Bude stát živnostníkům kompenzovat nařízenou preventivní karanténu?

Kvůli státem nařízené preventivní karanténě pro občany vracející se z Itálie může být pro živnostníky výpadek jejich příjmů kritický, uvedla dnes Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) s tím, že intenzivně jedná se státem o opatřeních, která by eliminovala dopady na podnikatelskou sféru.
Bude stát živnostníkům kompenzovat nařízenou preventivní karanténu? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Preventivní karanténa dneškem dopadá na všechny české občany vracející se z Itálie a podle odhadů vlády (založených na datech mobilních operátorů – pozn. red.) postihne zhruba šestnáct a půl tisíce lidí. Zatímco zaměstnanci mají nárok na nemocenskou, živnostníci po dobu karantény zřejmě nedostanou nic.

Asociace v souvislosti s šířením koronaviru COVID-19 již minulý týden vyzvala premiéra a příslušné resorty k vyjádření, jakým způsobem budou podnikatelům pomáhat kompenzovat škody vzniklé v přímé souvislosti se zásahy státu činěnými ve prospěch zdraví občanů.

Tyto zásahy státu nejsou pouze přímé, ale z převážné většiny preventivní, uvedla asociace. Podle jejích propočtů zastavení výroby na měsíc znamená propad v ročním obratu o deset procent a v zisku o 15-20 %, což bude mít dopad jak na výběr daní, tak na celkovou ekonomiku státu.

„Nežádáme kompenzaci ztrát zisku, ale chceme kompenzaci a úlevu v mimořádných nezaviněných nákladech spojených s naprosto mimořádnou situací tak, aby to podnikatelé přežili a mohli pak hned zase v podnikání, vytvářením hodnot, poskytováním práce zaměstnancům a placením daní státu pokračovat,“ sdělila portálu FAEI.cz Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka AMSP ČR.

Asociace vede od pátku intenzivní jednání s resortem průmyslu a obchodu, v jehož čele stojí ministr Karel Havlíček (bývalý šéf AMSP – pozn. red.), ohledně pomoci státu v důsledku dopadů jeho krizových opatření proti šíření koronaviru.

PSALI JSME:
Jaká bude ochrana podnikání v souvislosti s koronavirem?

AMSP prosazuje zejména kompenzaci mezd a odvodů po dobu prvních čtrnácti dnů i pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a možnost bezúročného provozního úvěru s odkladem splátek a s možností jeho prolongace a případného navýšení, pokud bude karanténa či provoz v důsledku COVID-19 podstatně omezen. Mezi dalšími tématy jsou např. odklad plateb DPH nebo vyjednávání odkladu plateb za energie, plyn apod. s velkými korporacemi.

„Stát profitoval z dobrých výsledků firem v minulých letech, tedy předpokládáme, že jako řádný hospodář má rezervy na horší časy. Ty nyní přijdou. Firmy část rezerv vydaly na raketový růst mezd, proto obecně polštář moc velký nemají. Věříme, že se nám podaří vyjednat pro podnikatele a zejména živnostníky dobré podmínky na podporu od státu,“ uvedl Zdeněk Tomíček, místopředseda představenstva AMSP ČR a předseda Legislativní rady MSP.

Přislíbená kompenzace státu organizátorům světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě za ztráty vzniklé zákazem účastni diváků podle Tomíčka dává velmi velkou naději, že kompenzace škod v důsledku zásahů státu budou poskytnuty i jiným podnikatelům: „Nedovedeme si představit, že by zde stát používal dvojí metr.“

PSALI JSME:
Stát chce utrácet, ale jen nařizuje, kdo mu má co dát

Zavřít reklamu ×
  1. nevidím v tom problém pokud si platí zdravotní a sociální pojištění tak do dané výše jenž odpovídá jejich odvodům

      • Je to jednoduchá rovnice. Pokud stát nezajímá jak jako OSVČ přežiji jeho nařízení pak mě nějaká karanténa nezajímá. Když nebudu moci splnit povinnosti vůči státu,tak mě potrestá ještě jednou

    • není důvod OSVČ cokoliv vyplácet, má mít rezervu. Kdopak nahradí zaměstnavateli tu 60% výplatu, kterou musí vyplatit a ještě z toho odvést odvody státu. Buď nikomu nic, nebo všechno všem. Možná by stálo za úvahu přestat posílat peníze a dary do celého světa a nechat to pro naši potřebu.

      • Není živnostník jako živnostník. Před 11 lety mě nikdo nechtěl zaměstnat, neboť mám 4 děti (tenkrát malé). Dnes mě nechce nikdo zaměstnat kvůli věku 50+. Nepobírám dávky – žádné – musím odvést, byť minimum a na dovolenou jezdím každé dva roky pouze do Chorvatska. Žádná exotika. Živím momentálně 3 studenty, kteří si přivydělávají a když mám dovču, nemám příjem. Nemocenskou jsem za posledních 11 let nevyužila. Tak sakra buďte ohleduplní a nesuďte, když nevíte, jak to chodí.

      • Pokud jedu si na hory do Itálie a jsem bezohlednej a musím tam být, tak musím počítat s následky. Neřešil bych to. Bezohlednost lidí nemá meze. Tak proč se pak na ty co si to nemohli odpustit ohlížet. Pokud pak někdo vzal malé děti do nakažené oblasti, tak by to měli řešit i orgány činné v trestním řízení.

        • Kompenzovat, ale jak komu. Když někdo nevykázal zisk 2018,2019 tak buď neumí, dělá na černo bez papírů, nebo schoval všechno do nákladů. Co tady potom kompenzovat? Zlodějinu? Co raději větší podporu těm co odvádí. Jen si dát práci. Koho nezajímalo varování státu a odjel si na lyžovačku, ten by teď ruku natahovat neměl. Když frajer, tak do konce, né!

  2. Všichni co tam jeli věděli že se to tam šíří. Přesto tam dobrovolně odjeli. Nedal bych nikomu ani korunu. Ani zaměstnancům ani OSVČ.

  3. Vážený pane Pavle , asi nevíte o čem píšete samozřejmě že všichni OSVČ si platí zdravotní i sociální pojištění, ale ne všichni si platí i nemocenské pojištění. A jestliže budou doma z nařízení státu 14 dní nedostanou ani korunu a tom je ta kompenzace a mimochodem i zaměstnanci dostanou jen 60 % svého příjmu.

  4. Mě by třeba stačilo, kdybych nemusel platit zálohy na povinné odvody OSSZ a ZP po dobu 3 nebo 4 měsíců, případně jiné další zálohy na daně, které pouze vysávají provozní kapitál, kterého se nyní nedostává.

  5. Kdo všechny ty požadované kompenzace zaplatí ? Nechci přispívat daněmi na biatlon a na žádnou jinou kompenzaci natož pak na nemocenskou pro rozumu prosté návštěvníky Itálie v tomto období !

  6. Živnostník si holt bude muset poradit asi sám….
    A k tomu EET,daně,pronájmy-jo živnostník je darebák…

  7. Jako OSVČ a člen rodiny jsme dovolenou v Italii odvolali, právě kvůli hrozbě karantény. Tak na co si ostatní OSVČ hrají? Kdyby přemýšleli v souvislostech, nikam by nejeli. AMSP si jen hraje na důležitého, jako vždy a všude. Podnikám 30 let a jejich úsilí za zlepšení podnikání či dokonce za snížení byrokratické zátěže se rovná velké 0. Kdo normálně uvažuje, nikam nejel a nepotřebuje kompenzace, protože teď může normálně fungovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.