Jaká bude ochrana podnikání v souvislosti s koronavirem?

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) včera oficiálním dopisem vyzvala předsedu vlády České republiky, ministra zdravotnictví, ministra průmyslu a obchodu a ministryni práce a sociálních věcí o sdělení konkrétních kroků, které by byly v případě realizace krizových opatření státu proti boji s infekcí koronaviru (COVID-19) učiněny pro malé a střední podniky (MSP) a pro ochranu jejich podnikání.
Důsledkem organizovaného a státem řízeného přerušování provozů či karantény mohou být situace, kdy podnikatel nemůže vyrábět či poskytovat službu, avšak přesto je povinen dostát svým závazkům. Ilustrační foto: Depositphotos.com

AMSP ČR upozorňuje zejména na skutečnost, že očekávaný negativní dopad ochlazení ekonomiky v důsledku boje s touto infekcí může být znásoben právě rozhodnutím veřejné moci v rámci možných krizových opatření. Na příkladech z ostatních zemí je možné sledovat nejen nucené omezení pohybu jednotlivců, u kterých hrozí podezření na možnou nákazu, ale také organizované a státy řízené přerušování provozů či karantény celých oblastí a měst. Důsledkem pak mohou být situace, kdy podnikatel nemůže vyrábět či poskytovat službu, avšak přesto je povinen dostát svým závazkům. Mezi tyto povinnosti pak patří zejména, avšak nikoli výlučně, odpovědnost vůči zaměstnancům a včasná úhrada mezd, zaplacení poplatků a nájmů za výrobní prostory a kanceláře či odpovědnost vůči svým klientům za dodání zboží a služeb řádně a včas.

„Naše Asociace plně podporuje veškeré současné i budoucí kroky veřejné moci vedoucí k ochraně zdraví obyvatel České republiky. Na druhou stranu však cítíme sílící obavu mezi podnikateli ohledně případných dopadů těchto kroků do soukromoprávních vztahů. Uvědomujeme si, že z hlediska právního by byly případné spory zřejmě řešeny s ohledem na tzv. vyšší moc. Nicméně aplikovatelnost a výklad tohoto institutu s sebou nese řadu otázek, jejichž zodpovězení soudy v daném případě není možné predikovat. Za velmi problematickou pak lze mít použitelnost vyšší moci zejména s ohledem na pracovněprávní či spotřebitelské vztahy,“ uvedl Zdeněk Tomíček, místopředseda představenstva AMSP ČR a předseda Legislativní rady MSP.

„V podnikání platí pravidlo, že kdo je připraven, není překvapen. Z tohoto důvodu je transparentnost budoucích kroků vlády a jednotlivých resortů včetně možných případných přímých opatření na ochranu podnikatelů před nepříznivými dopady dané situace zcela klíčová,“ dodává členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR Eva Svobodová.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nákazy se bojí i v zapadlých tureckých vískách, říká šéf expedice Tatra kolem světa 2

Rozhovor
Strach z nákazy koronavirem Covid-19 dorazil i do zapadlých horských vísek v Turecku u arménských hranic, kde lidé žijí v domcích z kamení a topí si sušenými lejny. Donedávna byli pohostinní, teď jsou vůči cizincům odtažití, řekl v telefonickém rozhovoru portálu FAEI.cz Marek Havlíček, šéf expedice Tatra kolem světa 2, která na tříletou misi odstartovala z Prahy 22. února.
Rolovat nahoru