Brusel chystá další nesmyslný diktát: Zákaz plynových kotlů

Názor
Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů. Zákaz by měl platit už od roku 2029.
Bruselští byrokrati chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů. Zákaz by měl platit už od roku 2029. Ilustrační foto: Pixabay.com

Český stát přitom ještě nedávno lidem na pořízení plynového kotle přispíval. Celkově na podporu tohoto typu vytápění v domácnostech vynaložil miliardy korun. To se nyní v souvislosti s dalším plánovaným Bruselským diktátem jeví jako vyhozené peníze. Zatím je ještě čas tento nesmysl zarazit.

Evropská komise poslala do připomínkového řízení návrh regulace týkající se sezónní účinnosti kotlů. Ta zpřísňuje podmínky tak, že v podstatě nebude možné pořizovat – a dokonce ani opravovat – plynové kotle. Český stát je přitom ještě nedávno masivně podporoval.

Bruselským byrokratům, kteří tak fanaticky bojují proti fosilním palivům, se však nyní staly trnem v oku i plynové kotle. Nezakáží je přímo, jdou na to oklikou právě přes směrnici o účinnosti tepelných zařízení. Zatímco nyní je nejnižší hranice účinnosti 86 procent, do čehož se plynové kotle vejdou, nově by měla povinná minimální sezónní účinnost dosahovat až 115 procent.

PSALI JSME:
Jste chudí? Stát vám zaplatí skoro celý nový kotel na vytápění

To splní jen tepelná čerpadla a kombinovaná zařízení. V praxi pak nebude možné uvádět plynové kotle na trh. Z návrhu směrnice dokonce vyplývá, že by se v případě poruchy nesměly opravovat ani ty instalované už dříve.

Toto zásadní omezení se dotkne miliónů evropských domácností, v Česku pak stovek tisíc. Topení plynem je i díky dlouhodobé státní podpoře u nás velmi rozšířené. Z více než půl milionu bytů dokončených v Česku mezi lety 2000 a 2022 je na plyn podle Českého statistického úřadu napojena více než polovina.

Větší podíl je přitom u bytů v bytových domech, dvě třetiny bytů dokončených v roce 2021 v rámci bytového domu je připojeno na plyn. Mnohé domácnosti plyn využívají hlavně k vaření, ohřevu teplé vody, a právě na topení.

PSALI JSME:
Dva roky na výměnu starého neekologického kotle

Všechny tyto domácnosti už brzo přijdou o možnost nechat si plynovou soustavu v případě poruchy opravit. V případě, že chystané zpřísnění opravdu projde, budou muset místo opravy investovat stovky tisíc do výměny celé topné soustavy.

Je to o to paradoxnější, že český stát pořízení plynových kotlů dlouhodobě podporoval, hlavně v rámci takzvaných kotlíkových dotací. V rámci nich od roku 2015 podpořil výměnu 120 tisíc energetických zdrojů za celkem 11,8 miliardy korun. Více než čtvrtina z toho připadala na plynové kotle. Ve světle chystané změny se zdá, že tyto peníze státu doslova vyletěly komínem.

Zatím ještě není pozdě, abychom tomuto dalšímu bruselskému nesmyslu zabránili. Podle neoficiálních zpráv s tímto záměrem nesouhlasí ani české ministerstvo průmyslu a obchodu. Musíme nyní vyvinout tlak na to, aby tato regulace neprošla, doplatily by na to stovky tisíc českých domácností.

PSALI JSME:
Ukončení podpory plynových kotlů se týká i propanového vytápění

Na rozdíl od jiných nesmyslných nařízení je v tomto případě ještě relativně dost času. Návrh musí odsouhlasit jednotlivé členské země EU a pravděpodobně do toho promluví i volby do europarlamentu v příštím roce.

Zvažovaný nepřímý zákaz plynových kotlů je dalším potvrzením toho, že se Evropská unie stává byrokratickým molochem, který svými zbytečnými a často absurdními nařízeními jen hází klacky pod nohy všem svým obyvatelům a podnikatelům.

Je proto nejvyšší čas, aby se vrátila ke svým základním principům, které vedly k jejímu vzniku. Tedy podpoře volného pohybu zboží, služeb a osob. Jakékoliv další nesmyslné restrikce pouze omezují konkurenceschopnost Evropy a snižují její význam ve světě. Ovlivnit další směřování EU můžeme my všichni. Jen musíme být dost slyšet.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi využívají kotlíkové dotace, aby se odpojili od tepláren. Vadí jim zdražování tepla

Zavřít reklamu ×
 1. Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

  • Hmmm, k vůli odpovědnosti za obsah diskuse. Díky té velice gumové definicí je možno smazat prakticky cokoliv, co se nehodí někomu do krámu, že? Za tím může to být jen pouhé dělat naschvály. A kdo má vlastně kompetenci rozhodovat, co je závadný obsah a co není? Ááá, ja zapomněl, že je to jako ve filmu Černí Baroni, kde kapitán Ořech řekl „O tom co je krasné, rozhodujeme my, strana“. Že vám není hanba v redakci, takhle podle se chovat k vlastním čtenářům, kteří vám zvyšují čtenost a tím i platy. Anebo už vás platí Fialův režim z našich daní?

    • Totalitní Brusel nařizuje a Češi poslušně plní ať je to nesmysl nebo přímo blbost odtržená od reality. Od zítřka zakáží stahovat z portálu ulož to, pak chtějí zpoplatnit soc.sítě. Jedna blbost za druhou. Kolik lidí bude ochotných za to platit a zase měnit kotle, které ještě nedávno byly žádoucí. Pasquil…

     • Teď před volbami do EP je potřeba na to myslet a nevolit Ty, kdo všemu z Bruselu jen přitakávají. V dubnu se pan Niedemayer rozplýval nad emisními povolenkami na teplo a na dopravu. Když jsme mu psala a měla na něj dotazy ani se neráčil odpovědět. A dále jsem se ho v červnu dotazovala na to když ES zakázal kanabidyoly-CBD kapky, jako nové potraviny. Tak taky neodpověděl.
      No a na kandidátce 5K je znovu. A znovu ho asi budou volit, aniž by se možná někdo zajímal jak hlasuje v tom EP a pro co. Tak asi je teď možná šance volit Ty , co jasně řeknou že s tímto návrhem zrušit kotle na plyn naprosto nesouhlasí a basta. Ale jakmile začne někdo blafat tou jejich evropskou inkluzivní rétorikou , tak je naprosto nevolitelný, ten je schopný odsouhlasit i Trojského koně. Ostatně toho už tady asi máme. Protože EU naprosto neřeší nic okolo imigrace a vidíme to teď na těch demonstracích v Evropě. A propagace terorismu na těchto demonstracích se nijak neřeší. Na to EU zákazy a zákony nemá a ani se o ně nesnaží.

     • Brusel neustále nařizuje, místo toho a by využil trhu, stačí zajistit aby byla elektřina levná a potom s ní všichni lidé budou topit. Stát by si měl držet energie aby je mohl regulovat, a potom nemusí nikdo nic kotrolovat, nařizovat atd. Ale EU jde cestou central.řízení. a to je myslím špatně. Ale at zajistí dostatek elektřiny.At postaví další ellektrárny, potom se dají nahrazovat fosilní paliva.

   • Ja myslim ze co naridi strana se ma plnit bez vyhrad. Jejine az to dojde to uplne absurdity tak se mozna neco zmeni. Az nam bude zima a nebudem mit na jidlo. Do te doby budem pod restrikcema stejnak vsichni poslouchat co nam narizuji.

    • Co teď tu čtu,je mi z toho fakt na nic,už fakt nevědí jak na nás z té „slavné“EU.At už to bylo pomazankove máslo,rum,EU to nevyhovovalo.Nemame vlastní názory? Práva? Máme!!!!! Proč se furt někomu podřizujeme???? Jsem osobně 100% pro odchod z EU.A ať jsem podle některých možná divná až si to někdo přečte,pořád o nás rozhodují jiní,a je to jako o nás bez nás.Libi,nelíbí nikoho to nezajímá,to je můj názor.

     • Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

     • Souhlas.
      Diktat EU je uz horsi,nez diktat Moskvy v 50tých letech.
      Totalita !

     • Máte naprostou pravdu.Plně s váma souhlasím,já už to říkám dávno.

   • Zvažuji změnu bydliště.Pryč od EU a Fialy.Hlavně co nejdál.Někde vlese žít je stejný jako v domku za diktatury EU.

   • Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

  • Dovedu si představit, jaký komentář tu smazali a já a spousta dalších rozezlených s Honzou i Karlem (další smazaný) naprosto souhlasí. Mazání vám nepomůže!

    • Přesně tak! Díky demokracii a principu svobody slova si můžete z Vašeho portálu mazat, co chcete.

   • Docela rád bych poznal toho „inteligenta“, který napsal tento matematický paskvil.. – citace z úvodní části – „nově by měla povinná minimální sezónní účinnost dosahovat až 115 procent.“ ( !!! )
    Já si naivně myslel, že 100 % je maximální množství….

    • Nejedna se o zakaz plynovych kotlu, ale je povoleno provozovani pouze kondenzacnich kotlu, ktere vyuzivaji i zbytkove odpadni teplo ze spalin. Proto je uvadeno zavadejici 115%.

    • On to tak velký nesmysl není, jde o nepochopení rozdílu mezi marketinkem a fyzikou. Ta účinnost přes 100 % nemá s fyzikou nic společného, jde o marketingové využití faktu, že účinnost kotle se zvýší o komínovou ztrátu tím, že spaliny jsou komínem proháněny elektrickým ventilátorem namísto zvýšené teploty spalin. Takže stejně nula od nuly pojde, ten ventilátor nespotřebovává plyn, ale elektriku.

  • Nedivim se,ze je tu tolik odstranenych prispevku ,zdrejme asi neslusnych.Je potreba sve negace vybit na tech parazitech v Bruselu,ne na disk.foru tohoto periodika.To fakt za tyto bludy nemuze.

   • Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

  • Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

  • Dobrý den,
   po přečtení článku pana Korce, člena představenstva Ekospolu mě překvapuje jeho tvrzení, že Brusel nařizuje zákazat plynové kotle.
   Tak zaprvé Brusel nic takového nenařizuje, pouze oznamuje, že bude od r.2029 podporovat vytápění plynem s účinností vyšší o 30% o proti současnému stavu (30% energetická úspora). Pokud je dnešní účinnost plynového kotle 85% a přičteme-li 30%, potom to nesmyslé číslo účinnosti 115% – to je blbost. Účinnost kondenzačního kotle je max. tak 105% a to pouze v případě, že v něm bude teplota vratné topné vody do cca 55st.C. Pak dochází ke kondenzaci vodních par v plynu a tepelnému zisku.
   30% energetická úspora topného systému muže být dosažena nejen kondenzačním kotlem, ale také způsobem a systémem vytápění (nízkoteplotní systém vytápění, podlahové a pod.). Pokud pan Korec tvrdí nesmysly, že Brusel nařizuje, tak tím dává najevo, že rezignuje na jakékoliv energetické úspory a tedy i developerské úsporné projekty. Současně již zpracované projekty tak nebudou EU podporované a budou tudíž relativně drahé. Panu Korcovi jde především o jeho bysnys, to není nic špatného, ale ať z lidí nedělá užitečné idioty, když káže nesmysly.
   PetrK.

  • Asi to chce vzít rozum do hrsti. Všichni, kdo šíří dezinformace a maří svobodné projevy, jsou onou „pátou kolonou“. Všichni. Tak pozor ! Dejte vědět známým.

 2. Příklad: mám plynový kotel s účinnosti 90%. Stát mi dá dotaci 150 tis. (na kterou vybere/okrade ostatní spoluobčany) na tepelné čerpadlo s průměrnou účinnosti 150%. Aby jej bylo čím pohánět, postaví plynovou elektrárnu s účinností 50%. Ztráty na vedení elektrického proudu cca 20% ( neboli účinnost vedení 80%). Pronásobemím všech účinnosti 50*80*150 dostaneme celkovou účinnost pro čerpadlo závisle na elektřině z plynu 60%. Tedy o 30% horší, než kdybych ten plyn spálil v kotli. A to stát musel okrást ostatní a ja zaplatit peníze, které se nikdy nevrátí. Účinnost EU je tak cca -30%.

  • Děkuji.
   Nedávno jsem podobnou kalkulaci předvedl u efektivnosti solárních elektráren kvůli neplynulosti výroby elektřiny.

  • Stejné to máte s těmi slavnými elektrokřápy. Pokud se koukneme opravdu na celý řetězec tak mi to nevychází moc slavně. Tepelná elektrárna má účinnost 40%, ztráty při přenosu jsou 10%, ztráty při nabíjení 20% – 30% (samovybíjení zanedbám) a elektromotor má účinnost cca 70%. Podtrženo sečteno celková účinnost méně než 20%. Naši dědové, kteří to uhlí hodili rovnou pod kotel parního stroje se stejnou účinností by se nám smáli, jak to děláme složitě.

   • S těmi elektrokřápy je to mnohem složitější. TZV. „čistou“ elektřinu vyrobíte jen ze slunce, větru a vody. Co si budem nalhávat, u nás je toto nereálné. Jedinou možností vyrobit co nejšistěji a nejefektivněji elektřinu je jádro. Budiž, ale to by znamenalo do budoucna přidat bloky rovnající se více než jedna nová jaderná elektrárna. Není u nás a ve světě síť dobíjecích stanic. (to sice nebyly i čerpací stanice, ale pohonné hmoty byly a jsou)
    Pochopil bych, kdyby pohonné hmoty docházely, že je potřeba najít alternativní palivo, popř. pohon, ale zatím nedocházejí. No a pak je tu ještě jeden aspekt hovořící spíše pro ropná paliva, a sice, že hospodařením vlád od devadesátých let se tak akorát dočkáme toho, že naplnit nádrž benzínem vyjde levněji, než nabít baterii, která navíc umožní dojezd na kratší vzdálenost.

  • Zrušit Bruselské úřady a bude líp, protože vymýšlí totální nesmysly . Nemají vůbec přehled jak se žije obyčejným pravcujícím lidem, protože si žijí v přepichu a mají vysoké platy . !!!! Jejich životní náklady platí všichni občané.!!! A oni nám za to stěžují život. Přeci samotná EU nezachrání celý svět , když mnoho států nerespektuje životní prostředí ani klimatické podmínky..

  • Jste zretelne mene bystry. Tepelne cerpadlo pri „odebrani tepla“ at jiz ze vzduchu ci z vrtu ma prikon napr 5 kW a tepelny vykon (podle chladiva) i do -25oC 15-25 kW. Vyssi hodnota plati pro napr.CO2 R-744 nebo R-290. Proto se udava ucinnost vyssi nez 100%

   • Musíme si uvědomit, že EU a EK protlačí a schválí takové logické nesmyla, nad kterými by kroutil hlavou nejeden sedlák! S optikou této jistě dokladovatelné skutečnosti si naprosto nejsem jist, zda jsou europoslanci a občany nevolitelní politici v EK schopni vůbec logického myšlení nebo alespoň analytického myšlení. O selském rozumu v případě těchto od reality odtržených lidí již nedoufám dávno! Bohužel jediným řešením je vzpoura pokud možno všech občanů a daňových poplatníků!! Ideálně by bylo pokud by se všichni domluvili a alespoň 3 měsíce nebo i dále by přestali lidé odvádět daně, aby si ti nahoře uvědomili, kdo je vlastně platí a koho by zájmy měli hájit!! Bohužel jsou zákony nastaveny tak, že by tito úmyslní neplatiči následně byli hodně tvrdě sankcionování, za to, že protestativně nezaplatili daně, které sami nemohou ovlivnit!! Jaké mají tedy lidé vůbec možnosti se proti zvůli politiků bránit? Myslím, že žádné! To je však ale diktatura, ne demokracie! A to jakkoliv chápu, že z daní se hradí hodně nákladů, které zajišťují i životně důležité záležitosti!!

   • Hlavně asi mají za každý sebehloupější nápad, který se ujme – možná i neujme – tučné prémie.

    • Já nepíšu nic,co by si nemyslelo a nechtělo víc lidí,můj komentář čeká na schválení???? Jo,a neděláte si ze mě jako srandu?nikoho neurazim,nenapadá jen vyjadřuji svůj názor!

     • Dobrý večer, ano, Váš komentář čekal na schválení aplikací Akismet. Její rychlost nijak neovlivníme.
      Současně děkujeme za Váš komentář, který vychází z přežitého názoru, že na internetu je vždy, vše a hned zdarma. Jenže tomu tak už dnes není.
      Redakce FAEI.cz

  • Když čtu ty komentáře pod jakýmkoliv článkem o EU, tak bych si myslel, že strana Svobodní musí vyhrát volby., všichni ostatní jsou eurojásalové, s názory v naprostém rozporu s míněním občanů této země.
   Žádejme referendum o ukončení členství v EFU

 3. Kdyby se raději Brusel zabýval něčím užitečným, třeba co s uprchlíky, než neustále škodit lidem v Evropě.

   • Zdá se? Já si myslím že se nezdá,ale děje se to.Kam tohle bude muset ještě zajít,aby si celý český národ uvědomil,že EU nepomáhá,ale škodí?

  • Ano,mate pravdu paní Ivano,přesně co s uprchlíky?proč se řeší věci které se řešit nemusí? To co dělá EU nebo spíš nedělá,vymýšlí jen samé hlouposti.Copak není nikdo z Bruselu asi rád že Česká země,až na to že na nás naše vláda pěkně z vysoka kašle,a radši dotuje uprchlíky,ještě bude EU zakazovat plynové kotle?????

 4. Proto už mám tři ebonitové tyče a tři liščí ocasy na třífazový el.přímotop!! Na mě si EU nepřijde !

  • A manžel už vyrábí kolečka, přiděláme dynama, nachytáme v lese veverky… Když to nebude stačit, doporučuji pro inspiraci shlédnout starou francouzskou komedii Krysy z temnot. (Nevím, jestli se film sežene, takže – zločinci žijící v podzemí Paříže unášeli cyklisty, no a ti museli šlapat, aby drželi rytmus, měli tam harmonikáře. Taková ekologická elektrárna na lidský pohon. V našich podmínkách bych doporučovala chytat pro tento účel eurohujery a propagátory cyklistiky v Praze…

 5. Pokud by tento nesmysl opravdu prošel, pak si nedokážu ani představit, co by se dělo v ulicích. Zatím nejsou žádné, běžným lidem dostupné alternativy. Zakážou dřevo, zakážou uhlí, zakážou plyn a v létě, když svítí sluníčko opravdu topit nepotřebuji…… Fandím ekologickým alternativám, ale jsou běžnému člověku nedostupné. Při plné elektrifikaci jak vytápění , tak automobilů vůbec netuším, jak chtějí uspokojit „hlad“ po elektřině …….

  • Já hlavně netuším, co je např. na topení dřevm neekologického. Dřevo je v podstatě CO2, které za posledních 20-50 let uložil nějaký strom do formy dřeva. To spalováním uvolním, aby ho mohly zase nějaké stromy přepoužít. Normální koloběh CO2 v přírode. Pokud se zvedne podíl CO2 v ovzduší budou lepší úrody. CO2 totiž zcela prokazatelně prospívá přírodě, vědecky bylo totiž nade vši pochybnost prokázáno, že rostliny prosperují více, pokud se zvýší množství CO2 (jejich potravy) v okolním vzduchu. Tím se pak samozřejmě zvýší i množství potravy živočichů. Pokud tedy jisté nejmenované národy vezmou do ruky motyky a ty pole zorají.

  • Oni = nevolená, hloupá a lidstvu škodící EK totaké netuší. EK „jen“ plní příkazy těch, kteří je tam dosadili. To provádějí přes své nastrčené sympatické bílé koně, známé jako Klaus Schwab, G+A Söros, Bill Gates … tedy samí lidumilové.
   Záleží jen na lidech, co si nechají líbit. Čekat jako ovce, co na nás přichystají, je čekání na jatka. ONI se zatím jěště bojí vzbouření lidí, zatím je ještě čas. Ne ale na dlouho.
   Proto teď represe .

  • jak snadno prošel, vidíme, když Fiala pomohl zakázat spalovací motory od rok 2035 a přivezl nové emisní povolenky, i když slíbil před volbami opak. A abychom byli spravedliví, Babiš to vykopl rámcovou smlouvou fit for 55.

 6. Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

  • Jednoduché, tepelné čerpadlo je vlastně obrácená lednička. Kompresor má nějaký příkon a energii, kterou vytápí objekt, bere z prostředí – hlubinný vrt, voda, ovzduší. Takže poměr odevzdaného výkonu k dodanému je vždy vyšší než 1 (100 %). Takže žádné perpetuum mobile to opravdu není. Správně by se to nemělo ani nazývat účinností, má to nějakou zkratku, kterou si teď nevybavuju.

   • ->TČ s kompresorem na plyn – vnitřně plynový spalovací motor ->kogenerační jednotka…..(10kW cena 600tisíc?)….->spalovací motor taky zakážou…

   • až na to, že to není levná sranda funguje to dobře jen s podlahovým vytápěním. Plynový kotel je levnějí a vhodný naprosto všude, kde je přípojka

  • Jde, jedná se o tepelnou účinnost, využívá se i teplo již obsažené ve vzduchu, a získává se kondenzací v kondenzačních kotlech, proto mají vysokou účinnost. TČ zase to teplo pouze přemíštuje z venku dovnitř, a na přečerpání cca 3kW tepla mu stačí 1kW elektřiny… atd..

  • Protože kondenzační kotel využívá nejenom chemickou energii v plynu ale i fyzikální – plyn mění na kapalinu = odevzdává energii.

  • To je signál asi matematicky spočítaný někým kdo neví co ji to 100%.Doporučil bych šlapací dynamo pro každou domácnost. Nemusíte mít obavy naše republika se připojí ke schváleni

  • Jednoduše. když stanovovaly normy nepočítaly u plynu s kondenzací vody ve spalinách… A ty kondenzační kotle tu energii z vodní páry využijí – za cenu nízké teploty otopné vody.. Takže pro podlahové vytápění..

  • Účinnost byla stanovena v předminulém století jako podíl výkonu dodaného kotlem, lomeno výhřevností paliva. Jenomže ve spalovacím vzduchu, případně i v palivu je určitý podíl vody (vodní páry), která je v plameni ohřáta, ale pak odchází nevyužita komínem. Nikdo tehdy neuvažoval o tom, že by toto teplo šlo využít, takže výhřevnost byla stanovena s ohledem na tuto ztrátu. V kondenzačním kotli ale tato vodní pára zkondenzuje a tím přidá své kondenzační teplo do výkonu kotle. Procento takto získaného tepla je samozřejmě závislé na parametrech provozovaného kotle, zejména na výstupní teplotě topné vody. Pro názornost: 40 kW kotel při středním výkonu vyrobí denně cca 15 litrů kondenzátu. To znamená, že kondenzací získal teplo v množství potřebném k ohřátí 15 l vody na 100°C a jejich úplné odpaření. Správně by měla být účinnost udávána jako podíl výkonu a spalného tepla (což je teoretické množství energie obsažené v palivu). To by ale bylo číslo menší než 100%, a nevypadalo by to tak efektivně. Udávat celkovou účinnost tepelného procesu do kterého vstupuje mimo primární pohonnou energii také tepelná energie získaná z okolního prostředí, je primitivní podraz určený ke zmatení a zmanipulování veřejnosti. Podezřele se to podobá údajům psaným na čínských bateriích.

 7. Pokud toto projde, co budou dělat lidé v bytovkách, kdy má každý byt plynový kotel? Budou si instalovat tepelné čerpadla? Jak a kam?
  Zaplevelí Evropu vzduchovymi čerpadly, a jsem zvědavý, kdy se začne řešit zatížení hlukovm smogem, zejména v tichých oblastech.

  • Bydlime v mestskem byte, ve ctvrti, ktera je vlastne pamatkovou zonou…chci videt jak tam budou cpat tepelna cerpadla 😂😂😂

  • Přesně. V domě máme 24 bytů kde každý byt má svůj závěsný většinově kondenzační plynový kotel a ztoho vyplývajíci rozvod vytápění v bytě. Fakt by mě zajímalo jak v případě, že ten šílený nápad bude realizován zajistit vytápění bytu. Už se těším jak ministr Hladík toto technicky a finančně vyřeší ve spolupráci s magory v EK.

 8. Hlasoval jsem pro vstup do Evropské unie. Po přečtení tohoto článku bych si tu ruku, která hlasovala, nejraději usekl.

 9. To neni o byrokratickem molochu. To je o zavedeni noveho socialismu, o vyraznem omezeni svobody a zavislosti na verejne moci.

 10. Bože ta Evropská loby je sprostě tak nenasytná že na to doplácí hlavně lidé, co si je volí. Jsou to loutky, s kterýma mávají miliardáři. A jdou jim za mrzký peníz na ruku.

 11. Brusel ?
  Soutěž, kdo vymyslí větší nesmysl, by už měla skončit. Adeptů na vítězství je víc než dost …

 12. Na konci článku se píše že by se EU mělo vrátit ke svým základům,které vedly k jejímu vzniku.Ale základy EU položili nacisté z německa takže to co dělá EU je zcela očekávající……

  • Proboha, kde jste na tohle přišel. Evropské sdružení uhlí a oceli vzniklo z přesně opačného důvodu – jako poučení ze dvou světových válek. Provázání klíčového průmyslu a energetiky Francie a Německa mělo zabránit dalším válkám mezi nimi resp. s jinými sousedními zeměmi.

 13. Brusel těžko může vyžadovat instalaci perpetua mobile.
  Pokud takový návrh padne, bude zamítnut. A doporučuji autorovi článku, aby neztratil lidi. Jsou už vyhlášení dostatečně, myslím

 14. Kondenzační plynový kotel má účinnost 115%. Používá totiž spalné teplo ze splodin. Ty dotace pokud vím, tak byly jen na kondenzační kotle, takže je celý ten článek úplně mimo mísu. Kromě toho neexistuje tzv Brusel, existují jednotlivé vlády, které rozhodují. Jedná se o kolektivní vládu, jejíž jsme součástí! Takže soudruhu, smažme to!

 15. To je zase povyku zcela pro nic. Kdyby EU nic nenavrhovala byť to může být sebeabsurdnější tak se nikam neposuneme. To bylo povyku pro zákaz obyčejných žárovek které vlastně nebyly zakázány. To že lidé kteří přešli na led panely či osvětlení nyní v době dražší energie šetří nemalé peníze už nikdo nezmiňuje. Stejně jako ErP o účinnosti elektromotorů, nutnost rekuperace a tepelných izolací dle Ecodesignu a podobných. Stejné jako v chladivech způsobujících skleníkový efekt. Vždy povyk a obrana a přitom unie tlačí na státy aby byly jen energeticky efektivnější ale ne. Zde se vidí jen teď a nikoliv pak. Díky všem dosavadním nařízením běží ekonomika a ne jeden podnik není v takové nouzi v jaké by normálně byl. Investovat v současnosti do plynového kotle, kdy jsou už 15 let na trhu tepelná čerpadla a plynové kotle mi trochu nedává smysl. Když vezmu veškeré revize které poté musí být prováděny u plynových kotlů kde zákazník tyto pravidelně běžně ignoruje a vystavuje tak rodinu smrtelnému riziku je taky celkem mazec. Od revize přípojky po revizi spalinových cest. U běžného tepelného čerpadla žádné tyto nejsou potřeba. Ale to by jsme nesměli být Češi kteří za vším i tím dobrým vidí jen ten diktát. Ve výsledku jsme v současnosti na chvostu Evropy s průmyslem díky drahým energiím ale to jen díky tomu že naše domácnosti a průmysl běží na zastaralém konceptu plýtvání energiemi a značných tepelných ztrátách v domácnostech.

 16. No nevím, zda manažer a člověk v takovéto pozici by měl šířit zprávy a informace, která někdo někde předpokládá. Takhle se v Česku vždycky šíří jen panika a zástupné důvody pro někdy nesmyslnou kritiku vlády nebo jiných institucí. Počkáme si, myslím, že se něco takového vůbec nemůže stát! Lidé nejančete!!

 17. ..už by chtělo aby se celá Evropská unie rozpadla a bylo to jako za starých časů, protože to co tam plodí ti úředníčci v Bruselu nad tím už opravdu zůstává rozum stát…ale musí vykazovat výkony, jinak by tam byli k ničemu..logika

 18. Tady se stále mluví o ekologii a nesmyslná nařízení produkují jen další a další zbytečný odpad. Kotle na plyn, plynárenská soustava, auta která ještě mohla jezdit a další a další. A vše na úkor obyčejných lidí. Už by se lidi měli probrat a všechny tyhle chytrolíny nahnat k lopatě, aby si uvědomili jak žije normální člověk.

  • Sláva nařizovatelům.
   Napřed zakázali žárovky, protože při svícení topí. Pak přikážou topit elektřinou. Mají pravdu, že LED má vyšší účinnost. Každý rozumný člověk by je tedy použil tam, kde to dává smysl a nějakou výhodu, i bez nařízení. Ale například by je v zimě vyměnil za klasické žárovky, světlo je mnohem příjemnější. LED je dražší a ze zkušenosti, i mých známých, vím, že ani zdaleka nedosahují propagované životnosti (možná některé velmi drahé ano, ale kde je nějaká garance?). Kromě toho nejsou zcela plnohodnotnou náhradou žárovek, neboť přestože světlo je intenzívnější, nemívají takovou prostorovou účinnost jako na nich uváděný výkonový „ekvivalent“. Abych nekecal podle svých dojmů, sdělte prosím své názory i vy.

 19. Jen klid, vždy se najde druhovýroba ND a servisáci rádi opraví, je to nekontrolovatelné, stejně jako se stále prodávají klasické žárovky jako tepelný zdroj atd. , na nás si Brusel jen tak nepřijde…

 20. Trochu nechápu, jaký má vlastně EU cíl. Ekologie to jistě není. Vždyť existuje už ověřený postup, že se nadbytečná (solární či větrná) elektrická energie se pomocí elektrolýzy přemění na vodík. Pak následuje takzvaný stupeň metanizace, kdy se z vodíku a oxidu uhličitého (CO2) získá syntetický metan. Ten se relativně dobře skladuje, narozdíl od elektrické energie. Rozvody jsou hotové a nejjednodušší a nejúčinnější je ho pomocí kotle přeměnit na teplo, které je v zimě velmi žádané. Proč tedy zákaz? Absolutně to nedává smysl.

 21. K tomu už nedojde. Do té doby Evropa jako taková zanikne, pokud se bude chovat dál tak jak se chová.

 22. Ach ten Brusel, kdyby nebyl, o kom bychom si vyprávěli báchorky.
  Mám doma kondenzační plynový kotel, u kterého se uvádí účinnost 115%. Z hlediska fyziky to nedává smysl, ale početně ano – jde o souhrn výkonu plamenu a pak té kondenzační jednotky. Kotel je navíc kombinován se soláry na ohřev vody na střeše – v létě máme ohřev vody téměř zadarmo.
  Kromě toho se počítá s tím, že do plynovodů nepůjde jen čistý plyn ale bude obohacován (alespoň papírově) klimaticky neutrálními složkami – bioplyn, plyn či vodík vyrobený z přebytků zelené energie atd.
  Němci ty kotle skutečně zakázat chtěli, nakonec od toho ale ustoupili. Dost pochybuji, že by ten krok teď schválili na Evropské úrovni. U jiných zemí mám také silné pochybnosti, že by to schválili.
  Ale pan autor si zanadával na Brusel. Pokud se mu ulevilo, tak to snad bylo alespoň k něčemu dobré.

 23. Klidně ať je zakážou, ale ať nejprve navrhnou řešení, mám byt se samostatný vytápěním plynovým kotlem, výměna za elektro kotel je technicky neproveditelná, respektive by se musela v domě navýšit rezervace příkonu na hlavní jistič, natáhnout nové silnější rozvody, jsem zvědav kdo na to bude mít finanční prostředky, oni se nás vážně chystají zničit, jinak si to neumím vysvětlit.

 24. Vedení EU je odpad bez možnosti recyklace.Odpad nebezpečný pro životní prostředí likvidace ve spalovnách za vysokých teplot.

 25. To je z toho, že nevolíte SPD. Méédia napíší že Okamura je hrozný populista a volí ho staří lidé z venkova s nižším vzděláním. Tak to stádo hned hodí stranám pro inteligenty. Problém je, že všechny tyhle strany chtějí poslušně zůstat v EU. To znamená, že s nimi se žádným unijním nápadům nevyhneme. Europarlament dokonce nedávno schválil „reformu“ EU, která ruší i ty okleštěné zbytky práva veta, které jednotlivé země mají.

  Babiš podepsal Green Deal, pak ho začal kritizovat aby si zvýšil preference. Ale nic změnit nemůže, chce-li být v EU. A to on chce, protože je to dotační parazit. Rozdíl mezi Fialou a Babišem je pouze ten, že Babiš by ztráty a vyhazování peněz na cizí zájmy kryl jen dluhem, zatímco Fiala se snaží odrbat lidi hned. Politika poslušné kolonie ale směřuje k pořádnému průšvihu v obou případech.

  Není to dlouho, co méédia měla vánoce, když si Okamura spletl EU a NATO. Novináři se předháněli, kdo z něho udělá většího troubu. Jenže není třeba zrovna tento zákaz plynových kotlů nekonečně hloupější a škodlivější? Jak se k tomu postaví protěžované „proevropské“ strany? Tupou poslušností a odevzdaností. To chceme?

  Potřebujeme czexit. Jen ten nás může zachránit před ideologickými nesmysly, které z EU padají jeden za druhým. Proto je nutné volit SPD. Ne mainstreamové proevropské strany. Ne rádoby euroskeptické pidistrany, jejichž hlasy propadnou a budou nespravedlivě přerozděleny největším stranám.

  • Právě vy jste typickým příkladem populisty bez schopnosti domýšlet důsledky všech těch nesmyslů které tu hrdě a až Okamurovsky propagujte.

 26. Je už dlouhodobě vidět, že EU je zbytečný moloch, kde spousta „úředníků“ už neví co vymyslet. Proto by bylo na čase tyto „trafiky“ zrušit.

 27. 1-dodavatel plynu počítá v budoucnu přechod na vodík,
  2-účinnost plynového kondenzačního kotle je až 110%-to Vám nestačí?
  3-r.2024 poplatek na soláry,r.2027 poplatek emise na paliva 2,5Kč/l, r.2029 zpoplatnění silnic 2 a 3 třídy okolo dálnic atd.UŽ TO STAČÍ!!!

 28. To je zase tendenční článek. EU chce zakázat obyčejné plynové kotle, ale kondenzačních se to týkat nebude, protože mají běžně účinnost vyšší než 120%.

 29. Účinnost nad 100% v podstatě definuje jedinou centu – čerpadlo. Přitom se to nehodí vždy a všude. Rozhodně ne do starších nemovitostí kde není podlahové topení a je tam vyšší teplotní spád soustavy. Přitom plyn je čistší fosilní zdroj než třeba LTO kotle. nemá ve zplodinách tolik aerosolů jako LTO a všechny typy tuhých paliv. Jen proto, že je EU zaslepená měřením CO2. Přitom ale CO2 je v širším pohledu ten nejmenší problém. ale umíme jej dobře měřit. Stejně jako v elektromobilů se zde předdefinovává jediný možný směr a jedna technologie. jak tepelná čerpadla, tak elektromobily mají smysl, ale jen pro někoho, někde a někdy. Nejsou to obecná řešení. A jak kotle, tak auta jsou v globálním měřítku jen zlomek. Kdy se konečně začnou řešit opravdové příčiny?

 30. EU je nejzbytečnější uměle vytvořený a přeplacený orgán v Evropě, za neskutečný peníze tam Euro poslanci vymýšlejí jednu blbost za druhou. A nejen naši, ale všichni naši politici ty blbosti vnucují vlastním lidem. A když máte náhodou svůj vlastní názor tak jste dezinformátor a co napíšete někdo placený vládou smaže. Jirka

 31. zakážou plyn, dřevo a elekrika nebude dostupná bo ju sežerou auta:-) už vím proč se amíci pořád smějí… Čtou si naše směrnice:-)))

  • Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

  • Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

 32. Budu volit stranu, která je proti EU. Tak jako v Anglii. Jen se bojím, aby se tato eurocholera zelených nepřesunula následně do našeho parlamentu. Tam je taky dost hladových zelených exotů, které je potřeba vyhnat. A klidně si ten příspěvek smažte, když myslíte.

 33. Pokud to čerpadlo, elektrárna, kabely, stavby atd jsou vyrobeny u nás, je to ok. Je to taková hladová zeď… třeba místo automobilek. Ale pokud je to vyrobeno v Číně…je to problém.

 34. Plně souhlasím s EU. Spalování plynu na topení v domácnostech, spalovnách a jiných, produkuje více skleníkových plynů než automobilový a lodní průmysl dohromady. Je potřeba v ČR vytvořit něco jako v Singapuru, plošně omezit automobily, poplatek za vlastnění auta 2 miliony na 10 let, testování řidičů každých 5 let, úplný zákaz plynových spalovacích spotřebičů a plynových technologií, kompletní zákaz prodeje cigaret a tabákových výrobků, kompletní zákaz prodeje výrobků a nápojů s obsahem cukru vyšším než 18 gramů na 100gramů, je potřeba začít společnost a zem uzdravovat., ne ji stále víc a víc ničit.

 35. Je otázkou, zda autor ví, co to je sezonní účinnost a jestli si to neplete s energetickou účinností? Dnešní plynové kotle v třídě A+ mají sez. učinnost mezi 98 a 125%. Třídy A++ nad 125%, takže o rok 2029 bych se nebál. Takže místo Bruselu bude nevědomost spíš u nás doma.

 36. Auto článku poněkud manipulativně dedukuje, že zakáže-li se prodej a výroba, tak budou peníze za aktuální kotle vyhozené oknem. Ale tak to přeci není !

  Nikdo nepřijde a nesebere vám dotovaný kotel. Plynové kotle budou sloužit ještě desítky let poté. Pouze se nebudou prodávat nové kotle a noví spotřebitelé budou instalovat modernejší, úspornější technologie. To s těmi opravami není příliš pravděpodobné, že by prošlo, protože by si je lidé stejně opravovali sami na koleni nebo by takovou poptávku pokryla šedá ekonomika… a to se státu nevyplatí.

  Ono se hezky nadává na EU, ale lepší by bylo přemýšlet a zasazovat věci do kontextu.

  To že evropa bude v nasledujících dekádách směřovat k energetické ůspornosti a nezávislosti na fosilních zdrojích, které sama nemá, je přeci správná cesta – když ne z ekonomických tak z bezpečnostních důvodů.

  • já doufám, že žádná EU co nejdřív nebude, sebevraždu může spáchat každej sám za sebe, nepotřebuje k tomu diktát mimorealitního ubohého Bruselu

  • Popíšu Vám zkušenost z výměny plynového kotle z atmosférického za kondenzační. Bydlím v bytě v památkové zoně, další elektrický kotel do domu nebude povolen, protože by to nedala sít. Můj přes 20 let starý kotel odešel uprostřed nejhorších mrazů. Nárok na dotace jsem neměla. Celá akce cena přes 100 000, v tom je kotel, uplně nový komín, plus zednické práce, bohužel kotel není vedle vodního odpadu, tedy bylo třeba ho napojit bud na vanu nebo záchod. Dále čerpadlo kondenzátu za asi 4000 Kč, protože odtok vany byl opravdu daleko. Vybourali mi část vany a v koupelně to byl fakt mazec. Takže ještě to dát po celé akci dokupy. Bylo mi rovnou řečeno, že si mám prodloužit záruku, protože tyto kotle nevydrží ani náhodou to, co ty staré a prostě o hodně dříve odejde. Aneb ty Vaše desítky let jsou zbožné přání. Pokud 20, budete rád. Spíše počítám, že budu ráda, když kotel dá aspon 10. Návratnost investice je nula, je to nerentabilní. Při mé spotřebě plynu ani za 10 let k ní nedojde. A jaké mám další možnosti? No, vlastně žádné. Elektrický kotel nepovolí, tepelné čerpadlo není kam a navíc se sem nehodí. A centrální vytápění nehrozí. Absolutně netuším, co bych pak dělala.

   • když se země otepluje tak asi vypočítaly že za 10 let už nebudem muset topit v zimě bude asi těch 20 C stupnu a v létě 50 C asi tak to myslej a nebo jedině že už by měli novou funkční zázračnou technologii

   • je to tak všechny ty nové věci vydrží maximálně pár let a to je strašně ekologické pořád vyrábět nové a nové ,přijde mi že tam všichni šnupaj od rána do večera a že si lidi asi budou tisknout doma peníze a že máme kouzelné proutky ,no je to mazec to vás chápu a lituju a k té pravdě ano kondenzační kotel jede pořád neodpočívá a proto poloviční životnost ,staré konkrukce plynáku byli kvalitní kort ty z litinou ,tohle je malé součástky tenké a jede jako by nonstop starej plynák zatopil vypnul proto se šetřil ,prostě když je zima tak bez ohně nebude teplo logika ,další ty straé budovy těch je většina by se muselo zbourat a postavit nové malé pasivní atd aby to utáhlo a hodil se ten systém do každého domu ,přijde mi tohle už utáhlé na hlavu ,chtělo by přestat psát a jít už fakt bojovat za životy a vážně dát najevo těm mizomeštanum že planetu prostě pár lidí nezachrání ,přijde mi to už vážně všechno na palici ,nakonec se ve velkém mrhá financemi a vlastně všim na co člověk šetřil atd ,kolik toho už tady bylo a jenom na pár let ,za pár let nám zakážou prdět a dýchat kyslík a nebo budem za to těžce platit ??

 37. Už snad konečně pochopte, že EU tady není od toho, aby vytvářela pro své občany dobré podmínky k životu.

 38. takhle dál a volby vyhraje jednoznačně SPD, protože jinak by životv ČR možný nebyl
  Bez topení umřeme.
  TČ se hodí jen někam a topení elektřinou norm. člověk nemůže zaplatit.

  • určitě by to nebylo horší než ted, ale to si říkám už přes 30 let a každej novej co tam vleze, tak toho předchozího blba překoná hned dvakrát

  • přesně tak a v zimě topit bez ohně prostě nejde a vytápět elektřinou taky není cesta pro každého ,tak se budeme modlit aby vymysleli ten urychlovač ale ne aby uměl 1 ku 3 ale aspon 3 ku 6 jinak 50 % končí a nebo že by v zimě když se otepluje bude pruměrně těch 20 C ?ale tedk to na 20 C nevypadá že jo ?!

 39. Koho tedy mám volit do EU? Ani jedna z „normálních“ partají v ČR zájmy normálních občanů a zdravého rozumu nehájí a hájit se ani nechystá.
  Tak co tedy?
  Naprostá bezradnost.

 40. Inu když si to poddaní EU nechají líbit..A české ovečky si to líbit nechají, to je víc než jisté. Bééé,bééé,bééé, já nejsem socka, já nejsem dezolát,bééé,bééé,bééé,já jsem demokrat a úspěšný, béééé,béééé,béééé

 41. Stejní, ne li horší než komunisti, ti plnili plány na 110%, tito dokonce na 115%, vedení EU je banda zdegenerovaných opic, už neví co by vymysleli, pryč od nich co nejdřív.

 42. Pan Okamura má pravdu, když říká odejít z EU, tam se vymýšlí samé voloviny, vždyť jsme byli soběstační, oni snad nejsou při smyslech. To jim nevadí, že Amerika, Čína chrlí do ovzduší plyny a co sopky, kdyby jim tak některá chtěla vybuchnout pod nohama.

 43. by mně zajimalo čim topí a jak žijou ty co vymýšlejí tenhle diktát asi by to chtělo jít k nim domu na exkurze ,na kolik stupnu mají vytopíno a jak třídí odpad z domacnosti atd .

 44. Dovede si někdo představit bytový dům , kde se topí v každém bytě plynem , že se tam dají tepelná čerpadla? Za prvé , Jsou hlučná a zadruhé dělají vítr , i když nefouká. A v rodinných domech to samé. Hluk a vítr. Toto nevymyslíš

 45. Par radoby expertu volenych cca 15ti procenty evropske populace nam tady prosazuje svoje absolutne nesmyslne vize. Tyhle funkce uz jsou jako ve stredoveku dedicne… napr. Ursula.
  Narodila se a vyrostla v regionu Bruselu, kde její otec Ernst Albrecht pracoval jako úředník Evropských společenství.
  Jako vystudovana lekarka gynekolozka a ministryne obrany v Nemecku totalne rozlozila armadu…
  A ted nas komanduje vsechny !

  • Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

 46. COP („coefficient of performance“) není účinnost ve fzyikálním smyslu slova.

  Účinnost (fyzika): Energie dodaná stroji je vždy větší než práce strojem vykonaná (v opačném případě bychom mluvili o tzv. perpetuum mobile), kvůli ztrátám – přeměně energie na neužitečné druhy (např. v důsledku tření se mění mechanická energie v teplo). Proto účinnost je vždy menší než 100 %.
  “Účinnost” větší než 100 % … vždy se jedná o účinnost, kterou lze nazvat relativní nebo zdánlivou, protože se započítává jen jistá část vložené energie.
  Tepelná čerpadla mají udávanou účinnost větší než 100 %, pokud se jako vstup počítá pouze vložená elektrická energie. Jako výstupní energie se počítá celková výstupní tepelná energie dodaná tepelným čerpadlem. Do tepelného čerpadla ale vstupuje i další tepelná energie získaná z jiného vnějšího zdroje tepla, kterým mohou být různé výměníky odebírající teplo venkovnímu vzduchu, vodě…
  Účinnost vyšší než 100 % se někdy uvádí i u kondenzačních kotlů. Je to dáno tím, že jako základ účinnosti kotlů se nebere spalné teplo paliva (které vyjadřuje celou chemickou energii). Výstupní energie kotle je však vždy menší než spalné teplo a celková účinnost je tak vždy menší než 100 %.

 47. Byť nejsem příznivcem regulativních opatření a vše bych směřoval spíše ekonomickou motivací spotřebitele, tak musím konstatovat, že autor asi nepostřehl, že existují plynové kondenzační kotle , které svojí účinností navrhovanou normu splní. Tak, jako majitelé kotlů II. emisní třídy, kteří přestanou zamořovat naše města a vesnice, tak i majitelé starých plynových kotlů , wafek a karem budou muset změnit zdroj tepla za úspornější i šetrnější k našim plícím. A předpokládám, že to bude též za možné účasti státu formou dotací na výměnu jak tomu je i u kotlů. Bral bych a to i u kotlů za férovější, kdyby ty staré uvedené do provozu před zpřísněním norem mohly v klidu dosloužit a nové normy by musely plnit jen ty nově uváděné do provozu, jak je tomu například i u aut, kde při stejné logice použité pro kotle by majitelé těch starších museli vyměnit pohonnou jednotku nebo přestat jezdit. u kotle je však výměna zpříjemněna možností dotace a samozřejmě významné jsou i samotné úspory při provozu. Tak se zase ke všemu nestavme tak negativně.

 48. Na svůj věk jsem toho zažil už hodně, ale to co se v současnosti doslova řítí z Evropské centrály do jednotlivých států EU nad tím zůstává rozum doslova stát. Ti nikým nevolení představitelé nemají snad páru o ničem o čem rozhodují. Násilné vnucování čím budeme topit, čím budeme jezdit, v čem budeme bydlet, co budeme jíst musí soudnému člověku zvedat hladinu adrenalinu sice pomalu ale až to přeroste ukazují němečtí zemědělci. Co potom když se postaví na zadní Evropa. No nechci vidět ten šrumec.

 49. Tak jsme svědky dojednávání plynu z Kataru a tady čtu o zrušení topení plynem. Buď dejte na volená místa do EU realisty kteří vědí co obnáší žít v EU. A nebo se nevázat s EU a pryč dokud nejsme svázaní ještě měnou.

 50. Bruselským byrokratům by se měly „přivřít kohohoutky“ (myslím tím, aby měli platy jako běžní občané) aby nebyli odtrženi od reality a nevymýšleli podobné nesmysly.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Na co si dát pozor při nákupu nemovitosti v Itálii?

Řada Čechů se po krásném lyžování na italském manšestru spojeném s dobrým jídlem, pitím a atmosférou rozhodne pořídit si v italských Alpách rovnou apartmán. Podobně po letním koupání řada lidí zvažuje nákup domu v …

Jak se budou vyvíjet ceny bytů a nájmů?

Máme za sebou dekádu velmi dynamického růstu cen nemovitostí, kdy se například v Praze čtvereční metr bytu zdražil o 2,4násobek. To bylo podpořeno postupně zotavující se ekonomikou po recesi v roce 2008, pozitivními …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB