Bude stát živnostníkům kompenzovat nařízenou preventivní karanténu?

Kvůli státem nařízené preventivní karanténě pro občany vracející se z Itálie může být pro živnostníky výpadek jejich příjmů kritický, uvedla dnes Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) s tím, že intenzivně jedná se státem o opatřeních, která by eliminovala dopady na podnikatelskou sféru.
Bude stát živnostníkům kompenzovat nařízenou preventivní karanténu? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Preventivní karanténa dneškem dopadá na všechny české občany vracející se z Itálie a podle odhadů vlády (založených na datech mobilních operátorů – pozn. red.) postihne zhruba šestnáct a půl tisíce lidí. Zatímco zaměstnanci mají nárok na nemocenskou, živnostníci po dobu karantény zřejmě nedostanou nic.

Asociace v souvislosti s šířením koronaviru COVID-19 již minulý týden vyzvala premiéra a příslušné resorty k vyjádření, jakým způsobem budou podnikatelům pomáhat kompenzovat škody vzniklé v přímé souvislosti se zásahy státu činěnými ve prospěch zdraví občanů.

Tyto zásahy státu nejsou pouze přímé, ale z převážné většiny preventivní, uvedla asociace. Podle jejích propočtů zastavení výroby na měsíc znamená propad v ročním obratu o deset procent a v zisku o 15-20 %, což bude mít dopad jak na výběr daní, tak na celkovou ekonomiku státu.

„Nežádáme kompenzaci ztrát zisku, ale chceme kompenzaci a úlevu v mimořádných nezaviněných nákladech spojených s naprosto mimořádnou situací tak, aby to podnikatelé přežili a mohli pak hned zase v podnikání, vytvářením hodnot, poskytováním práce zaměstnancům a placením daní státu pokračovat,“ sdělila portálu FAEI.cz Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR.

Asociace vede od pátku intenzivní jednání s resortem průmyslu a obchodu, v jehož čele stojí ministr Karel Havlíček (bývalý šéf AMSP – pozn. red.), ohledně pomoci státu v důsledku dopadů jeho krizových opatření proti šíření koronaviru.

AMSP prosazuje zejména kompenzaci mezd a odvodů po dobu prvních čtrnácti dnů i pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a možnost bezúročného provozního úvěru s odkladem splátek a s možností jeho prolongace a případného navýšení, pokud bude karanténa či provoz v důsledku COVID-19 podstatně omezen. Mezi dalšími tématy jsou např. odklad plateb DPH nebo vyjednávání odkladu plateb za energie, plyn apod. s velkými korporacemi.

„Stát profitoval z dobrých výsledků firem v minulých letech, tedy předpokládáme, že jako řádný hospodář má rezervy na horší časy. Ty nyní přijdou. Firmy část rezerv vydaly na raketový růst mezd, proto obecně polštář moc velký nemají. Věříme, že se nám podaří vyjednat pro podnikatele a zejména živnostníky dobré podmínky na podporu od státu,“ uvedl Zdeněk Tomíček, místopředseda představenstva AMSP ČR a předseda Legislativní rady MSP.

Přislíbená kompenzace státu organizátorům světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě za ztráty vzniklé zákazem účastni diváků podle Tomíčka dává velmi velkou naději, že kompenzace škod v důsledku zásahů státu budou poskytnuty i jiným podnikatelům: „Nedovedeme si představit, že by zde stát používal dvojí metr.“

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 26
Sdílet článek