Stát chce utrácet, ale jen nařizuje, kdo mu má co dát

Živnostníci se stali oblíbeným terčem výpadů politiků, jejichž voliči jsou spíše zaměstnanci. Prý se mimo jiné „vezou“ na vlně výhod důchodového systému, do něhož ale přispívají jen minimálně. „Stát utrácet chce, ale vydělávat se mu nedaří jinak, než nařizováním toho, kdo mu má co dát,“ říká v rozhovoru pro portál FAEI.cz advokát Zdeněk Tomíček, místopředseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) v reakci na to, jak se nedávno do živnostníků „obula“ ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Pevně věřím, že finální verze návrhu důchodové reformy bude ještě hodně upravena a OSVČ zůstanou u svých řemesel a profesí, říká v rozhovoru JUDr. Zdeněk Tomíček, místopředseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Foto: Archív Z. Tomíčka

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se ve svém nedávném prohlášení ostře ohradila vůči vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové na adresu živnostníků v pořadu Interview ČT24. Článek na toto téma publikovaný na našem portálu zaznamenal mimořádný čtenářský ohlas. Můžete shrnout hlavní body, v nichž s paní ministryní nesouhlasíte?
Hlavní myšlenka je velmi prostá. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) i zaměstnanci odvádějí takové dávky, které jim zákon stanoví. Nemohou odvádět více, ani méně. Perzekuovat na základě tohoto principu některé členy jedné skupiny tím, že ve stáří budou mít důchod pod hranicí chudoby, je tak zcela alibistické.
Navíc pohled paní ministryně nezohledňuje řadu skutečností. Máme-li kupříkladu OSVČ, který zaměstnává dalšího zaměstnance, pak nejenže musí sehnat prostředky, aby oba uživil, ale následně musí za oba odvést platby státu. Pokud bude mít některý měsíc slabší, tak se mu sníží jeho příjem, ale mzdu zaměstnanci bude vyplácet stále stejnou. Bude se dokonce stávat, že příjem OSVČ bude v takové situaci nižší, než mzda zaměstnance. OSVČ za to však přebírá odpovědnost i rizika.
Jinými slovy, větší přidaná hodnota v případě odvodů u zaměstnanců je dána jejich odvody ze strany zaměstnavatele, tedy v mnoha případech i OSVČ.

Živnostníků v Česku aktivně podniká přes milion. Co by to pro ně znamenalo, kdyby – jak jim paní ministryně vzkázala – nedosáhli po odpracování 35 let ani na nultý pilíř zamýšleného nového důchodového systému?
Nedosažení na žádný pilíř důchodu by bylo bezprecedentním podkopáním důvěry velké skupiny lidí ve stát a jeho instituce. Uvědomme si, že řada živnostníků sama vytváří pracovní místa, zaměstnává lidi, ale zejména je velmi důležitá pro obsluhu regionů a segmentů trhu, které nejsou pro velké firmy nijak zajímavé.
Jsou to všichni ti opraváři, truhláři, elektrikáři, instalatéři, ale i provozovatelé malých koloniálů na vsi apod. Nejdůležitější ale je, že je to skupina obyvatel, která se o sebe a často své rodiny i celoživotně stará sama a po státu prakticky nic nechce – to je pro stát obrovskou devizou.

V prohlášení jste mimo jiné uvedl, že postoj Jany Maláčové „vykopává příkop mezi živnostníky a zaměstnanci“. Naši čtenáři v diskusi psali dokonce o „uměle vyvolané občanské válce mezi zaměstnanci a živnostníky“, „štvaní lidí proti sobě“ a podobně. Domníváte se, že paní ministryně jen vypouští „pokusné balonky“, nebo svá prohlášení myslí smrtelně vážně?
Nepřísluší mi hodnotit komunikační strategii paní ministryně. Důležité je si však uvědomit, že každý segment obyvatelstva penězi či aktivitou přispívá k prostředí, ve kterém žijeme. Za to by pak ve stáří měl náležet důchod, nikoli chudoba. Nelze chtít, aby všichni jen plnili státní pokladnu.

Jaké jsou podle vás hlavní výhody a nevýhody, se kterými musí počítat člověk rozhodující se v určité životní fázi, zda bude živit sebe a rodinu jako zaměstnanec, nebo osoba samostatně výdělečně činná?
Bohužel se domnívám, že výhod dost ubylo, a to zejména s ohledem na aktuální situaci na trhu práce. Míra nezaměstnanosti je na historických minimech. Společnosti se předhánějí, co nabídnout zaměstnancům za výhody.
Výhoda OSVČ byla vždy v určité svobodě rozhodování, kterou však dnes do jisté míry disponuje i řada zaměstnanců. Hlavní nevýhodou je pak osobní ručení a nejistota pravidelné mzdy.
Pokud se někdo rozhodne živit jako OSVČ, vyžaduje to notnou dávku odvahy. Jakákoli dovolená či nemoc znamenají výpadek příjmů. Práce nekončí odchodem z dílny či kanceláře, ale mnohdy pokračuje i doma, kde OSVČ řeší administrativu či strategii, aby byli konkurenceschopní.

Kvůli proklamované ochotě rozdávat peníze ze státní kasy bez ohledu na požadavek rozpočtové kázně se v opozičních kruzích paní ministryni někdy přezdívá „Venezuela“. Až na pár moravských ložisek ale ropu prakticky netěžíme. Co by tedy podle vás znamenalo, kdyby došlo na splnění všech jejích slibů – z vašeho pohledu možná spíš výhrůžek?

Opět mi nepřísluší hodnotit legislativní záměry s ohledem na jejich dopad do státního rozpočtu. Hodnotím pouze jejich dopad do podnikatelského prostředí. Obecně si však myslím, že vládní strany od revoluce v rámci nahánění politických bodů již rozdaly, co se dalo, a nyní proto řeší, jak další zdroj financování svých slibů najít u korporací (např. bankovní fond) a dokonce i občanů, kteří měli to štěstí a dokázali si něco našetřit (např. zvažované zvýšení daní u investičních nemovitostí).
Je to obecný trend nejen u nás, ale i jinde v Evropě. Lze polemizovat nad tím, zda je tento trend správný, ale je zřejmé, že není spravedlivý. Každý podnikatel ví, že aby mohl utrácet, tak musí vydělat. Stát utrácet chce, ale vydělávat se mu nedaří jinak, než nařizováním toho, kdo mu má co dát.

V rozsáhlé diskusi k prohlášení AMSP ČR na našem webu se objevily i podobné příspěvky: „Nevím, proč bych měl odvádět něco na důchod, když mi říkají, že žádný mít nebudu. Půjdu na pracák a budu si šetřit bokem…“ Co byste vzkázal všem, které ministryně práce a sociálních věcí podnítila k podobným úvahám?
Naprosto těmto lidem rozumím. Tvrdě pracují, plní si své zákonné povinnosti, aby se dozvěděli, že v reformě důchodového systému v 21. století to asi na poctivý důchod stačit nebude. Pevně věřím, že finální verze návrhu důchodové reformy bude ještě hodně upravena a OSVČ zůstanou u svých řemesel a profesí. Nemám pochyb o tom, že by se uživili bez problému i jako zaměstnanci, ale pro Českou republiku a její ekonomiku by to byla obrovská rána.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Pe Petr

  Státní podniky se rozkradly nebo rozprodaly, většina velkých firem vyvádí zisk do zahraničí a tady se snaží daně neplatit – co jiného čekali? Je jasné, že budou brát tomu, kdo nemá možnost utéct/vyhnout se tomu.

  • An Antonín

   Naprosto s vámi souhlasím.
   A navíc se tu budoval trh živnostníků a Malých podnikatelů,a k čemu to?jen aby je stát zase zlikvidoval.
   To není asi správný směr,a tyhle ministryně
   Jeden velkej prú….r.
   Co si lidé zvolí za vol..
   !!!!!Lidi proberte se!!!!!!

  • Da David

   Máte pravdu, většina podniků by ale po revoluci bez investic nepřežila a dokážete si představit, že by to dělal stát? Kolik by se ztratilo a výsledek by nejspíš nepřišel. Takhle „máme“ firmy, které frčí na plný pecky, ale pro zahraniční vlastníky. Ale jsou i země, které nemají ani to, tak je to vlastně pořád ještě celkem dobré…

 2. Lu Lukas

  Narovinu? Ještě chvili mě bude ten Andrej, Alena či tahle Maláčová drtit, tak se jim na všechno fakt vy….. každej kvartál takovahle kravina a ja už fakt postrádám chuť pracovat na tyhle zmetky, vyčůránky a lemply co nic neuměj. Doufám že to zbytek národa pochopí až to živnostníci nezvládnou a polozí. Jen kdo potom bude pracovat? Ajťáci v IBM tuhle zem neuživí.

 3. Pe Petr

  Ta Maláčová to je nějaká Matka Tereza? Problém je v tom, že jako národ jsme velmi a velmi mírní a bohužel nedržíme spolu a tak si nás mohou vymýšlet další a další nepříjemnosti co mají přinést peníze do prázdné státní kasy.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB