Bude to jako písmeno W

Názor
Uvolnění restriktivních opatření ve Spojených státech možná přišlo příliš brzy a současný výraznější nárůst nových nakažených koronavirem může vyústit v další oslabení ekonomiky. A právě to je jedním z důvodů, proč dnes v Americe vidíme opětovné vzedmutí nemoci.
USA jsou motorem světové ekonomiky, a kdyby nastal významnější druhý útlum, bude pro celý svět opravdu velice obtížné vše zase nastartovat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Největší nárůst poslední dobou zaznamenaly především jižní státy od Kalifornie po Floridu, v těchto dnech se ovšem ohniska dostávají i do dalších států, jako je například Jižní Karolína. Ukazuje to jedno: hrozí, že problém se zanedlouho dotkne opět celých Spojených států.

Vidím v tom i jistý politický podtext, především právě na jihu. Tam má výrazně silnější pozici republikánská strana. Guvernéři a kongresmani tak mnohem víc slyšeli na tlak od prezidenta Trumpa – jehož popularita v té době byla o dost větší než dnes – otevírat ekonomiku rychleji, snažili se vyhovět, aby měli větší šanci na opětovné zvolení. Situaci zhoršily rovněž protesty proti rasové diskriminaci. Restrikce se začínají obnovovat. Volá se po masivním nošení roušek, ekonomika se v těchto oblastech znovu uzavírá.

Pokles ano, ale mírnější

Akciové trhy na situaci reagují ostražitě a se znepokojením, vyčkávají. Růst cen akcií se zastavil, ovšem nemyslím, že bychom měli panikařit – akciové trhy totiž zatím čerpají dobré zprávy z ekonomiky z doby uvolňování, kdy bylo jasně vidět, že soukolí se roztáčí, lidé nakupují, firmy začínají víc vyrábět.

PSALI JSME:
Oživení ekonomiky po koronaviru může probíhat mnohem pomaleji, než si myslíme

To bylo ještě před tím, než se počty pozitivně testovaných opět začaly zvyšovat. Nechci to nazývat druhou vlnou, protože ani představitelé Spojených států nemají jasno v tom, zda vůbec skončila vlna první. Navíc trhy věří, že vakcína bude v dohledné době k dispozici, což podporují některé výsledky výzkumů.

Jednou z věcí, kterou bude zajímavé sledovat, je, jak s celou situací „zamávají“ nedávné oslavy Dne nezávislosti. Američané jsou zvyklí se sdružovat, společně slavit, chodit na pláže, zkrátka být spolu. Uvidíme, zda tento významný den v následujících týdnech počty nakažených nějak výrazněji zvedne.

Aby se motor nezadřel

Jaký tedy bude dopad na ekonomiku, jak to bude dál? Jak už jsem zmínil, vše se odehrává s jistou setrvačností. Pandemie má vícetýdenní náskok: To, co vidíme dnes, je důsledkem květnového otevírání ekonomiky.

Autority jsou dnes v boji s covidem-19 mnohem zkušenější, a byť se Spojené státy nějakých dalších opatření dočkají, myslím, že nebudou úplně plošná. Dopad na trhy proto tentokrát nemusí být tak drtivý.

PSALI JSME:
Tři investiční poučení po koronavirové korekci. Přijde růst, či pokles?

Asi ani nemůže být. Stát i centrální banka budou hledat všemožná řešení a kompromisy, jak tento nový tlak ustát, budou sledovat kapacity nemocnic, které se opět začínají plnit. Současně budou hledat cesty, jak nezatížit ekonomiku.

Je nutné si uvědomit, že USA jsou motorem světové ekonomiky, a kdyby nastal významnější druhý útlum, bude pro celý svět opravdu velice obtížné vše zase nastartovat.

Uvidíme tedy, jak se situace vyvine v nadcházejících letních měsících. Trh se dívá mnohem dál, za horizont půl roku i roku, a toužebně hledí k vakcínám, které by v té době už měly existovat. Dojde-li tedy k útlumu a oslabení, ekonomických dat se to nemusí až tak výrazně dotknout.

Myslím si, že oslabení ekonomického růstu si ještě celý svět všimne, byť nebude tak prudké jako v březnu a dubnu. Reálná je podle mně dřívější předpověď šéfa americké centrální banky Jeroma Powella, který řekl, že vývoj bude sledovat tvar písmene W – po velkém propadu přichází částečný vzestup, který ovšem bude následovat další pokles. Než se světová ekonomika zmátoří, bude to ještě nějakou dobu trvat. Apokalyptická krize ale, věřím, není pravděpodobná.

Autor je analytik společnosti SFG Holding
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
MMF snížil prognózu globální ekonomiky

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmysl se postupně vzpamatovává z odstávek

Stejně jako v květnu, kdy se začaly opět rozjíždět výrobní provozy, se i v červnu výroba v našem největším odvětví výrazně zvýšila. Meziměsíčně produkce v průmyslu vzrostla o více než 13 procent a dál se tak umazala …

Zahraniční obchod vylepšily nízké dovozy

Bilance zahraničního obchodu dosáhla v červnu přebytku ve výši 34,1 miliardy korun. „To bylo vysoko nad všemi odhady trhu, které v průměru činily cca sedm miliard korun, upozornil ekonom Komerční banky Michal …

Která odvětví průmyslu už covid přemohla?

Z čísel o českém průmyslu, která byla zveřejněna tento týden, lze mimo jiné odvodit jedno zajímavé srovnání: Hodnotu výroby v červnu 2020 v porovnání s průměrnou produkcí v daném odvětví ve 12 měsících před nástupem …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru