férovou odměnu, bude pracovat rád.

    Osobní zkušenost z doby před cca 20 lety (kdy jsem brigádničil) – jistá zprostředkovatelská firma na brigády pro studenty dostala od zadavatele práce nějakých 250 Kč za hodinu. Brigádník ale dostal 40 Kč za hodinu (v té době „bežná“ sazba). Zbytek šel za „zprostředkování“. Jo, zapomněl jsem dodat, že zadavatel bylo město Praha a zprostředkovatelem řetěz kamarádských firmiček, pochopitelně…

    Druhou věcí je Zákon, který de facto znemožňuje legální dlouhodobou brigádu.

    Já věřím, že zájem o brigády a práci je. Ale pochopitelně je zájem i o odpovídající plat. Stačí tedy upravit titulek tohoto i jiných podobných článků podle pravdy: Lidé nemají zájem pracovat za méně než minimální mzdu. Je to nedůstojné.

    To je přece naprosto v pořádku. Jenže to by pak nebylo o čem psát článek. Asi jako psát, že tráva je zelená…

  3. no jo , a pak z té almužny ještě zaplatě daně, a můžete se jít leda kouknout na rohlík do výlohy jelikož už na něj nebudete mít !

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.